BRATISLAVA. Okrem iného mali zabrániť tomu, aby domy evakuovaných obyvateľov nevykrádali. Rabovanie vraj zatiaľ nezaznamenali, povedal dnes ČTK hovorca policajného prezídia Martin Korch. Podľa portálu Sme.sk sa však jeden muž v Nitre snažil ukradnúť vrecia s pieskom, ujmu na majetku vraj utrpeli ľudia v obci Hul v okrese Nové Zámky.
"V teréne máme kopec našich ľudí, ktorí pomáhajú nielen pri evakuáciách," zhrnul Korch. Zvýšený počet hliadok je vo viacerých regiónoch, poznamenal. Pomáhať by malo viac ako 2500 policajtov.
Hoci polícia žiadne vážnejšie incidenty nezaznamenala, v nitrianskej mestskej časti Dražovce ukradol neznámy muž niekoľko naplnených vriec s pieskom, ktoré slúžili ako ochrana pred potokom Dobrotka, informoval portál Sme.sk. "Aj v takýchto ťažkých situáciách sa prejavil ľudský hyenizmus - niekto sa pokúšal ukradnúť napieskované vrecia rozmiestnené priamo na hrádzi potoka," citoval náčelníka mestskej polície Pavla Beňa.
O ďalšom prípade informovala ešte v piatok Slovenská televízia. Stal sa údajne v obci Hul v okrese Nové Zámky, ktorá bola v uplynulých dňoch ohrozená vodami rieky Žitava. "Ja tým ľuďom hovorím doslova hyeny sa priživili na nešťastí týchto ľudí a začali tu ná chodiť po tých opustených rodinných domoch," povedal televízii starosta obce František Golha. Aké veci zlodeji ukradli, nespresnil.
Mestá, pomôžte postihnutým oblastiam
BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva slovenské mestá a obce, ktoré neboli povodňami postihnuté, aby svojim kolegom v zatopených oblastiach ponúkli materiálnu a technickú pomoc. "Platí pravidlo, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Najťažšie postihnuté oblasti Slovenska to momentálne urgentne potrebujú," konštatoval pre TASR výkonný podpredseda ZMOSu Milan Muška.
Zároveň dodal, že ZMOS vyjadruje podporu a solidaritu všetkým mestám a obciam a ich občanom postihnutým jednou z najničivejších povodní, aké Slovensko v posledných desaťročiach zaznamenalo.
ZMOS oceňuje rozhodnutie vlády SR o uvoľnení 25 miliónov eur, ktoré majú prispieť k odškodneniu zaplavených príbytkov. "Richtári najlepšie poznajú podmienky vo svojich samosprávach a preto dokážu veľmi objektívne usmerniť každú potrebnú pomoc," zhodnotil predseda ZMOSu Michal Sýkora. Apeloval, aby sa obvodné úrady pri stanovovaní kritérií na odškodnenie opierali najmä o názory primátorov a starostov.
Povodne, ktoré Slovensko postihli, sú podľa Sýkoru témou, ktorá prehodnocuje priority združenia pre nasledujúce obdobie. "Určite sa aj s ďalšími partnermi budeme venovať systému protipovodňových opatrení a ich realizácii, ktorá má byť prioritne uplatňovaná v postihnutých regiónoch," zdôraznil Sýkora.
Na znak solidarity ZMOS s okamžitou platnosťou ruší najbližšie pripravované podujatia k 20. výročiu ZMOSu aj zasadnutie Rady ZMOSu, ktoré sa mali konať 15. júna. Problematikou povodní sa bude 11. júna zaoberať Predsedníctvo ZMOSu na spoločnom zasadnutí s českým združením. Rokovanie Rady ZMOSu sa uskutoční na prelome júna a júla 2010.
(tasr)