BRATISLAVA. Pred čínskou ambasádou v Bratislave si dnes osem aktivistov za ľudské práva pripomenulo 21. výročie násilného potlačenia študentských demonštrácii na Námestí nebeského pokoja v Pekingu.
"Nie je to okrúhle výročie, ale myslíme si, že by sme nemali čakať ďalšie štyri roky. Takúto tragickú udalosť je potrebné pripomínať," povedal pre TASR účastník spomienkového podujatia Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika.
Aktivisti pred sídlom ambasády v daždivom počasí rozprestreli plagáty, ktoré v slovenskom jazyku i čínštine vyzývali na dodržiavanie ľudských práv v Číne a zapálili sviečky na pamiatku obetí.
"Aj keď neočakávame, že zmeníme svet a že jedna demonštrácia zmení systém, je potrebné to neustále zdôrazňovať a pripomínať, lebo len takým spôsobom možno skôr, či neskôr, dosiahnuť zmenu režimu v Číne," vysvetlil Kuhn.
Spomienkové podujatie zorganizoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci so Slovenskou asociáciou Falun Gong a občianskym združením Človek v ohrození.
Protesty na námestí Tien-an-men (Námestie nebeského pokoja), ktoré sa začali v apríli 1989, boli namierené proti autoritárskemu režimu a porušovaniu ľudských práv, za demokratické zmeny a ekonomické reformy. Trvali sedem týždňov až do ich krvavého potlačenia čínskymi ozbrojenými zložkami 4. júna 1989. Zásah si podľa študentských organizácii a Čínskeho Červeného kríža vyžiadal 2000 mŕtvych. Čínska vláda priznala 241 mŕtvych a 7000 zranených.
Obete čínskej masakry nemôžu mať vlastný pamätník
HONGKONG. Hongkonská univerzita v predvečer 21. výročia masakry na Námestí nebeského pokoja študentom vo svojom areáli zakázala umiestniť pamätníka na počesť obetiam tejto tragickej udalosti. Čínska univerzita v Hongkongu v stredajšom stanovisku uviedla, že škola musí rešpektovať "princípy politickej neutrality".
Šéf študentskej organizácie, ktorá stála za požiadavkou o umiestnenie sochy, univerzitu obvinil z pokrytectva. Rektor školy Lawrence Lau totiž podľa neho sám nie je neutrálny, keďže pôsobí v štruktúrach hongkonskej aj centrálnej čínskej vlády.
Masakra na Námestí nebeského pokoja sa odohrala 4. júna 1989 a znamenala koniec snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistickej štátnej mašinérie. Zásahu predchádzalo šesť týždňov demonštrácií, pričom počas nich málokto tušil, že sa režim s demonštrantami poráta až takto ostro.
Rok 1989 znamenal koniec komunistickej diktatúry vo väčšine krajín vtedajšieho východného bloku. Čína však aj 20 rokov po týchto udalostiach zostáva verná komunistickým ideálom a rovnako ako vtedy ich presadzuje nedemokratickými a násilnými metódami.
SITA