BRATISLAVA. Povodne naďalej ohrozujú ľudí na juhozápade krajiny, stovky ľudí sú evakuovaných. Zaplavené sú viaceré obce v okrese Nové Zámky, časť obyvateľov je evakuovaných z obcí Kmeťovo, Hul a Maňa. Pri Šuranoch hasiči zvyšujú hrádze na stúpajúcej rieke Nitra. Na východnom Slovensku sa obnovila trhlina v hrádzi na Ondave. ČTK o tom dnes informovali hasiči, zástupcovia krízových štábov a vodohospodári.
Rieka Žitava, ktorá najviac ohrozuje ľudí v Nitrianskom kraji, už na hornom toku začala klesať. Situácia v Hule sa postupne upokojuje, podľa informácií z obecného úradu sa už časť zo 150 evakuovaných ľudí vrátila do svojich domov. Voda zo Žitavy však ešte v stredu večer prerazila hrádze a pretiekla aj do neďalekej obce Maňa. "V súčasnosti je najhoršia situácia v Šuranoch, časť Nitriansky Hrádok, kde sa presunulo viacero hasičských jednotiek, hrozí tam vyliatie rieky Nitra," povedal hovorca nitrianskych hasičov Viliam Pánsky.
Povodne na východe ustúpili, len nesmie pršať
Rieka Žitava už na viacerých miestach klesá
Na Hornom Ohaji a v Branči majú zatopené ihrisko
Trnavský Peugeot zastavil pre povodne výrobu
Veľká voda straší aj Bratislavu
V okolí Košíc bojujú s vodou, Čaňa je zaplavená
Pri záchranných prácach pomáha hasičom, vojakom a dobrovoľníkom aj vrtuľník. "Pomáha nosiť vrecia s pieskom. Musíme vydržať ešte asi päť hodín (do 14:00 pozn. ČTK), dovtedy má hladina Nitry stúpať," povedal dopoludnia šéf krízového štábu v novozámockom okrese Alexander Turza. Kvôli povodniam podľa neho muselo opustiť svoje domovy v okrese už viac ako 400 ľudí.
Meteorológoia vydali výstrahu pred dažďom
Slovenský hydrometeorologický ústav dnes krátko pred 18.00 h vydal pre celé územie Slovenska výstrahu prvého stupňa pred dažďom. Miestami sa očakáva s úhrnom zrážok 30 až 50 mm.
Rovnako takmer pre celé územie SR platí výstraha najvyššieho stupňa povodňovej aktivity (SPA). Pokojnejšia situácia je len v regiónoch Dunaj, Horný a Dolný Hron, Dolné Považie a Horná Nitra. V týchto oblastiach platí druhý povodňový stupeň. Vzhľadom na nasýtenosť povodia z predchádzajúcich zrážok a predpoklad výskytu ďalších zrážok hydrometeorológovia očakávajú na tokoch vzostup vodných hladín.
V popoludňajších, respektíve nočných hodinách je predpoklad dosiahnutia alebo prekročenia hladín súčasného stupňa povodňovej aktivity.
Vyše 300 vojakov spevňuje hrádze
Vojenský vrtuľník Mi-17 a 304 vojakov je aj počas dnešného dňa zapojených do pomoci pri povodniach. TASR o tom informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.
Vojaci podľa neho spevňujú hrádze - plnia a ukladajú vrecia s pieskom, najviac (173) je ich nasadených pri obci Nitriansky Hrádok (okres Nové Zámky). Pomocou vrtuľníka dnes bola uskutočnená obhliadka oblastí na západnom Slovensku a využívaný je na prepravu vriec s pieskom, informoval Vanga.
Panoráma Hornej Nitry - 3. stupeň povodňovej aktivity.
Počas stredy (3.6.) sa na pomoci pri povodniach vystriedalo viac ako 1000 vojakov, celkovo pomáhali v 19 obciach a aj v súčasnosti je stále v pohotovosti 3000 príslušníkov Ozbrojených síl SR.
