Agentúrne texty sme o 22:10 nahradili autorským článkom SME.
KOŠICE. Aspoň jedna dobrá správa: Slovensko po jednej z najhorších záplav čaká cez víkend slnečné počasie a teplo. Pôda je nasiaknutá historicky najsilnejšími zrážkami a mestá na východe sú pod vodou. Kežmarok, Stará Ľubovňa, Prešov, Bardejov, okolie Košíc a stovky ďalších obcí.
„Začalo sa to fontánou v pivnici, voda prerazila odspodu betón. Z dvora mi zobralo dve autá a dva traktory. Utekali sme radšej preč,“ hovorí Štefan Veselovský z Novej Ľubovne.
Krízové štáby už nestíhajú registrovať stovky ľudí, ktorých museli evakuovať zo zatopených oblastí. Ľudia na Zemplíne sú vyčerpaní, v piatok pršalo už tretí týždeň.
Ďalšie a ďalšie obce zažívali, aké je to na poslednú chvíľu opúšťať svoje domovy a utekať o život. Zosuv pôdy prerušil železničné spojenie Košice – Bratislava, pri Kysaku zasa voda podmyla trať, načas sa dostala aj na diaľnicu medzi Prešovom a Košicami.
Apokalyptický obraz sa v piatok naskytol v Nižnej Myšli pri Košiciach. Na hornom konci dediny masívny zosuv pôdy zničil dvadsať domov tak, že sa v nich už nebude dať bývať. Ľudia z dolného konca boli vďační, že ich Hornád „len“ vytopil.
Vláda reagovala prísľubom, že dá na okamžité odškodnenie 25 miliónov eur, o pomoc chce žiadať aj Európsku úniu. Politické strany týždeň pred voľbami prerušujú klasické kampane a sľubujú, že si obujú gumáky, aby pomohli ľuďom v núdzi.
Poisťovne rátajú miliónové škody a už teraz hovoria, že si pripravujú nové mapy – ľudia zo zatopených oblastí si v budúcnosti svoj majetok už poistiť nebudú môcť alebo si za to výrazne priplatia.
Hydrologické varovania SHMÚ (stav v piatok o 22,30 h)
Záplavy ovplyvnili predvolebnú kampaň politických strán
V Žiline strhlo most, od sveta je odrezaných niekoľko domov
Primátor Kežmarku: Toto je tisícročná voda
V Nižnej Myšli pribudlo dvesto bezdomovcov
Záplavy ovplyvnili aj prevádzku viacerých podnikov
Rimava vyhnala ľudí z 13 obcí
Hornád hrozí Košiciam, začala sa evakuácia
Obetiam povodní pomôžu zbierkyPovodne budú krotiť politici, cirkev aj tretí sektor. Prispieť môžu všetci.
BRATISLAVA. Januárové zemetrasenie na Haiti ukázalo, že Slováci dokážu cítiť s cudzím nešťastím. V deviatich zbierkach poslali na pomoc chudobného karibského ostrovného štátu dva milióny eur. Teraz, keď živelná pohroma zasiahla vlastných, sa pomoc zatiaľ rozhýbava pomaly.
Katastrofa môže týždeň pred hlasovaním pripomenúť obrovský význam volieb, píše Lukáš Fila.
Kým v Česku či Poľsku bežia charitatívne zbierky na pomoc obetiam povodní už dva týždne, na Slovensku vyhlásila pri začiatku záplav zbierku len Slovenská katolícka charita. Tá sa však v podstate nerozbehla. Potom, ako sa situácia tento týždeň vyhrotila a pomoc začali sľubovať aj politici, prevzala iniciatívu Strana maďarskej koalície, ktorá pre poškodených otvorila vlastný účet. Dovčera naň pribudlo 3200 eur.
Mimovládky sa zobúdzajú
Tradičné charitatívne organizácie začali konať včera. Po dramatických udalostiach na východe Slovenska ohlásili vypísanie zbierok Adventisti siedmeho dňa a ich charitatívna organizácia Adra, mimovládna organizácia Človek v ohrození, vlastnú zbierku zvažuje aj Slovenský červený kríž.
Kde prispieť
Slovenská katolícka charita, č.ú. 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 170
Strana maďarskej koalície, č.ú. 12009248/5200 v OTP banke
Človek v ohrození zbierku vyhlási v pondelok
Adra zbierku vyhlási začiatkom týždňa
Slovenský Červený kríž zbierku zvažuje.
