Šéf tlačového odboru HZDS Stanislav Háber vstúpil do Rozhlasovej rady, hoci pracoval pre HZDS a kandiduje do volieb za hnutie. Zákon o Slovenskom rozhlase to členovi rady zakazuje.
BRATISLAVA. Občianska aktivistka a výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk podala podnet predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi na odvolanie troch členov Rozhlasovej rady, ktorí kandidujú v blízkych parlamentných voľbách - Stanislava Hábera a Alexandra Koreňa, ktorí kandidujú za HZDS a Evu Jaššovú, ktorá kandiduje za SNS. „Je to porušenie zákona," povedal Pavel Nechala z Transparency International.
Podľa zákona o Slovenskom rozhlase člen rady nesmie vykonávať funkciu v politickej strane alebo hnutí, vystupovať v ich mene, alebo pôsobiť v ich prospech.
Háber stále kandiduje Po zvolení prípadný konflikt majú členovia rady odstrániť do 30 dní, čo Háber ako nováčik v rade neurobil. Stále figuruje na kandidátnej listine HZDS na 49. mieste. A zároveň ako tlačový hovorca či riaditeľ Odboru verejnej mienky HZDS vydáva vyhlásenia za stranu. Napríklad naposledy v pondelok vydal tlačovú správu, v ktorej protestoval proti spôsobu hlasovania v relácií Na telo na Markíze, kde podľa neho bolo ukrivdené Vladimírovi Mečiarovi.
Alebo priamo na mítingu HZDS na Štrkovci v Bratislave 29. mája pri predstavovaní volebného programu hnutia prešiel Háber zo spomienky na spisovateľa Vladimíra Mináča na ódu na Mečiara: „Vladimír Mečiar z toho dúchania do pahrieb rozdúchal krásnu vatru slovenskej zvrchovanosti... Preto vás prosím, za slovenských spisovateľov, dajte svoj hlas osmičke."
Stanislav Háber na sstretnutí HZDS s občanmi v Bratislave 29. mája.
Podľa zákona funkcia člena rady je nezlučiteľná okrem iného aj s funkciou poslanca Národnej rady SR. Ak by bol náhodou niektorí z týchto troch členov zvolený, musí sa členstva v rade vzdať.
Podľa zákona podnet predsedovi parlamentu na odvolanie má dať predseda rady, ten tak neurobil. Upozornenie na konflikt záujmov Hábera, či Koreňa pritom na radu prišiel.
„Domnievame sa, že traja členovia Rozhlasovej rady sú v konflikte záujmov a porušujú ústavný zákon, preto by im mal výbor udeliť sankciu," tvrdí Wienk. Tí istí členovia podľa Wienk nevysporiadali svoj konflikt záujmov, a preto by nemali byť členmi Rozhlasovej rady, preto žiadame predsedu parlamentu, aby zaradil na najbližšiu schôdzu návrh na ich odvolanie z funkcie.
Dcéra pracuje v rozhlase Pri Alexandrovi Koreňovi upozorňuje aj na ďalší konflikt záujmov. Jeho dcéra Alexandra Štullerová - Koreňová je zamestnankyňou rozhlasu, čo je ďalšie porušenie ustanovenia zákona, ktoré prikazuje, že osoby blízke členovi rady nesmú byť v pracovnoprávnom vzťahu s rozhlasom.Podľa zákona, blízkou osobou je okrem iných osôb aj príbuzný v priamom rade. Príbuzným v priamom rade je aj syn alebo dcéra.
Koreň konflikt záujmov odmieta. „Slovensko pristúpilo k Európskej charte ľudských práv, naviac hovorí o tom aj ústava - každý má právo voliť a byť volený, pokiaľ nie je zbavený svojprávnosti," povedal pre SME Koreň. Odmieta aj druhý vyčítaný konflikt záujmov.
„So svojou dcérou nežijem v spoločnej domácnosti a, naviac dcéra nie je podriadená priamo riaditeľke a nevykonáva žiadnu riadiacu funkciu v rozhlase. My ako členovia rady kontrolujeme len manažment," povedal Koreň. Štullerová - Koreňová má na starosti vzťahy s verejnosťou.
Podobne argumentuje aj Stanislav Háber: „Európske právne normy majú prednosť pred našimi právnymi normami a ja postupujem v súlade s Európskou chartou pre ľudské práva, ktorá umožňuje občanovi sa angažovať, takže nie je to v rozpore s ničím," povedal Háber, ktorý je dnes prvýkrát po zvolení na zasadnutí rady. Háber bol riaditeľom odboru verejnej mienky a hovorcom HZDS aj v rokoch 1994-95. Po tom bol hovorcom ministra dopravy, ale napríklad aj redaktorom Slovenskej republiky či Nového dňa.
„Ústava SR umožňuje každému kandidovať vo voľbách, v prípade úspechu riešiť konflikt záujmov. Ak ma však chce predčasne vyniesť aj z ponežnorevolučného rozhlasu pre zmenu pani Wienk, nepovažujem to za fér," povedala Jaššová. Prirovnala to k prípadu z minulosti, keď v máji 1989 ju odviezla Štátna bezpečnosť z Bradla, za tp, že nahrala rozhovor s Hanou Ponickou o Štefánikovi. Tvrdí, že v strane sa vzdala funkcie tajomníčky okresnej organizácie a v rade účasti na zasadnutí počas volebnej kampane.
V rade je aj František Balún, poslanec Mestského zastupiteľstva v Košiciach, v roku 2006 kandidoval do parlamentu na kandidátke KDH na 117 mieste.

Beata
Balogová
