AKTUALIZOVANÉ 22:30

Voda vyhnala ľudí z domov, ostali ruiny

Z domovov museli utekať stovky ľudí, pri Prešove v potoku zomrel človek. Premiér Fico sľubuje postihnutým odškodnenie.

Záplavová vlna ničila v Hule pri Šuranoch.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Agentúrne texty sme o 22:30 nahradili autorským článkom SME.

PREDPOVEĎ POČASIA PRE SLOVENSKO

  STREDA POPOLUDNIE:

  Oblačno až zamračené. Na mnohých miestach občasný dážď, na východe miestami zrážky.

  Najvyššia teplota 16 až 20, na západe miestami okolo 14 st.

  Teplota na horách vo výške 1 500 m 6 st.

  Premenlivý vietor do 4 m/s (15 km/h),

  NOC:

  Oblačno, miestami zmenšená oblačnosť. Ojedinele slabý dážď. Nadránom miestami hmla.

  Najnižšia nočná teplota 10 až 5 st.

  Slabý premenlivý vietor.

  ŠTVRTOK:

  Polooblačno až oblačno, postupne oblačno až zamračené. Dopoludnia miestami, popoludní od severovýchodu na mnohých miestach občasný dážď.

  Ráno a dopoludnia miestami hmla.

  Najvyššia teplota 17 až 21, na severe okolo 15 st.

  Teplota na horách vo výške 1 500 m okolo 7 st.

  Premenlivý vietor do 4 m/s (15 km/h).

HUL, BRATISLAVA. Mierne potoky sa zmenili na rozvodnené toky. Rekordné dažde zaplavili mestá a dediny na juhozápadnom aj východnom Slovensku.

Premiér Robert Fico v stredu pre hustý dážď a záplavy takmer po celom Slovensku zrušil rokovanie vlády a šiel priamo do zaplavených obcí pri Šuranoch. Na mieste ľuďom sľúbil, že ich vláda odškodní, hoci jeho kabinet to už pred voľbami stihnúť nemôže.

„Čo máme, všetko dáme k dispozícii,“ hovoril. Premiér chce o pomoc požiadať aj Fond solidarity Európskej únie. „Táto vláda je vládou pohrôm,“ povedal.

Z opozičných politikov zareagovala iba SMK, ktorá založila bankový účet na pomoc ľuďom zo zaplavených oblastí.

Voda ničila domy najmä na východe na toku Ondavy a Latorice, v okolí Prešova a Košíc, ale aj na Žitave na juhozápade Slovenska.

V potoku vo Vyšnej Šebastovej zahynul 38­ročný muž. So svojím autom zišiel z cesty, záchranári objavili utopené telo niekoľko metrov od havarovaného vraku.

Z rómskych osád Jarovnice a Svinia, ktoré zaplavuje každý rok, evakuovali spolu viac ako sedemsto ľudí. Z domovov museli ľudia utekať aj v Hule pri Šuranoch. Žitava tam zbúrala dva domy, hasiči zvažovali odpálenie hrádze, aby uvoľnili vode priestor.

Padli dva domy, vlna sa ešte mala vrátiť

Múry tristoročného domu sa zrútili za desať sekúnd. „Keď príde oheň, môžete pred ním utiecť, ale pred vodou neutečiete,“ povedala opodiaľ stojaca obyvateľka Hulu neďaleko Šurian. Ona, ani nikto z dediny si takúto vodu nepamätajú.

„Veľká voda bola aj v štyridsiatom treťom, ale vtedy domy nepadali,“ spomína bývalý učiteľ. Teraz spadli dva a možno neboli posledné. Včera večer čakali ďalšiu prívalovú vlnu, ktorá opäť zdvihne hladinu potoka Liska. Tá už na niektorých miestach siahala až po kvetináče s muškátmi na parapetoch okien domov

„Nemôžeme plakať, musíme sa ponad to preniesť. Voda je živel,“ hovoril Ivan Kantorák. Nad ránom mu veľká voda zaplavila dom. Nebol vnútri, pomáhal stavať hrádzu, proti vode, ktorá sa vyliala z potoka niečo po polnoci.
Dom spadol za polhodinu. „Stihol som si zobrať len osobné veci.“ Na rozdiel od niektorých jeho susedov ho prichýlili príbuzní v dedine.