Slovenská katolícka charita, ktorá zbierku oficiálne vyhlásila už 19. mája, sa tiež rozhodla iniciatívu oživiť. „Dosiaľ sa vyzbieralo minimum. Ľudia sa zrejme najskôr snažia pomáhať priamo, mnohí nedávno prispievali na Haiti a už im to finančne nevychádza,“ myslí si Andrea Topoľská z charity.
Ľudí i firmy včera opäť vyzvala, aby pomohli. „Prioritou charity je zakúpiť vysúšače, dezinfekčný materiál, pitnú vodu, náradie a súčiastky na obnovu zaplavených domov.“
Adventisti chcú dary začať zbierať už dnes na stretnutiach veriacich v zboroch, výnos pridajú k oficiálnej zbierke, ktorú plánuje Adra spustiť začiatkom týždňa.
Keď ostatní zabudnú
Peniaze chcú využiť na pomoc obetiam priamo v teréne, na postihnuté miesta sa chystajú aj ich dobrovoľníci. „Vojaci odídu a ľudia sa ostanú trápiť sami,“ vraví koordinátor projektu Pavel Cimerman.
Organizácia Človek v ohrození včera ráno zbierku neplánovala. „Zbierky vyhlasujeme v krajinách, kde je rozsah škôd taký veľký, že je nad schopnosti miestnych inštitúcií situáciu zvládnuť,“ vravel dopoludnia projektový manažér Pavol Makýš. Popoludní to prehodnotili a ministerstvo vnútra o vypísanie zbierky požiadali. „Rozsah povodní sa ukazuje taký obrovský, že sme sa rozhodli konať,“ povedala šéfka oddelenia humanitárnej pomoci Marcela Ondeková. Prispieť bude možné od pondelka.
Slovenský červený kríž o zbierke zatiaľ len uvažuje. „Snažíme sa pomáhať materiálne na mieste,“ povedala generálna sekretárka Zuzana Rosiarová.
Pozrite si prehľad dopravných obmedzení na mape
Poisťovne menia mapy
Škody z povodní nepreplatia všetky poisťovne.
BRATISLAVA. Čoraz extrémnejšie počasie núti poisťovne meniť svoje správanie. Ste z oblasti, ktorej hrozia pravidelne záplavy a chceli by ste sa proti živlu poistiť? Môžete s tým mať problém. Niektoré poisťovne nehnuteľnosti z ohrozených oblastí nepoisťujú alebo im dávajú prirážku.
Zatiaľ poisťovne odhadujú, že ich klienti očakávajú vyplatenie viac ako desiatich miliónov eur, no konečný účet z týchto povodní ešte zďaleka nie je hotový.
V budúcnosti chcú niektoré minimalizovať svoje škody zmenou podmienok poistenia nehnuteľností z oblastí, ktoré sú záplavami ohrozené najviac. Už dnes môžu mať ľudia z týchto častí Slovenska s poistením domu či bytu veľký problém.
Zrútené domy nenahradí ani odškodné. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
„Pre prípad povodne nie je možné poistiť nehnuteľnosť v takzvanej záplavovej zóne. Tie sú definované v konkrétnej poistnej zmluve,“ hovorí Zuzana Francúzová, hovorkyňa ČSOB. Podobné podmienky má aj poisťovňa Axa. „V prípade, že klienti už mali škodu spôsobenú povodňou, poistíme ich s prirážkou. Ak už boli zaplavení viackrát, nie je možné tento druh pripoistenia dohodnúť,“ povedala hovorkyňa poisťovne Jana Tarčáková Janičová. Nepoisťujú napríklad Devín, Devínsku Novú Ves a Šamorín či niektoré ulice Bratislavy a nehnuteľnosti v medzihrádzovom priestore vodných tokov.
Poisťovňa Generali má pre povodňou ohrozené lokality tiež upravené pravidlá. „Vyhradzujeme si právo posúdiť poistenie rizika, ak bola za posledných desať rokov nehnuteľnosť postihnutá povodňou či záplavou,“ povedala Zuzana Hliváková, riaditeľka marketingu a komunikácie poisťovne. Generali plánuje vzhľadom aj na tohtoročné záplavy podmienky ešte meniť. Na základe povodňových máp chce určovať výšku poistného podľa jednotlivých oblastí.
Podmienky poistenia sa v poisťovni Kooperativa menia vzhľadom na oblasť pri poistení priemyselných a podnikateľských rizík. Allianz - Slovenská poisťovňa „prirážky k poistnému neuplatňuje“.
