BRATISLAVA. Bez premiéra Roberta Fica a aj bez prítomnosti prívržencov Jobbiku, zato v spoločnosti desiatok straníkov odhalila v piatok SNS pamätný pylón k Trianonu v Komárne. Podujatie, o ktorom SNS tvrdila, že sa začne odbornou konferenciou a vyvrcholí pripomenutím si Trianonu odhalením pamätníka, sa nakoniec zmenilo na stranícky míting SNS.
FOTO SME - TIBOR SOMOGYI
Predvolebný míting SNS
Desiatky vlajok, autobusy so straníkmi z celého Slovenska a predovšetkým opakované výzvy - Príďte voliť Slovenskú národnú stranu - nenechali o skutočnom zmysle akcie pochybovať nikoho.
Predseda SNS Ján Slota v tom problém nevidí. Problémom vraj nie je ani to, že predvolebný míting podporila účasťou svojho prvého podpredsedu Miroslava Bielika Matica slovenská.
„Všetci alebo väčšina týchto straníkov, čo sú tu, sú aj matičiari," sucho skonštatoval Slota. Miestna Matica slovenská v Komárne sa od celej akcie dištancovala. Predseda miestnej organizácie Jozef Černek hovorí, že ho „nešťastný spôsob, akým sa do toho zaangažovalo vedenie Matice slovenskej" mrzí.
„Problémom nie je poskytnutie priestorov, za ktoré si zaplatili, ale to, že na oficiálnej pozvánke figuruje meno Matice a tiež vystúpenie prvého podpredsedu," hovorí Černek. Ján Slota Černeka označil za „blbca, ktorý nikoho nezaujíma".
Konferencia o Trianone
Konferencia sa začala vystúpením herečky a matičiarky Evy Kristínovej, ktorá recitovala verše Milana Rúfusa a slovenskou hymnou, a skončila sa hymnou SNS, obe opätovne zneli pri odhaľovaní pamätníka.
Okrem otváracieho príhovoru predsedu SNS odznela aj mobilizačná reč prvej podpredsedníčky strany a podpredsedníčky Národnej rady Anny Belousovovej. Vystúpil aj podpredseda vlády a minister školstva Ján Mikolaj, na pódiu sa usmieval aj autor nástenkového tendra a odvolaný minister výstavby Igor Štefanov.
Právne aspekty Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920, ktorá znamenala zánik Uhorska, vysvetlil nadšeným straníkom Jozef Beňa z právnickej fakulty Univerzity Komenského, viac ako Trianonu sa kritike SMK vo svojom vystúpení venoval asistent poslanca vládneho Smeru Jána Podmanického Roman Michelko.
Búrlivý potlesk však zaznel len pri vystúpení Jána Slotu, ktorý povedal, že „Slováci žijú na tomto území už viac ako 1500 rokov" pričom Maďari sa vtedy „preháňali na malých chlpatých koníkoch po ázijskej stepi." Anna Belousovová zase konštatovala, že museli mať „šikmé oči", keďže žili medzi „Čínou a Mongolskom".
Vyzývali aj Smer, pochodovali cez mesto
Belousovová uzavrela svoju reč na konferencii výzvou vládnemu Smeru. Lídri súčasnej koalície vraj majú jasne vystúpiť a ukázať, že dávajú voči opozícii jasnú alternatívu.
"Na čo čaká Smer? Aby na našich chybách ryžovala opozícia," pýtala sa podpredsedníčka SNS a parlamentu.
Jedinou ochrankyňou národných záujmov je vraj SNS, lebo iní sa do trikolóry odievajú len pred voľbami.
"Prečo SNS chodí po žobraní a prečo do nej kopú koaliční partneri aj najsilnejší Smer? S kým chcú potom vládnuť," pýtala sa oduševnene vo svojom prejave.
Pochod k pamätníku, pre ktorý uzavreli na hodinu hlavnú cestu smerom na most v Komárne, prebehol bez problémov, len prekvapení domáci postávali okolo cesty a neveriacky hľadeli na davy nesúce vlajky SNS, ktoré spievali „Slovenské mamičky".
Pani Beáta z Komárna hovorí, že mali ísť radšej pomôcť ľuďom v neďalekých Nových Zámkoch či na východe krajiny, ktorých ohrozujú záplavy. Národniarom kričiacim „Slovensko je naše" sa dostávala od okoloidúcich odpovede „Aj naše, " no k priamym stretom nedošlo.
Slota sa obáva o pylón
Ján Slota si dokonca našiel čas, aby sa zoznámil s novými mladými straníkmi a podal ruku s obdivovateľmi priamo pri pamätníku, ktorý osadili pri bývalom colnom prechode na ostrovčeku v strede cesty. Textom je totožný s pamätnou tabuľou, ktorú SNS vo štvrtok odhalila na budove hlavnej pošty v Bratislave. Slota sa však vyjadril, že sa o pylón, ktorý meria asi meter a pol, obáva. Mohol by ho vraj náročky niekto zrútiť a zničiť.
Miestni dnešný pochod i pamätník považujú za provokáciu, slovo viackrát zaznelo počas pochodu mestom. Oni vraj chcú žiť v pokoji a bez konfrontácií.