Ľudí, ktorí nemali také šťastie, evakuovali autobusmi do niekoľko kilometrov vzdialených Šurian. Miestni hovorili o niekoľkých desiatkach ľudí dočasne bez domova. Väčšina však zostala. „Už som na nohách od polnoci,“ hovorí Zoli. „Ešte som ani nejedol. Pijeme len čaj.“

„Silný štát" rieši až dôsledky, hoci rozumnejšie by bolo príčiny, tvrdí Peter Schutz.

Hoci s kamarátmi vytvoril niekoľko desiatok metrov dlhú hrádzu z vriec s pieskom, voda ju prekonala. „To je chalupa jedného Bratislavčana,“ ukazuje na dom, pred ktorým sa pretrhla hrádza. Voda sa valila priamo naň. Niektorí z turistov na neďalekom termálnom kúpalisku v Podhájskej pre pokazenú dovolenku žiadali, aby im vrátili peniaze. Kúpalisko ich napokon odškodnilo bonusmi.

„Majú napríklad zadarmo lehátka,“ povedal riaditeľ kúpaliska Jozef Barcaj. „Chápeme to, proti vode sa nedá bojovať,“ poznamenal starší manželský pár z Hradca Králové.

„Už som sa aj vyplakala,“ hovorila majiteľka jedného z obchodov na kúpalisku. Z butiku s porcelánom vylievala stále vodu, hoci hladina opadla už pred niekoľkými hodinami. V noci proti vode nepomohli ani vrecia s pieskom,
ktorými mala obložený celý obchodík „Voda na nás išla zo všetkých strán,“ povedala jej kolegyňa.

Povodne vtrhli aj do osád

POVODŇOVÁ AKTIVITA
Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
 • 1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie)
 • 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany)
 • 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)

Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?

O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy

Dvesto obyvateľov rómskej osady Jarovnice blízko Sabinova z utorka na pondelok nocovalo v kultúrnom dome. Povodeň tam poškodila cestu pri škole, čiastočne vodovod. Udrela z horného konca dediny, zaliala studne, pivnice i záhrady.

Dve rodiny prišli o svoje chatrče. „O druhej nadránom nám zobrala izbu voda. Nemám čo deťom obliecť. Ešte sme ani nejedli,“ hovorí obyvateľ jedného z nich Filip Husár.

V domci býval so štyrmi deťmi a tehotnou družkou. Vybavujú si ubytovanie v unimobunke.

Jarovnice zaplavilo aj pred dvomi rokmi, Husár si pamätá aj povodeň z roku 1998, keď zomrelo 50 ľudí, medzi nimi aj jeho blízki.

Problémy mala aj susedná Svinia. Do základnej školy a komunitného centra evakuovali 680 ľudí. Pomohla pri tom aj polícia.

Starostka Agnesa Uličná (HZDS) viní aj štátny podnik Povodie Bodrogu a Hornádu, ktorý žiada o vyčistenie toku už osem rokov.

Situácia sa napriek tretiemu stupňu povodňovej aktivity včera počas dňa upokojila

a obyvatelia osád sa cez deň dostali späť do svojich domov.
Starosta Marián Kyjovský netušil, kde ľuďom bez domova zoženie unimobunky.

jaro.jpg

Voda brala domy aj v Jarovniciach pri Prešove. FOTO: MICHAL FRANK

Na oslabenej hrádzi utopili tatrovku

TREBIŠOV. Najhoršie povodne v posledných týždňoch opakovane zasiahli okolie Trebišova, kde sa pred dvomi týždňami pretrhla hrádza. Záplavová vlna sa včera posunula na juh od mesta.

Neničila iba Ondava. Bodrog sa dostal k domom vo viacerých dedinách, Latorica utopila ďalšie. A rieky včera ešte stúpali.

Po prvej vlne povodní sú hrádze podmočené. Od utorka na ne nastúpili stovky dobrovoľníkov. „Na 30-metrový úsek navláčili asi dvetisíc vriec. Hrádza v noci klesla asi o pol metra a zosúva sa. Situácia je vážna,“ hovorí dobrovoľník Dionýz Varga zo Zatína.