(vfo)
FOTO -TASR
Prichádza slnko a teplo
Cez víkend môžu teploty vystúpiť až na 25 stupňov Celzia.
BRATISLAVA. Víkend podľa meteorológa prinesie letné počasie. Hoci sa na budúci týždeň situácia prechodne zhorší, počas volieb 12. júna by malo byť opäť pekné počasie.
„Oteplenie až na 25 stupňov Celzia by malo vydržať celý víkend a aj prvé dni budúceho týždňa,“ hovorí meteorológ Pavel Faško. Slnečné a teplé počasie však nebude trvať dlho.
Pravdepodobne na budúci štvrtok sa k Slovensku priblíži front, ktorý „určite spôsobí nejaké búrky a krátkodobé zhoršenie počasia“. Potom by sa malo opäť vyčasiť.
Volebný víkend by mal mať „letný charakter“, predpokladá Faško. „Nemalo by to byť nič nepríjemné.“
Nahromadená vlhkosť v atmosfére však podľa Faška v júni spôsobí dosť prehánok a búrok.
(jkr)
Ovocie bude bez chuti
V dažďoch trpí obilie, zelenina aj ovocie, pôdohospodári hlásia veľké straty. Menej chutné budú jahody, broskyne aj hrášok.
BRATISLAVA. „Asi to už nerozchodíme,“ hovorí o tohtoročnej sezóne predseda Ovocinárskeho družstva Dvory nad Žitavou Emil Schutz. Zo 106 hektárov pôdy majú dvadsať pod vodou a zvyšok je podmočený, nemôžu ich ošetrovať, striekať proti škodcom.
„Stromy v zaplavenej časti nám odumrú,“ hovorí Schutz. Okrem toho koncom mája polovicu úrody dobil ľadovec. Tohtoročného ovocia bude menej a to, čo predsa len vypestujú, asi až tak chutiť nebude. Na broskyne idú škodcovia, jahody hnijú a jablká zbil ľad.
Aj ministerstvo pôdohospodárstva už upozorňuje, že domácich jahôd, hrášku, čerešní je menej, takže sa budú musieť dovážať.
Zoltán Forró zo Zeltop v Mostovej hovorí tiež o veľkých škodách. „Dyne nám odišli úplne, paprika na 50 až 70 percent,“ konštatuje Forró. Kapusta, ktorú mali zbierať v polovici júna, bude zrelá na zber pravdepodobne až koncom júla. Kukurica je menšia skoro o polovicu. Nemôžu ošetrovať zeleninu.
„Polia v blízkosti riek sú pod vodou, hlavne pšenica, jačmeň, hrach, repka,“ hovorí František Stoklas, agronóm z poľnohospodárskeho družstva Oľšanka. Problém majú aj na tých častiach polí, čo nie sú pod vodou. Pôda je podmočená, rastliny nemajú prístup k vzduchu a začínajú hynúť.
Agronóm z východu Slovenska vidí problém poľnohospodárov aj v tom, že záplavy prišli už v relatívne pokročilom poľnohospodárskom období. „Do porastov sa už veľa investovalo. Sú nahnojené, ošetrované.“
Najskôr bola dlhá zima, teraz už mesiac takmer bez prestávky prší. Problém má celá stredná Európa.
Posledné údaje o zaplavenej pôde sú z pondelka, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vtedy udávala 200-tisíc hektárov pôdy, čo je asi 17 percent výmery. Škody SPPK zatiaľ odhadla na 90 miliónov eur.
Katarína Ragáčová
Čo robiť pri evakuácii:
V prípade, že ste donútený opustiť svoj byt alebo rodinný dom, riaďte sa niekoľkými základnými pokynmi:
1. Dodržujte pokyny záchranárov, ktorí vykonávajú evakuáciu. Zbytočne im nekomplikujte prácu, uvedomte si, že okrem Vás sú evakuovaní aj ďalší ľudia.
2. Upozornite záchranárov, že vo Vašom okolí sa nachádzajú ešte ďalšie osoby, ktoré je nutné evakuovať - susedia a pod.
3. Uzatvorte prívod vody a plynu.
4. Vypnite elektrické spotrebiče ( okrem chladničiek a mrazničiek ).
5. Malým deťom môžete pribaliť lístok s menom a telefonickým kontaktom na Vás v prípade potreby.
6. Nezabudnite si so sebou vziať: osobné doklady, cennosti, peniaze, lieky ( ktoré musíte pravidelne užívať ), mobilný telefón s nabíjačkou, pitnú vodu a základný odev.
