SNS osadenie tabule neoznámila stavebnému úradu. Hrozí jej pokuta.
Pôvodnú agentúrnu správu sme o 20:20 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Slovenská národná strana bojuje o voličské hlasy aj osádzaním pamätných tabúľ k Trianonskej mierovej zmluve. Dnes odhalila jednu na Hlavnej pošte v Bratislave, ďalšia sa má objaviť v Košiciach a pylón s totožným textom, ako je v hlavnom meste, má zajtra slávnostne odhaliť v Komárne.
Predsedovi SNS Jánovi Slotovi s odhaľovaním tabule pomáhal občiansky aktivista Alojz Hlina, známy protestnými vystúpeniami proti SNS. Keď sa Slotovi plachta zasekla, z neďalekého okna nad tabuľou ju stiahol Hlina, ktorý bol na akcii ako divák. Slotovi odkázal, že tabule k Trianonu môžu odhaľovať len slobodní ľudia.
Slotovi sa zasekla šnúrka, držiaca plachtu na tabuli. FOTO: SITA
Ani občianske združenie Kongres slovenskej inteligencie, ktoré o povolenie osadiť tabuľu žiadalo poštu, ani národniari o jej inštalácii neinformovali stavebný úrad bratislavského Starého Mesta. „Za tento nepovolený zásah do fasády objektu môže právnická osoba dostať pokutu do výšky 13tisíc eur,“ hovorí Alena Kopřivová, hovorkyňa mestskej časti.
Slovenská pošta ovládaná nominantmi SNS tvrdí, že umiestnenie tabule schválila na základe stanoviska krajského pamiatkového úradu v Bratislave. Ten sa dnes nevyjadril.
Tabuľa prekvapila aj hlavného architekta Bratislavy Štefana Šlachtu. „Je to zábavné, lebo autorom budovy je maďarský architekt Gyula Pártos. To umiestnenie je politické, lebo pošta patrí SNS a asi si myslia, že si môžu robiť, čo chcú.“
SNS si miesto pre tabuľu, ktorá podľa Slotu stála „okolo tisíc eur“, vybrala preto, že pošta je na frekventovanom mieste. „To nie je umelecké dielo. Dali sme objednávku a text kamenárovi a on to napísal,“ odpovedal na otázku, kto je autorom tabule.
Budapešti chýba empatia, tvrdí Peter Schutz.
V tom, že na trianonský pylón v Komárne nemá SNS stavebné povolenie, jej predseda problém nevidí. Účasť na podujatí prisľúbil aj premiér Robert Fico, dnes jeho cestu do Komárna Úrad vlády nepotvrdil.
To, že obsah pamätných tabúľ nekontroluje ani pamiatkový úrad, potvrdzuje riaditeľka pamiatkového úradu v Košiciach Kristína Markušová. Krajské pamiatkové úrady sa k obsahu tabúľ nevyjadrujú, pokiaľ neznehodnocujú samotnú pamiatku. V extrémnych prípadoch si úrad môže vyžiadať stanovisko napríklad ministerstva kultúry, ktoré posúdi, či je obsah tabule vhodný.
Aj keď podľa novely zákona o štátnom jazyku by text na podobných tabuliach mal stavebník skonzultovať s ministerstvom, hovorca rezortu Jozef Bednár tvrdí, že v tomto prípade sa tak nestalo, lebo zákon neurčuje, kedy tak treba urobiť.

Beata
Balogová