Domáci si pomohli navzájom

Pršať neprestane
 • meteorologický model Aladin ukazuje, že dážď sa má vrátiť
 • po suchšom predpoludní má opäť husto pršať od východu Slovenska, mraky sa cez deň presunú až na západ
 • dažde majú načas ustúpiť opäť v sobotu
 • hydrologická výstraha tretieho stupňa včera večer platila na väčšine územia Slovenska.
Zdroj: SHMÚ

Ľudia sa spojili, prichádzali aj z okolitých dedín. „Prišli bez váhania. Vedia, že treba pomôcť,“ povedal starosta Zatína Zoltán Szakson (SMK).

Na hrádzi Latorice pracovali aj vodohospodári. Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku sa obával, že hrádza nápor vody neudrží. „Latorica je špecifická, lebo jej podložím je piesok, ktorý sa pri toľkej mase vody zosúva. Snažíme sa to zastaviť.“

Na Ondave so spevňovaním ochranného valu pomáhala aj armáda. „Poslali nám šesťdesiat vojakov, vrstvu vriec ukladali na mieste, kde sa rieka pretrhla,“ vysvetlil šéf krízového štábu Róbert Puci.

Na hranici

Pri spevňovaní cesty kameňmi skončila vo vode tatrovka. „Hrádza má tri metre, nákladné auto 2,5. Zosunulo sa. Našťastie sa nikomu nič nestalo, vodič aj závozník majú len odreniny.“ Voda uzavrela aj hraničný priechod Slovenské Nové Mesto-Sátoraljaújhely.

Voda obmedzila vlaky

Povodne spôsobujú problémy v ďalších regiónoch. Hasiči čerpali vodu a budovali pieskové hrádze na juhu stredného Slovenska a na severozápade krajiny. V menšej miere než v iných regiónoch zasahovali hasiči v Trnavskom kraji. Vodu čerpali zo suterénu firmy v Piešťanoch, zo zaplavenej komunikácie v Čiernej Vode v okrese Galanta či v Topoľníkoch neďaleko Dunajskej Stredy.

Informoval o tom krajský hovorca hasičov Ivan Peťko. Naopak žiadne výjazdy nemali zatiaľ hasiči v Bratislavskom kraji. Vyliata voda komplikuje situáciu aj v doprave. Pre záplavy v severovýchodnom Maďarsku uzavreli hraničný priechod Sátoraljaújhely.

Zaplavená je aj napríklad železničná stanica vo Fiľakove, mesto musia vlaky obchádzať. Neprejazdné sú tiež niektoré trate na východnom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá daždivé počasie nielen na dnešný deň, ale aj štvrtok a piatok, situácia by sa mala zlepšiť v sobotu.

Krajina sa ešte úplne nespamätala z nedávnych rozsiahlych záplav, ktoré vyvolali dlhotrvajúce intenzívne dažde. Rozvodnené rieky pretrhli niektoré hrádze a vyliata voda ohrozovala viacero obcí a miest. Povodne zničili niektoré úseky ciest, mosty a lávky, poškodili riečne brehy, spôsobili tiež škody poľnohospodárom.

Na pomoci pri povodniach sa vystriedalo 1000 vojakov

Viac ako 1000 vojakov sa dnes od polnoci vystriedalo na pomoci pri povodniach. Celkovo pomáhali v 19 obciach a v súčasnosti je stále v teréne 260 vojakov. TASR informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

V pohotovosti bolo 3000 vojakov a 1000 kusov ženijnej, protichemickej, spojovacej, prepravnej a uvoľňovacej techniky. Vojaci boli nasadení napríklad v Zemplínskom Hradišti (okres Trebišov), Ipeľskom Sokolci (okres Levice) a v Kmeťove (okres Nové Zámky), na obhliadku zaplavených oblastí použili aj vojenský vrtuľník.

