BRATISLAVA. Strana, ktorá má v prieskumoch nad päť percent, má väčšiu šancu dostať sa do parlamentu ako strana, ktorá je pod čiarou. Sociologická poučka overená prieskumami na celom svete pred voľbami dráždi strany, ktoré sú pod čiarou.
„SDĽ smeruje do parlamentu. Podľa prieskumu by ju volilo 6,5 percenta voličov,“ napísala mimoparlamentná strana v inzercii v Novom Čase. Kde SDĽ, ktorá má silnú reklamu na bilbordoch, v tlači aj televíziách, zobrala také čísla, keď jej renomované agentúry namerali do dvoch percent? Agentúra Polis minulý týždeň zverejnila otázku, komu by dali voliči hlas, keby nebol parlamentný prah päť, ale trojpercentný. V prieskume vyšla SDĽ na 6,5 percenta.
Prieskumom pripisujú politici veľkú moc, myslí si Peter Schutz
SDĽ tvrdí, že z Polisu nečerpali a zverejnili výsledky interného prieskumu na vzorke 950 ľudí. Ktorá agentúra sondáž robila, hovorca strany nepovedal.
Ešte zvláštnejšie pôsobia výsledky neznámej firmy AVVM. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého by mala strana AZEN Milana Urbániho 5,1 percenta, hoci v renomovaných agentúrach sa objavuje pod jedným percentom.
Konateľ AVVM Martin Palásek výsledok AZEN vysvetľuje najmä tým, že sú prví v abecede, a tak ich uvádzali aj na anketových lístkoch. Ako druhý argument ponúkol tvrdenie, že Urbáni patril k populárnym politikom HZDS. Akékoľvek väzby na AZEN odmieta.
Pred minulotýždňovými voľbami v Česku sa objavil prieskum neznámej nemeckej agentúry, v ktorom mala malá strana Suverenita takmer 12 percent. Suverenita vo voľbách dostala 3,7 percenta. ⋌(knm)

Beata
Balogová
