BRATISLAVA. V malých obciach do 2000 obyvateľov, rovnako aj v ťažko postihnutých oblastiach sa účasť vo voľbách v Českej republike po skúsenosti s povodňami, zvýšila. Povedal v súvislosti s možným vplyvom povodní počas dnešnej panelovej diskusie s názvom "Čo ovplyvní výsledky volieb?" analytik českej agentúry Factum Invenio Jan Herzmann. "Zdá sa mi, že ľudia akoby si chceli sami sebe dokázať, že keď dokážu normálne zorganizovať voľby a odvoliť, že sa vracajú do normálneho života," uviedol.
S témou povodní politici podľa Oľgy Gyárfášovej z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) doposiaľ nijako výrazne nepracujú. "Celoplošne som to nezaregistrovala, ale predpokladám, že to ešte môže prísť," konštatovala.
Ako uviedol Kálman Petöcz z Fórum inštitútu pre výskum menšín, povodne nebudú výrazne ovplyvňovať volebnú účasť. "Zaujímalo by ma však, ako ľudia vnímajú to, že ich majetok aj životy sú reálne ohrozené a tu sa na nich zhora neustále valí, že je tu nejaká iná fiktívna hrozba," podotkol.
V prípade súčasnej úrovne alebo zvyšujúcej sa intenzity povodní by v niektorých najviac postihnutých oblastiach Slovenska mohol podľa Herzmanna vzniknúť problém v tom, že by ich nebolo kde zorganizovať. "Dúfajme, ale že to pominie a potom je možné v daných oblastiach očakávať o niečo vyššiu účasť, než odpovedá štandardu, najmä v tých malých obciach kde sociálna kohézia malej skupiny môže hrať veľkú úlohu," podotkol český analytik.
Stanislava Chmelíková z agentúry TNS AISA Slovakia uviedla, že vďaka zlému počasiu trávia respondenti viac času doma a sú preto ochotnejší zúčastniť sa rôznych prieskumov a odpovedať na otázky. "K voľbám by možno šli, lebo nebudú mať inú prácu. Budú však oveľa pesimistickejší a skleslejší, čo sa tiež môže prejaviť na ich výsledku," uzavrela Chmelíková.