"Ozbrojené sily SR nepretržite monitorujú vývoj stavu vodných hladín a prijímajú opatrenia na zabezpečenie možného zásahu na celom území Slovenska. V minulosti už vojaci viackrát zasahovali pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov spevňovaním brehov a hrádzí vrecami s pieskom, aby zabránili ďalšiemu vylievaniu riek z ich korýt. Pomoc civilným zložkám pri zmierňovaní alebo likvidácii následkov živelných pohrôm a katastrof vyplýva Ozbrojeným silám SR z ústavy a príslušných zákonov," dodal Vanga.

Polícia zabráni rabovaniu

Ľudia sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nemusia báť opúšťať svoje domovy pri záplavách, rabovanie nehrozí, na opustené nehnuteľnosti dohliada polícia.

"Úlohou polície je v týchto prípadoch strážiť tie domovy, aby do nich neprišli zlodeji, to je úloha ktorú určite plniť budeme. Je to nevyhnutné, aby sa občan cítil pokojne, lebo najpodstatnejšia je záchrana ľudského života," povedal Kaliňák po zrušenom rokovaní vlády. Vysvetlil, že napríklad už pred dvoma týždňami boli schopní do časti odrezanej od okolitého sveta previezť plávajúcimi transportérmi policajtov, aby hliadkovali a dokázali ich aj striedať.

Zaplavené domy podľa Kaliňáka sú v súčasnosti na celom Slovensku, najkritickejšia je situácia v oblasti Nových Zámkov, na rieke Žitava už výška toku prekonala stav meradiel. Hasiči zasahovali podľa potreby celú noc, pomáhali pri budovaní hrádzí v okolí Trebišova i ďalších miest.

Vláda počíta aj s odškodňovaním poškodených osôb. O peniaze chce požiadať Európsku úniu, Slovensko môže na prírodné kalamity z fondu solidarity čerpať prostriedky vo výške niekoľko sto miliónov eur, spresnil minister.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Platbami kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch
 2. Čo majú študovať naše deti, aby si v budúcnosti našli prácu?
 3. Hovoriaci prekladač reči do vrecka Langie - až 52 jazykov!
 4. Slovenské ovocie a zelenina - máme ich v obchodoch dostatok?
 5. Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie
 6. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 7. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 8. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 9. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 10. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia
 1. Slovenské ovocie a zelenina - máme ich v obchodoch dostatok?
 2. Pracoval som v mekáči a vydržal tri dni. Hranolky sú prekliatie
 3. Kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch
 4. Autokamery Mio a navigace teď s 3letou záruční dobou
 5. Move in immediately, if you feel like it
 6. Predaj poistenia motorových vozidiel cez web rastie a bude rásť
 7. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur
 8. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 9. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 10. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 1. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 20 671
 2. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia 14 937
 3. Takto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje slovenské hovädzie 10 282
 4. Prehrieva sa vám mobil? Môžete prísť o peniaze 7 945
 5. Na školách potrebujeme kontroverznejšie témy. Byť ticho nepomáha 7 847
 6. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre 7 208
 7. Liek na obezitu v reklamách nenájdete 6 593
 8. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne 5 830
 9. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur 5 704
 10. Volkswagen radí: ako svietiť a čo s hmlovkami? 5 473

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v jednej z akcioviek s finančníkom Siekelom, ktorý je považovaný za sponzora SNS.

SVET

Na trhoch v Štrasburgu zahynuli štyria ľudia, strelec uniká

Prokuratúra vyšetruje streľbu ako teroristický čin.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Británii je chaos, brexit sa zasekol

Ako vládni poslanci prestali odporovať vládu.

Neprehliadnite tiež

Hlinka nedosadí syna za vicestarostu košického Juhu

Starostovho potomka nepustili do komisie, v ktorej si želal pôsobiť.

Mestskí policajti zachránili stratenému mužovi život

Záchrana prišla v hodine dvanástej.

Kompromitujúce nahrávky už znervóznili viacerých

Niektoré nahrávky nie sú dodnes objasnené.

Vytvoriť dokonalú kópiu Ficovho hlasu? Fikcia

Súdni znalci falošné nahrávky odhalia.

Kľúčová postava Gorily reportérom SME: Nemôžete sa pýtať

Malchárek je v jednej z akcioviek s finančníkom Siekelom, ktorý je považovaný za sponzora SNS.