BRATISLAVA.
Slovensko však podľa neho môže počítať so solidaritou Srbska vo všetkých otázkach. "Čokoľvek znepokojuje Slovensko, to znepokojuje aj Srbsko, s čímkoľvek má problém SR, s tým má aj Srbsko. My sme partneri a priatelia," zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii Jeremič.
Za absolútne dôležité považuje vytvorenie rovnováhy medzi krajinou pôvodu a pobytu. Dodal, že v takýchto chúlostivých otázkach sú potrebné rozsiahle rozhovory. "Srbsko je proti akémukoľvek druhu unilateralizmu a problémy treba riešiť na základe principiálnych konzultácií," upozornil s tým, že napriek dobrým susedským vzťahom s Maďarskom budú pokračovať vo vzájomnej podpore SR. K detailom maďarského zákona o dvojakom občianstve sa nechcel vyjadriť, keďže to podľa neho nie je vhodné.
Lajčák vylúčil antimaďarskú alianciu
Slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák počas vzájomného rokovania ozrejmil dôvody, prečo SR odmieta zákon o dvojakom občianstve, ako aj filozofiu, s akou bol schválený. Taktiež deklaroval, že Bratislava nemá záujem na tom, aby Srbsko bolo súčasťou akejkoľvek antimaďarskej aliancie. "Slovensko je dostatočne silné a sebavedomé. Má dostatok silných argumentov, aby si obhájilo svoje pozície," upozornil. Na druhej je však neprípustné, aby sa táto krajina bývalej Juhoslávie stala súčasťou akejkoľvek aliancie proti Slovensku. "Alebo aby komukoľvek dovolilo, aby ho využíval ako štít namiesto diskusie so SR," poznamenal.
Poukázal na to, že slovenská komunita vo Vojvodine je príkladom toho, ako je menšina integrovaná do spoločnosti. "Ako sú jej predstavitelia lojálnymi občanmi štátu, v ktorom žijú a zároveň si dokážu zachovať vrúcny vzťah ku krajine svojich predkov, rozvíjať svoju kultúrnu identitu a jazyk," poznamenal. Je presvedčený o tom, že slovenská komunita v Srbsku môže byť modelom toho, ako je menšinová politika mostom medzi dvoma štátmi.
Obaja partneri dnes podpísali memorandá o spolupráci diplomatických akadémií a o spolupráci v oblasti európskej integrácie.
Postoj Slovenska ku Kosovu sa nezmení
Slovensko svoj postoj k uznaniu Kosova nezmení, ubezpečil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák svojho srbského kolegu Vuka Jeremiča. "Tento vzťah nie je nepriateľský k ľuďom, ktorí tam žijú, ale je principiálny," vyhlásil po ich dnešnom stretnutí v Bratislave. Srbsko je Slovensku za tento principiálny postoj vďačné. "My nepoľavíme ani milimeter," tvrdí Jeremič.
V najbližších dňoch sa očakáva rozhodnutie medzinárodného súdu o legalite dočasných prištinských inštitúcií. "Srbsko nemá v úmysle ukončiť proces diplomatického boja o ochranu svojej územnej celistvosti a suverenity na základe rozhodnutia medzinárodného súdu," vyhlásil s tým, že by boli za riešenie prijateľné pre všetkých.
Vstup do Európskej únie zostáva prioritou Srbska, únia zase vyjadrila podporu integračným ambíciám balkánskych krajín na stredajšej medzinárodnej konferencii v Sarajeve. Lajčák podotkol, že je to po dlhšom čase, kedy únia riešila svoje interné problémy, zase krok k rozširovaniu. Chce vysielať na západný Balkán impulzy, aby krajiny preberali európske modely.
"Europeizácia Balkánu, nie balkanizácia Európy," myslí si. Podpora integrácii nezostala len vo verbálnej rovine, obaja ministri ju podporili aj svojimi podpismi pod memorandom o spolupráci v eurointegrácii Srbska. Rovnako budú spolupracovať diplomatické akadémie oboch krajín. Jeremič očakáva, že sa už na najbližšom stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie začnú podnikať nové kroky pred vstupom Srbska do únie.
Gašparovič: Srbsko patrí do zjednotenej Európy
Slovensko bude aj naďalej podporovať Srbsko v integračných ambíciách, pretože patrí do Európskej únie. Uviedol to dnes v Bratislave na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Srbskej republiky Vukom Jeremičom prezident SR Ivan Gašparovič.
Bezpečnosť, solidarita a spolupráca so susednými krajinami sú zárukou toho, že Srbsko je dobre pripravené na budúce členstvo v únii, konštatoval prezident SR. Jeremič poďakoval za pomoc SR pri smerovaní jeho krajiny do európskeho spoločenstva. Potvrdil, že vstup do EÚ je ich najdôležitejšou zahraničnopolitickou prioritou.
K otázke členstva v NATO dodal, že Srbsko chce zostať neutrálnou krajinou a preto o vstup do Severoatlantickej aliancie nepožiada. Minister Jeremič je presvedčený, že neutralita Srbska neohrozí stabilitu západného Balkánu, rovnako ako neutralita Švédska neohrozila stabilitu Škandinávie.
Zopakoval poďakovanie za postoj Slovenska k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova. Podľa jeho slov by sa kosovská problematika mala riešiť dialógom a nie jednostranne. Vyjadril sa aj na adresu slovenskej menšiny žijúcej v srbskej Vojvodine a označil ju za absolútne lojálnu menšinu, ktorá má pozitívny vzťah k svojmu štátu.
Podľa informácií z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, aktéri stretnutia konštatovali, že slovensko-srbské vzťahy sú viac ako priateľské. Deklarovali tiež záujem o posilnenie hospodárskej spolupráce medzi krajinami.