Stavebné povolenie síce SNS na pylón od mesta nedostala, tvrdí však, že má všetky potrebné povolenia. Pylón im dovolila postaviť aj Slovenská správa ciest, keďže pamätník stojí na ostrovčeku uprostred cesty.
Maďarskí nacionalisti novinárov vykázali
Súbežne s mítingom SNS sa v piatok v Dôstojníckom pavilóne patriacom mestu Komárno na podobnú tému konala „konferencia" maďarských nacionalistov. Na ňu však novinárov pre istotu vôbec nepúšťali.
Podľa programu mal prednášať napríklad „odborník" na „učenie o svätej korune", čo väčšinou znamená odmietanie Trianonu na základe štátoprávnych nárokov stredovekej uhorskej Svätoštefánskej koruny, a konferencia sa mala skončiť „prísahou svätej koruny."
Ďalší z prednášajúcich z Maďarska je známi snahou oživiť používanie staromaďarského runového písma. „Prišiel som spoza hraníc. Dúfam, že to ešte bude aj inak," povedal ten istý človek pri svojom ďalšom vystúpení večer. Konferencia je súčasťou celodennej akcie, ktorá večer pokračovať omšou v miestnom kalvínskom kostole a predstavením pamätného stĺpu Trianonu na pozemku patriacom ku kostolu.
„Z troch nástupníckych štátov Uhorska, Československa, Rumunska Juhoslávie sa dva už rozpadli, čo dokazuje, že Trianonský systém nie je životaschopný" povedal hlavný rečník slávnosti Ernő Raffay, bývalý štátny tajomník vlády Józsefa Antalla z rokov 1990 až 1994. Na začiatku 90-tych rokov bola možnosť Trianon napadnúť, Maďarsko ju však nevyužilo, lebo ho vlastnil medzinárodný kapitál, spomínal Raffay s ľútosťou. Kritizoval tiež stranu Most-Híd, ktorá hlása spoluprácu. To je podľa neho rovnaké, ako keby hrdinovia protitureckého boja v 16. storočí ponúkali spoluprácu Turkom útočiacim na nimi bránený hrad.
„90 rokov sme mlčali," povedal jeden s organizátorov akcie Zolt Feszty. Žiadosť maďarských strán na slovensku, aby odhaľovanie pamätníku odložil až na obdobie po slovenských voľbách, vraj organizátori poznaj len z médií, ich s takýmto návrhom nikto nevyhľadal. Žiadnu z maďarských strán aj tak nemožno voliť, žiadna nie je dosť dôsledná pri presadzovaní maďarských záujmov, tvrdil Feszty.
Maďarské strany by podľa neho mali požadovať napríklad zrušenie Benešových dekrétov a úplné majetkové odškodnenie všetkých, ktorých postihli. Mali by tiež na zastavenie asimilácie Maďarov na Slovensku presadzovať zákon, aby mohli slovenské škôlky a školy prijímať len deti, ktorých rodičia tiež chodili do slovenských škôl. Do koalície by maďarské strany mali ísť len so slovenskými stranami, ktoré sú týmto návrhom otvorené, dodal Feszty na koniec.
Maďarský program končil večer v centre Komárna koncertom nacionalistických kapiel. „Kam sa podela krajina, ktorá stáročia svojim telom bránila Európu a a dávala nový domov rôznym národom. Pili jej víno a jedli jej chlieb, cicali jej krv - a to všetko nestačilo. Tisíc jej boľavých rán trhajú paráty supov so zahnutými zobákmi." spomína napríklad na Uhorsko v jednom zo svojich textov skupina Kerecsen, ktorá včera v Komárne vystupovala.
Zasadanie v maďarskom parlamente
V oveľa zmierlivejšom duchu prebiehal slávnostné zasadanie maďarského parlamentu v Budapešti, na ktorom rečníci hovorili najmä o potrebe zmierenia so susednými národmi a ubezpečovaní, že Maďarsku nejde o revíziu hraníc.
Maďarsko sa musí chovať s empatiou voči svojim susedom, tí však tiež musia zmeniť svoj hodnotoví systém, aby bolo možné zmierenie, povedal prezident László Sólyom. Je treba vytvoriť model štátneho občianstva, v ktorom budú môcť byť Maďari súčasťou svojho národa a zároveň lojálni občania štátov, v ktorých žijú, dodala maďarská hlava štátu.
Jobbik došiel až do Paríža
Niekoľko stoviek maďarských extrémistov v piatok proti Trianonskej zmluve protestovali aj na mieste jej podpísania vo Versailles vo Francúzsku. Podľa poslanca maďarského parlamentu za Jobbik Tamása Gaudi-Nagy treba pokračovať v boji za revíziu Trianonu. Zákon o dvojakom občianstve podľa neho navrátil práva, ktoré Maďari stratili „pre ten otrhaný papier."
Vo štvrtok demonštrovalo niekoľko desiatok maďarských extrémistov aj pred Európskym parlamentom v Bruseli. Jeho poslankyňa Krisztína Morvaiová tiež z Jobbiku sa snažila európskym poslancom doručiť petíciu, požadujúcu od EP revíziu mierovej zmluvy, píše server origo.hu.

Beata
Balogová
