BRATISLAVA. Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil pokutu pre Ministerstvo školstva SR. Rezort Jána Mikolaja (SNS) bude musieť zaplatiť vyše 140-tisíc eur ako trest za to, že v júni a júli 2008 uzavrel zmluvy na zhotovenie a dodanie učebníc bez použitia postupu zadávania zákazky podľa zákona o verejnom obstarávaní. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ÚVO Helena Fialová.
Po tom, čo sa ministerstvo odvolalo, predseda ÚVO ako druhostupňový správny orgán túto námietku 4. júna tohto roka zamietol a potvrdil prvostupňové rozhodnutie úradu o uložení pokuty 140 206, 09 eura. Úrad trestá ministerstvo za to, že využilo výnimku z aplikácie zákona, ktorá sa nevzťahuje na nákup učebníc, ale na knižničné fondy, a tak nevypísalo verejnú súťaž. Mikolaj v minulosti argumentoval, že nešlo o nový titul učebnice, ale dotlač už existujúceho. "Považujeme to za nezmysel, aby bolo vypisované výberové konanie na dotlač tej učebnice, ktorá už je," uviedol v apríli tohto roka Mikolaj.
Ceny niekoľkonásobne prevýšili spodnú hranicu
Podľa ÚVO z dokumentácie účastníka konania ako aj z jeho vyjadrení nevyplýva, že knižné tituly, ktoré boli predmetom uvedených zmlúv, boli nadobudnuté na to, aby plnili funkciu knižničného fondu. Úrad okrem toho zistil, že zmluvné ceny kontrahované v predmetných zmluvách niekoľkonásobne prevýšili spodnú hranicu finančného limitu ustanovenú nariadením Európskej komisie pre nadlimitné zákazky. Účastník konania teda nemohol uplatniť výnimku z aplikácie zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa uplatňuje len pri podlimitnej zákazke, podprahovej zákazke alebo zákazke s nízkou hodnotou, prízvukuje Fialová.
Prostredníctvom kúpnej zmluvy na zhotovenie a dodanie učebníc zabezpečilo ministerstvo nákup učebníc pre základné a stredné školy za viac ako 2,8 milióna eur. Ministerstvo školstva SR začalo v júni 2008 rokovať s vydavateľstvami SPN – Mladé letá a AITEC, s.r.o. o dotlači, reedícii vybratých učebníc, ktoré vydali a vytlačili v predchádzajúcich rokoch. Podľa ministerstva sa na učebnice uplatňujú autorské práva vydavateľstiev, autorské a licenčné zmluvy. "Postupovali sme v súlade s autorskými právami a ja som presvedčený, že úrad toto musí akceptovať," vyhlásil v apríli Mikolaj.
Ministerstvo požiada súd o preskúmanie pokuty
Ministerstvo školstva SR neakceptuje rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý potvrdil pokutu pre rezort Jána Mikolaja (SNS). Má zaplatiť vyše 140-tisíc eur ako trest za to, že v júni a júli 2008 uzavrel zmluvy na zhotovenie a dodanie učebníc bez použitia postupu zadávania zákazky podľa zákona o verejnom obstarávaní. "Požiadame príslušný súd o jeho preskúmanie," uviedol pre agentúru SITA masmediálny odbor Ministerstva školstva SR.
Po tom, čo sa ministerstvo odvolalo voči pokute, predseda ÚVO ako druhostupňový správny orgán túto námietku 4. júna tohto roka zamietol a potvrdil prvostupňové rozhodnutie úradu o uložení pokuty 140 206, 09 eura. Úrad trestá ministerstvo za to, že využilo výnimku z aplikácie zákona, ktorá sa nevzťahuje na nákup učebníc, ale na knižničné fondy, a tak nevypísalo verejnú súťaž. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Helena Fialová. Mikolaj v minulosti argumentoval, že nešlo o nový titul učebnice, ale dotlač už existujúceho. "Považujeme to za nezmysel, aby bolo vypisované výberové konanie na dotlač tej učebnice, ktorá už je," uviedol v apríli tohto roka Mikolaj.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.