7. Psy a mačky si pri evakuácii vezmite so sebou, ostatné domáce zvieratá ponechajte doma a zabezpečte im dostatočné zásoby vody a stravy.
8. V prípadoch ohrozenia volajte na tiesňovú linku 112. V postihnutých oblastiach zbytočne netelefonujte, až nedôjde k preťaženiu siete.
Silvia Jančovičová - hovorkyňa Prezídia HaZZ
Obmedzenia cestnej premávky pre záplavy:
* Cesta č. III/06329 je uzavretá medzi obcou Trhová Hradská a križovatkou II/561 - prietok vody cez cestu v dĺžke cca 60 m.
* Cesta č. II/506 je znížená rýchlosť na 70 km/h medzi obcami Sap a Medveďov - priesak hrádze Dunaja.
* Cesta I/18 Chminianske Nová Ves, okres Prešov, zosuv svahu na cestu, premávka v jednom jazdnom pruhu.
* Cesta I/15 v katastrálnom území obce Miňovce, okres Stropkov, poklesnutá vozovka. Doprava v jednom jazdnom pruhu.
* Cesta I/68 cez Starú Ľubovňu je uzavretá z dôvodu zaplavenia. Obchádzka je po miestnych komunikáciách.
* Cesta I/71 pred Fiľakovom (obec Kurtáň), zosun svahu na cestu. Cesta je prejazdná v jednom jazdnom pruhu.
* Cesta I/75 medzi Veľkým Krtíšom a Slovenskými Kľačanmi je v km 67 - 68, pokles o cca 40 cm. Cesta je prejazdná v jednom jazdnom pruhu.
* Cesta I/67 Poprad - Hranovnica je z dôvodu zosuvu cesty úplne uzavretá. Obchádzka je cez Spišské Bystré.
* Úsek cesty I/50 obchvat Figa je uzatvorený z dôvodu záplav.
* Cesta I/66 Šahy - smerom na hranice je z dôvodu povodne uzavretá!
* Hraničný priechod Milhosť je uzatvorený na pokyn dopravnej polície z dôvodu zaplavenia cesty na maďarskej strane.
* Cesta I/64 v meste Komárno bude dňa 4.6.2010 v čase od 13:30 do 14:20 z dôvodu konania sa spoločenskej akcie úplne uzavretá. Rešpektujte pokyny polície.
* I/65- H. Beňadik Olichov - Hronský Beňadik: Uzávierka cesty z dôvodu výstavby rýchlostnej cesty R1 - III. úsek Beladice - Tekovské Nemce. Uzatvorený je len pravý jazdný pás od Nitry smer na Žarnovicu v km.34,605 po km.38,550 obchádzka je presmerovaná cez dediny Čaradice, Tekovské Nemce a Hronský Beňadik.
sita
Distribúcia plynu dočasne viazne
Spoločnosť SPP – distribúcia, a.s., v dôsledku pretrvávajúcich dažďov a povodní na celom území Slovenska bola nútená prerušiť distribúciu zemného plynu z dôvodu bezpečnosti v niektorých oblastiach stredného a východného Slovenska a snaží sa opätovne obnoviť distribúciu zemného plynu v čo najkratšom možnom čase.
Odborní pracovníci spoločnosti intenzívne monitorujú situáciu a zasahujú nepretržite na miestach, kde je to možné, aby obnovili distribúciu zemného plynu. Napriek maximálnemu úsiliu, záplavy a s nimi spojené zosuvy pôdy priamo poškodili aj plynovodné siete, pričom najviac postihnutou oblasťou je východ Slovenska.
Spoločnosť SPP – distribúcia ubezpečuje všetkých odberateľov zemného plynu, že robí všetko pre to, aby obnovila distribúciu zemného plynu tak rýchlo , ako to bude možné. Neustály dážď a vylievajúce sa rieky zo svojich korýt však vytvárajú zložitú situáciu. Z toho dôvodu úplné posúdenie situácie stavu plynovodov a časový harmonogram opráv bude jasný na niektorých miestach až po tom, keď klesne voda.
SPP – distribúcia touto cestou ďakuje verejnosti za to, že informuje prostredníctvom Poruchovej linky spoločnosti o poškodeniach plynovodov alebo ak dôjde k prerušeniu distribúcie zemného plynu. Poruchová linka 0850 111 727 funguje v nepretržitej prevádzke 24-hodín denne vrátane víkendov.
sita

Beata
Balogová