"Ozbrojené sily SR nepretržite monitorujú vývoj stavu vodných hladín a prijímajú opatrenia na zabezpečenie možného zásahu na celom území Slovenska. V minulosti už vojaci viackrát zasahovali pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov spevňovaním brehov a hrádzí vrecami s pieskom, aby zabránili ďalšiemu vylievaniu riek z ich korýt. Pomoc civilným zložkám pri zmierňovaní alebo likvidácii následkov živelných pohrôm a katastrof vyplýva Ozbrojeným silám SR z ústavy a príslušných zákonov," dodal Vanga.
Rieky na východe začínajú pomaly klesať
Hladiny menších tokov postupne klesajú aj v Banskobystrickom kraji a na východe Slovenska. Hasiči dnes budú podľa krajského hovorcu Miroslava Podhradského pokračovať v spevňovaní hrádze v Prši pri Fiľakove, odkiaľ v stredu museli pre vysoký stav vody evakuovať piatich obyvateľov jedného rodinného domu.
Situácia sa zlepšila na východnom Slovensku, najmä v severnej časti. Záchranárom sa tam už podarilo sprístupniť odrezané obce Livov, Livovská Huta a Kríže. Na rieke Ondava na Zemplíne sa však obnovila trhlina v hrádzi po predchádzajúcej povodni. Voda sa preliala cez provizórne opravenú hrádzu a miesto vymyla, povedal ČTK Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Voda sa vylieva do okolia, blízke obce by však nemala ohroziť. Problémy tiež spôsobuje Hornád v okolí Košíc.
Povodne si asi vyžiadali viacero mŕtvych, ani jedného však polícia zatiaľ nepotvrdila ako obeť záplav. Do rozbúreného potoka Belina vo Fiľakove v stredu údajne spadol asi 40-ročný muž, jeho telo však hasiči ešte neobjavili. Zatiaľ sa nenašlo ani telo 38-ročného muža, ktorého podľa portálu TVnoviny.sk strhla v stredu večer do vody rozvodnená rieka Hron v Hronovciach.
Záchranári sa nezastavili
V Lipanoch pri Sabinove od stredajšieho popoludnia pátrajú po nezvestnej žene, ktorú údajne strhol prúd vody. V noci z utorka na stredu vo Vyšnej Šebastovej zomrel muž, ktorý vošiel s autom do potoka. Jeho telo našli hasiči vo vode niekoľko sto metrov po prúde.
Hasiči v stredu oproti predchádzajúcim dňom päťnásobne zvýšili počet zásahov pri povodniach. "V priebehu 24-hodinovej služby vykonali 434 výjazdov na území Slovenska," uviedla hovorkyňa prezídia hasičského zboru Silvia Jančovičová.
Na dnešný deň podľa meteorológov naďalej platí najvyššia výstraha pred povodňami z trvalého dažďa, najmä pre južnú a severozápadnú časť krajiny. Podľa predpovedí by dnes malo pršať najmä na strednom a severnom Slovensku, intenzita dažďov by mala stúpnuť najmä popoludní a v noci. V ďalších dňoch by sa malo počasie zlepšovať.
Počet škôd presiahol odhady poisťovní
Počet poistných udalostí súvisiacich s povodňami a víchricami, ktoré zasiahli Slovensko v uplynulých dňoch, presiahol očakávania poisťovní. Zvýšený počet škôd očakávajú ešte v priebehu tohto týždňa, následne by sa mala situácia stabilizovať.
Allianz - Slovenská poisťovňa doposiaľ zaregistrovala asi 12.500 hlásení. Zatiaľ vybavila vyše 3300, pričom výška poistného plnenia dosiahla takmer 500.000 eur. "Predpokladáme však, že celkový počet dosiahne 17.000 až 18.000, takže výška škôd presiahne 5 miliónov eur," komentovala pre TASR situáciu vedúca komunikačného oddelenia poisťovne Petra Greksová. Počet škôd tak prevýšil očakávania spred dvoch týždňov o takmer 8000 hlásení a 2 milióny eur. Allianz zaznamenal najviac poistných udalostí z východného Slovenska, a to najmä z okresu Trebišov, Vranov nad Topľou a Michalovce.
