Banská Bystrica 12. mája (TASR) - Strana demokratickej ľavice (SDĽ) pôjde do jesenných parlamentných volieb samostatne, avšak s možnosťou pribrať na kandidátku osobnosti politického života, ktoré reprezentujú programovo blízke politické strany akými sú SDSS, SOP, SZS a sociálne orientované spoločenské organizácie a občianske združenia. Rozhodol o tom na dnešnom rokovaní v Banskej Bystrici Republikový výbor (RV) SDĽ.
Predseda SDĽ Pavel Koncoš na stretnutí s novinármi ďalej uviedol, že RV schválil návrh dohody medzi SDĽ a SDSS, ktorú by mali podpísať 13. mája. Jej predmetom je volebný program, postup do parlamentných a komunálnych volieb, ako aj počet miest na kandidátke. Do 8. miesta jeden a potom na každom 8. mieste jeden kandidát zo SDSS. Po voľbách by následnú postupnosť spoločných krokov mala vyjadriť nová dohoda, smerujúca k zjednoteniu týchto politických strán.
RV schválil aj návrh zásad na uzatvorenie samostatných dohôd SDĽ so SOP a so SZS, lebo ešte bude s nimi rokovať. Pred časom SDĽ ukončila diskusiu o spolupráci so SOP odmietnutím uzatvorenia dohody. Aktivity SOP však pokračovali, preto predstavitelia SDĽ rokovali s viacerými jej politikmi. "Situácia v SOP je iná ako v SDSS, lebo niektorí členovia SOP odišli do iných politických strán - pravicových i ľavicových." Definitívne túto otázku SDĽ uzatvorí 18. mája na rokovaní jej RV. V Strane zelených sú podľa Koncoša niektorí členovia skôr naklonení spojiť osud s pravicovými stranami. "Značná časť jej vedenia chce však uzatvoriť dohodu o predvolebnej spolupráci so SDĽ. Volebný program SDĽ bude totiž obsahovať aj dôležité prvky ekologizácie života spoločnosti," konštatoval predseda SDĽ.
Z dôvodu integračného úsilia SDĽ a niektorých ľavicových strán RV odporučil presunúť termíny konania Republikovej rady na 25. mája a nominačného zjazdu na 8. júna. Ten definitívne určí volebného lídra. Zjazd by sa nemal zaoberať personálnymi otázkami, ale len obsadením uvoľnených postov funkcionárov, ktorí z vedenia strany odišli.
Volebný program SDĽ podľa podpredsedu Ivana Antaša koncipovala s s dôrazom osloviť skupiny občanov, ktoré transformačný proces najviac postihol. Dotkol sa boľavých otázok s akcentom na problémy mladých a mladých rodín, vzdelávania, možností bývania. Koncoš pripomenul, že "naznačuje aj spôsoby a kroky riešenia súčasnej ekonomickej situácie na Slovensku."