BRATISLAVA. Smer-SD dokázal vyťažiť napríklad z politických sporov o dopady zmiernenia pravidiel na udeľovanie štátneho občianstva v Maďarsku, povedali ČTK oslovení analytici. Do záveru predvolebného boja však podľa nich výrazne zasiahli povodne, pričom táto téma pozície strán vyrovnáva, pretože žiadna z nej výraznejšiu popularitu nevyťaží.
Historicky piate hlasovanie o obsadení poslaneckej snemovne sa uskutoční v sobotu 12. júna. Oficiálna kampaň odštartovala 22. mája. Viaceré strany však začali oslovovať ľudí už skôr osobne aj prostredníctvom bilbordov. Agitácia sa často označovala za nudnú, výraznejší rozruch spôsobili len sporné bilbordy vládnej SNS, ktoré podľa kritikov boli namierené proti Rómom. Pred vypuknutím katastrofálnych povodní sa politická debata sústredila takmer výlučne na otázku dvojitého občianstva, ktorú naštartovala iniciatíva Budapešti.
"Slovenskú kampaň najviac ovplyvnil Viktor Orbán," zhrnula sociologička Oľga Gyárfášová z mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky. Zvlášť pre vládne strany bol podľa nej návrh strany maďarského premiéra na uvoľnenie podmienok pre zisk občianstva vhodná príležitosť na odpútavanie pozornosti od iných tém. "Bola to pre koalíciu podstatne pohodlnejšia parketa ako napríklad pomoc Grécku, kde sa Smer musel správať nepopulisticky," poznamenala.
Opozícia sa totiž snažila nedávno oslabovať podporu vlády kritikou, že súhlasila, aby Slovensko finančne pomohlo zadĺženému Grécku, hoci s výrazným schodkom hospodári aj Bratislava. "Napríklad médiá, ani voliči až tak netlačili, aby vláda Roberta Fica urobila odpočet svojho vládnutia," povedala o dopadoch používania takzvanej maďarskej karty.
Spory s Maďarskom mali v predvolebnej agitácii najväčší ohlas aj podľa politológa Michala Horského, hoci od začiatku roka sa objavilo niekoľko tém, ktoré sa politici snažili využiť vo svoj prospech. "Kampaň mala niekoľko fáz - švajčiarska karta, grécka kauza a otváranie maďarskej otázky," priblížil.
Premiér Fico totiž v úvode roka vytkol najsilnejšej opozičnej stane SDKÚ-DS, že "prala špinavé peniaze" cez účty vo švajčiarskych bankách, čo viedlo k tomu, že Mikuláša Dzurinu vystriedala na poste volebného lídra strany Iveta Radičová. Neskôr sa snažila prevziať iniciatívu opozícia prostredníctvom spomínanej kritiky sľúbenej pomoci pre Grécko, ale pár týždňov pred voľbami rezonovali najmä spory s Maďarskom.
Zhruba dva týždne pred hlasovaním však vypukli rozsiahle povodne. Hoci v teréne bolo možné vidieť najmä predsedu vlády či jeho straníckeho kolegu - ministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa analytikov by mali záplavy vplyv na popularitu politikov, len ak by medzi ľudí nevyrazili. Odlišnosťou od zvyčajného postupu strán bola iniciatíva Radičovej, ktorá využila záplavy na kritiku Fica. Ten podľa nej neprezieravo minul svoju finančnú rezervu na zvyšovanie vlastnej obľúbenosti prostredníctvom budovania viacúčelových ihrísk. Peniaze tak podľa nej v súčasnosti chýbajú na pomoc záplavami postihnutých oblastí.
Volebnú účasť analytici odhadovať presnejšie nechceli. Niektorí očakávajú, že bude nižšia, ako pred štyrmi rokmi, kedy dosiahla 54,67 percenta. Gyarfášová predpokladá, že skôr ako stranám sa môže záujem ľudí o voľby podariť zvýšiť občianskym iniciatívam. Českou kampaňou hercov Marty Issovej a Jiřího Mádla - Přemluv bábu sa napríklad inšpirovali herci Richard Stanke a Zuzana Fialová, ktorý vyzývajú voliť pravicu. Karikaturista denníka Sme Martin Šútovec zas vyzbieral tisícky eur na bilbordy proti Ficovi.