Nárast počtu udalostí zaznamenala aj poisťovňa Kooperativa. "K dnešnému dňu máme nahlásených vyše 2000 škôd. Predpokladaná výška poistného plnenia presiahla 2,6 milióna eur," uviedla manažérka externej komunikácie Kooperativy Daniela Michaličová.
Klienti musia škody zdokumentovať
Klienti Generali Slovensko do dnešného dňa nahlásili 925 udalostí v odhadovanej výške približne 550.000 eur. "Odkedy klienti začali nahlasovať tieto poistné udalosti do obdobia, kedy sa povodňová situácia na Slovensku stabilizovala, poisťovňa odhadovala celkovo 400 hlásení s predpokladaným nárastom poistnej rezervy do 300.000 eur," uviedla manažérka komunikácie Generali Jana Čahojová. Nakoľko však v posledných dňoch zasiahla SR ďalšia vlna dažďov, počet poistných udalostí vzrástol viac ako dvojnásobne.
Poisťovne upozorňujú klientov, aby spôsobené škody zdokumentovali. "Najčastejšou chybou, ktorú klienti robia je, že škodu nenahlásia včas, ale až po odstránení následkov povodní. V prípade, že nemajú fotodokumentáciu či video, ani odložené poškodené veci, proces likvidácie škodovej udalosti sa zbytočne predĺži," upozornila Greksová.
Poisťovne očakávajú, že budúci týždeň by sa situácia s ohľadom na aktuálne prognózy počasia mala stabilizovať. Výstraha 3. stupňa pred povodňami podľa stránky Slovenského hydrometeorologického ústavu naďalej trvá na Morave, Nitre, Žitave, Ipli, Ondave, Ide, Suchej, Rimave, Slanej, Hnilci, Hornáde, Toryse a Bodve.
Pod Devínom postavia mobilné hradenie
Mobilné hradenie zo strany rieky Morava pod hradom Devín v Bratislave postavia vodohospodári ešte dnes. TASR to potvrdil dnes technický námestník bratislavského závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š.p. Peter Minárik.
"Urobíme to v predstihu. Vieme, že voda bude stúpať a cez ten prah by sa mohla dostať do chráneného územia. Tomu by sme sa chceli vyhnúť," ozrejmil Minárik. Podobná situácia bola podľa neho asi pred rokom, keď bolo zaplavené parkovisko.
Podľa Minárikovho vyjadrenia by povodeň nemala mať dramatický priebeh. "Čakáme, že sa dostaneme na úroveň osem metrov vody ako maximum, ak sa nezhoršia poveternostné podmienky v Rakúsku a Nemecku," povedal.
V centre Bratislavy ani na Šafárikovom námestí vodohospodári zatiaľ nepredpokladajú inštaláciu mobilnej ochrany ako v Devíne. Budú čakať na vývoj počasia. Prívalové zrážky na území Slovenska nemajú významný vplyv na stav hladiny na Dunaji a Morave, uzavrel.
Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej stránke, v stanici Bratislava, kde je prvý stupeň povodňovej aktivity, dosiahol k 15.00 h Dunaj úroveň 705 cm a v Devíne 669 cm a naďalej stúpa.
Železnice varujú pred cestou na východ
Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) upozorňuje cestujúcich, ktorí plánujú svoju cestu vlakom smerom na východné Slovensko do Košíc, aby v súčasnej situácii zvážili svoju cestu.
Na trase Žilina - Margecany - Košice sa pre počasie komplikuje cestovanie a vlaky majú spomalenú rýchlosť najmä v okolí Košíc (Malá Lodina), pričom dochádza k meškaniu vlakov približne 30
O dvanástej bola obmedzená vlaková doprava na trati Košice – Malá Lodina. V úseku Kysak – Košice a späť boli viaceré osobné vlaky odrieknuté. Rovnako boli odrieknuté dva vlaky na úseku Margecany – Košice a späť.
Prerušená doprava je na trati Bardejov – zastávka Kľušov. Obnovená doprava bola na tratiach Hajnáčka – Fiľakovo, Fiľakovo – Fiľakovo zastávka, Jesenské – Rimavská Sobota.
sita

Beata
Balogová
