BRATISLAVA. Červené montérky ozdobené desiatkami socialistických odznakov a boxeristické rukavice. Takto oblečený prišiel večer protestovať proti osadeniu sochy Svätopluka na bratislavskom hrade výtvarník Peter Kalmus. Napriek snahe sa na ceremoniál nedostal, ani nikto z asi dvadsiatky mladých umelcov, ktorí prišli pred hrad protestovať s červenými zástavami.
Smer-SNS-HZDS premenili verejný priestor na mentálny Dárfúr, napísal Peter Schutz.
Podujatie bolo len pre pozvaných. Odhaleniu takmer osem metrovej bronzovej sochy Svätopluka na koni od prominentného komunistického sochára Jána Kulicha okrem troch najvyšších ústavných činiteľov asistovali najmä ministri, poslanci a župani za stranu Smer. Na sochu v hodnote 270-tísíc eur sa im podarilo vyzbierať len zhruba polovicu sumy.
„Svätopluk bol kráľ Slovákov," toto posolstvo sa vinulo ako červená niť celým slávnostným podujatím. Najhorlivejšie ho v svojom prejave obhajoval proti pseudohistorikom a demokratickým médiám predseda parlamentu Pavol Paška. Na jeho opodstatnenie v prejave poukázal aj premiér Robert Fico, ktorý povedal, že tu bol oveľa skôr ako sv. Štefan alebo sv. Václav, patróni Maďarov a Čechov.
Odhalenie sochy odštartoval prezident Ivan Gašparovič symbolickým zviazaním troch Svätoplukových prútov za tónov pompéznej orchestrálnej hudby a horiacich ohňov.
Proti soche a jej autorovi protestovalo ešte v piatok v otvorenom liste trom najvyšším ústavným činiteľom vyše 30 popredných výtvarníkov a umeleckých teoretikov. „V predvolebnom čase a bez odbornej diskusie ste do verejného priestoru arogantne umiestnili ďalší pseudosymbol, ktorým demonštrujete návrat k normalizačnej estetike," napísali umelci.
Svätopluk podľa historikov nebol kráľ, ale knieža a nikdy nesídlil na bratislavskom hrade. „Jeho sídlom boli pravdepodobne moravské Mikulčice alebo Staré Město a na území Slovenska Nitra," uviedol Ján Steinhübel z historického ústavu SAV, ktorý sa zaoberá obdobím Veľkej Moravy.
Sochu navrhol akademický maliar Ján Kulich. Za totality bol dvorným sochárom Komunistickej strany Slovenska. Vytvoril napríklad Pamätník na Dukle alebo sochu Milicionára v Bratislave.
Na sochu sa podarilo vyzbierať len 122 650 z 270 - tisíc eur. Okrem predstaviteľov Smeru prispeli na ňu prispeli aj Hornonitrianske bane.
Autor: mp

Beata
Balogová
