BRATISLAVA. Ten sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu (OP) Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
Cieľom projektu je vypracovanie ucelenej stratégie ďalšieho pôsobenia, ako aj rozvoj ľudských zdrojov vlastných zamestnancov za účelom zvyšovania úrovne poskytovaných služieb klientom, vytvorenie ďalších plánov vzdelávania a akčného plánu pôsobenia OZ za účelom zvýšenia kvality a efektivity poskytovaných služieb.
Projekt prispieva k podpore modernizácie mimovládnej organizácie a služieb ňou poskytovaných. V rámci neho dôjde aj k vytvoreniu základne dobrovoľníkov a zvýšeniu úrovne ich znalostí resp. zručností so zreteľom na čo najvyššiu kvalitu a efektivitu poskytovaných služieb.
Miestom realizácie projektu sú okresy Košice I, II, III a IV, Košice okolie, okresy Rožňava, Rimavská Sobota, Banská Bystrica a Dunajská Streda. Projekt bol podporený nenávratným finančným príspevkom vo výške 222.337,05 eura.
Medzi hlavné aktivity projektu patria školenia v oblastiach: Sociálny asistent pre rómsku komunitu, Komunikačné a prezenčné zručnosti, Ako začať a prevádzkovať SZČO? či Regionálny potenciál a environmentálna výchova.
Ukončenie projektu je v rámci harmonogramu aktivít naplánované na marec 2011, kedy sa v rámci záverečného seminára predpokladá prezentácia výsledkov, výmena znalostí a zručností získaných počas realizácie projektu.
TASR o tom dnes informoval Vladimír Dobranský, finančný manažér RMORK, o. z.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.