KOŠICE. Starostovia zaplavených obcí mali včera do 13. hodiny odovzdať dva zoznamy ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi. Prvý mali posunúť úradom práce, druhý obvodným úradom. Viacerí si myslia, že finančná pomoc vlády a ministerstva práce je neprehľadná, kritériá sú nejasné.
Ťažko teraz povedať, či 25 miliónov eur, skutočne dorazí tam, kam má, píše Ivan Štulajter.
Vláda vyčlenila v sobotu na mimoriadnom zasadnutí z vlastnej rezervy na tzv. rýchlu pomoc obetiam ničivých záplav a zosuvov pôdy 25 miliónov eur. Ďalšie peniaze pochádzajú z humanitárneho fondu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Z nich môžu dostať sumu do 800 eur rodiny, ktoré prišli o všetko.
Kľúč, ako rozdelí peniaze, je nejasný. „Stíhame to len s vyplazeným jazykom. Nevieme, kam skôr skočiť. Roboty je u nás vyše hlavy, všetci sme v teréne," hovorí starostka Malej Lodiny Adriana Fecková. Netuší, na základe čoho budú úradníci rozhodovať o výške výpomoci. Do zoznamu pre obvodný úrad mali len uviesť, ktoré časti domu boli poškodené.
Starostovia: Je v tom chaos
„Nič viac. Žiadne sumy. To by mali posúdiť odborníci priamo na mieste. Keď to má byť spravodlivé, nesúhlasím, aby o tom rozhodovali od stola v štyristo kilometrov vzdialenej Bratislave," hovorí Fecková. Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že ľudia zrejme dostanú nejaký paušál.
O výške finančnej pomoci pre jednotlivcov v regiónoch budú rozhodovať úradníci na ministerstvách v Bratislave. Peniaze by sa mali dostať k ľuďom, ktorých obydlia poškodil živel, už v priebehu tohto týždňa.
Starosta Veľkej Lodiny Peter Lukáč navrhol finančnú pomoc z rezervy vlády pre 55 rodín, ktorým živel poškodil domy.
Maximálnu výšku 800 eur z humanitárneho fondu rezortu práce žiadal pre dvadsaťdeväť z nich. „Od rána nerobíme nič iné, len vyplňujeme tabuľky a robota vonku čaká. Neviem si predstaviť, ako to bude fungovať. Už dnes tu mali byť odborníci, ktorí by dokázali objektívne posúdiť, kto má na čo právo. Nie som statik ani poisťovací agent," povedal starosta.
Pohľad z vrtuľníka na Trebišovský okres s vyliatou Ondavou. V pozadí mesto Trebišov.
Foto: Ľubo Cibere
Ďalší zosuv pôdy
V Nižnej Myšli zosuv pôdy poškodil okolo štyridsať domov. Včera zasiahol ďalší. „Zoznam pre obvodný úrad sme ešte nestihli. Tu je toľko postihnutých občanov, že sa to jednoducho nedá," povedal starosta Marián Karvanský. K systému rozhodovania o výške finančnej pomoci sa nechcel vyjadriť: „Neviem, akým spôsobom chcú škody vyčísliť. Zatiaľ tu nikto z kompetentných nebol."
„My len zhromažďujeme informácie a posúvame ich ďalej na ministerstvo vnútra, o peniazoch nerozhodujeme," uviedol pre denník SME prednosta Obvodného úradu v Košiciach Peter Derevjanik.
Starostovia dostali pokyn v sobotu večer. Ich úlohou bolo poskytnúť informácie o poškodených domoch a ich majiteľoch obvodným úradom, odtiaľ ide sumár na obvodné úrady s krajskou pôsobnosťou a údaje za kraj ďalej do Bratislavy. „Tam to majú prehodnocovať," uviedol Derevjanik. Ku kritériám a výške pomoci postihnutým sa nevedel vyjadriť. „Kľúč nepoznám. To sa musíte opýtať niekoho iného."
Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) povedal, že ľudia dostanú peniaze v rámci krízovej individuálnej pomoci podľa rozsahu poškodenia obydlia. Záleží na tom, či im zaplavilo len pivnice, obytné priestory, alebo ich príbytky sú úplne zničené.
„Výšku vám teraz nepoviem. Zrejme to bude nejaký paušál podľa počtu poškodených. Netvrdím, že to bude neomylné. Ale ide o to, aby sa ľudia v núdzi čím skôr dostali k peniazom, aby mali na základné potreby. Toto nie je odškodnenie, to príde až následne."
Komisia v Bratislave
Hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška potvrdil, že o finančnej pomoci z humanitárneho fondu bude rozhodovať komisia pri ministerstve zložená z odborníkov rezortu. „Maximálny strop je osemsto eur. Každý prípad sa bude osobitne skúmať. "
Na otázku SME, či by potreby ľudí nedokázali objektívnejšie posúdiť priamo v postihnutých regiónoch, povedal: „Mám pocit, že by to celú situáciu len skomplikovalo a proces spomalilo. Informácie priamo v teréne zbierajú pracovníci úradov práce. Oni by mali situáciu objektívne posúdiť."

Beata
Balogová
