Zvyšovanie dávok sa môže javiť ako úspešné. Narodených pribúda. Ide však o odložené pôrody.
BRATISLAVA. Na Slovensku nie je strana, ktorá by nemala v programe podporu rodiny. Sľub zvýšiť rodičovské dávky sa už nosí menej. Mladé rodiny majú aj iné problémy a týmto sľubom si ich strany kúpiť nemusia.
„Na jednej strane je to finančné oslabenie rodiny po narodení dieťaťa a na strane druhej je tu nedostatočná úroveň služieb pre rodinu,“ hovorí Miriam Vojtková z Únie materských centier. Po zladení rodinného a pracovného života únia volá roky.
Teraz vláda čelí protestom centier voľného času. Nepáči sa im, že peniaze pôjdu aj do obcí, kde takéto zariadenie nie je.
Vláda stavila na peniaze
Vláda najprv zvýšila príplatok pri narodení prvého dieťaťa na 11-tisíc korún (365,14 eura), vlani na 678,49 eura a ešte ho priznala aj na druhé a tretie dieťa.
Niektoré strany napriek obmedzeným finančným možnostiam štátneho rozpočtu v čase krízy sľubujú ďalšie zvýšenie pôrodného. Kde na to vziať, nehovoria.
V januári sa už druhý rok za sebou zvýšil prídavok na dieťa, ale zákon neumožnil viac ako o 74 centov.
Rozdelenie rodičovského príspevku na dve výšky mohli rodičia zasa vnímať ako nespravodlivé.
Na príspevok vyšší o 92 eur má nárok iba ten, kto prispieval do Sociálnej poisťovne najmenej 270 dní. Každému podľa zásluh.
Pôrodnosť rastie
Vlani sa už po tretí raz narodilo viac živých detí ako rok predtým. Odborníci to zdôvodňujú „odloženými pôrodmi“. Časom začne novorodencov ubúdať.
„Budúca vláda by jednoznačne mala deklarovať, či chce a ide robiť populačnú politiku. Ak áno, tak prečo a s akými cieľmi,“ hovorí demograf Branislav Bleha z Prírodovedeckej fakulty UK.
Vojtková hovorí, že individualizácia je čoraz väčšia, čo je v protiklade s hodnotami rodiny. To má za následok aj malú angažovanosť rodičov pri výchove. Štátom garantovaná starostlivosť a podpora rodinnej výchovy sa spravidla začínajú až nástupom dieťaťa do materskej školy. „Mladé rodiny sú neisté, ako zvládnu poslanie rodičovstva.“
Bleha je skeptický k propôrodným dávkam. Umožniť ľuďom skĺbiť prácu a rodičovské povinnosti by podľa neho nemuselo byť také nákladné.
„A ak už sa vláda rozhodne nalievať peniaze priamo, najefektívnejšie to bude do podpory bytovej politiky, najmä nájomných bytov. To je podľa mňa jednoznačne najväčšia bariéra založenia rodiny.“

Beata
Balogová
