BRATISLAVA. O inteligenčnom kvociente predsedu vlády Roberta Fica (Smer) svedčí skutočnosť, že výrok Pála Csákyho o pozitívnom vplyve účasti SMK vo vláde na slovensko-maďarské vzťahy opakovane cituje nepresne. V reakcii na novinársku otázku to na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii Strany maďarskej koalície (SMK) a Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku uviedol predseda SMK Pál Csáky.
Podľa premiéra Csáky vyhlásil, že kým SMK nebude vo vláde, na Slovensku pokoj nebude. Samotný predseda SMK sa k takémuto výroku nehlási. "Presne som povedal, že účasť SMK vo vláde môže prispieť k zlepšeniu slovensko-maďarských vzťahov," vyhlásil.
Aj podľa podpredsedu rumunskej vlády a predsedu DZMR Bélu Markóa môže účasť menšinovej strany vo vláde zlepšiť vzťahy medzi národmi, špeciálne však vzťah medzi majoritným národom a menšinou.
"Medzi SMK a DZMR je dlhé priateľstvo, ktoré existuje aj v osobnej rovine. Aj DZMR, aj SMK sú súčasťou rovnakého združenia politických strán, je dôležité, aby sme sa podporovali v kampani. Je dôležité, aby sa obidve strany zapojili do politického diania vo svojich krajinách a boli v parlamente alebo vo vláde," vyhlásil Markó. "Ak tieto strany sú súčasťou vlády, vzťahy medzi národmi sú lepšie. Ak nie sú vo vláde, alebo sa nedostanú do parlamentu, vzťahy sa môžu zhoršovať," dodal.
Podľa Pála Csákyho by prístup Srbska a Rumunska k menšinám mohol byť pre Slovensko príkladom. "Odkaz Rumunska, ale aj Srbska môže znieť: nevytláčať menšiny z multietnickej spoločnosti. Energie, ktoré sa na Slovensku míňali na nie celkom správne slovensko-maďarské politické zápasenie, treba využiť na pozitívne ciele," poznamenal.
Podľa Markóa v Rumunsku nespôsobil žiadne problémy ani maďarský zákon o dvojakom občianstve, keďže Rumunská republika má s moldavskými Rumunmi podobné zámery ako Maďarská republika so zahraničnými Maďarmi. Moldavskí Rumuni na rozdiel od Maďarov, ktorí získajú dvojaké občianstvo, majú všetky občianske práva, vrátane volebného. Dokonca majú garantovanú účasť svojho zástupcu v parlamente.
SNS a Most sa stretli na železničnom lístku
BRATISLAVA. Predseda SMK Pál Csáky dnes na tlačovej besede ukázal cestovný lístok na vlak, vydaný železničnou spoločnosťou v piatok v Galantne, ktorý dostala strana od svojho sympatizanta. Na obálke lístka je politická reklama strany Most-Híd, na zadnej strane samotného lístka je zas politická reklama SNS. "Story je o tom, odkiaľ má peniaze náš milý súper, politická strana Most a aká je principiálna nespolupráca medzi vládnymi stranami, slovenskými vládnymi inštitúciami a niektorými údajnými opozičnými politickými stranami, " povedal Csáky.
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár si myslí, že Pál Csáky sa bojí, nemá relevantný politický program a preto útočí. "My máme aj financovanie, aj vzťahy s ostatnými politickými subjektmi, na rozdiel od SMK, vyjasnené, " povedal Bugár. Na margo spomínaného prípadu s cestovnými lístkami na vlak dodal, že strana si objednala politickú reklamu na obálke lístka a SNS pravdepodobne na lístku. "A teraz čo s tým?, " pýta sa Bugár, podľa ktorého je to rovnaká situácia, ako keď sa vedľa seba nachádzajú bilbordy napríklad SMK a SNS.
(sita)