SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Model Slavkov žije. Ficovi ľudia na fonde pomohli HZDS

Pozemky neďaleko Zlatých Moraviec sa cez HZDS dostali až k Smeru. Umožnil to fond, ktorý ovládajú Ficovi a Mečiarovi ľudia.

Ján Ilavský zo Smeru ako riaditeľ Slovenského pozemkového fondu veri, že už nebude mať škandály.Ján Ilavský zo Smeru ako riaditeľ Slovenského pozemkového fondu veri, že už nebude mať škandály. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. „Kauzy Veľký Slavkov či Veľká Lomnica by sa už nemali zopakovať," hovoril nedávno minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan z HZDS. Pol roka po škandále s prevodom lukratívnej pôdy vo Veľkej Lomnici, ku ktorej sa dostala firma GVM blízka predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi, má Slovenský pozemkový fond však ďalší škandál.

Nový riaditeľ fondu Ján Ilavský (Smer) a jeho námestník Gabriel Sebök (HZDS) podpísali zmluvu, na základe ktorej sa stal príbuzný funkcionára HZDS Karol Klenko vlastníkom atraktívnych parciel neďaleko Zlatých Moraviec.

Chronológia
 • Klenko požiadal o pozemky v Beladiciach 28. októbra 2009
 • pozemková rada schválila ich prevod 26. novembra 2009
 • pre kauzu Veľká Lomnica bolo 2. decembra 2009 odvolané vedenie fondu aj členovia rady
 • fond nemohol niekoľko týždňov podpisovať reštitučné zmluvy
 • zmluvu s Klenkom podpísalo nové vedenie 31. marca 2010
 • išlo o jednu z prvých ôsmich zmlúv, ktoré vybavilo po nástupe do funkcií
 • Klenko pozemky obratom predal spoločnosti BEST STAV s prepojením na Smer
 • firma ich 1. apríla 2010 prenajala spoločnosti Granvia Construction, ktorá sa podieľa na výstavbe diaľnic
 • jej dodávateľom je aj firma HF Steel, ktorej spolumajiteľom je premiérov brat Ladislav Fico

Ide o jednu z ôsmich reštitučných zmlúv, ktoré vybavili Ilavský so Sebökom po nástupe do funkcií ako prvé.

Klenko, ktorý je bratrancom Mečiarovho spolupracovníka a predsedu Republikovej rady HZDS Mariána Klenka, pozemky obratom predal spoločnosti Best Stav, ktorej sa darí na ministerstve hospodárstva (Smer).

Tá ich okamžite prenajala firme Granvia Construction, ktorá ich potrebuje pri výstavbe rýchlostných ciest v regióne. Jedným z jej dodávateľov je aj spoločnosť HF Steel, ktorej spolumajiteľom je brat predsedu vlády Ladislav Fico.

„Nedali sme ich tam na to, aby len aplikovali paragrafy a na všetko ostatné sa vykašľali. Treba to kompletne vyčistiť. Keď tí ľudia nevedia fungovať, je to ich problém," povedal nahnevaný premiér Robert Fico zo Smeru po kauze Veľká Lomnica na adresu funkcionárov fondu.

Aj vtedy, podobne ako po kauze Veľký Slavkov, keď sa dostala k pozemkom v Tatrách tá istá firma blízka HZDS, padlo celé vedenie fondu. Na niekoľko týždňov sa zmrazili aj reštitúcie.

Vláda tvrdila, že biznisu so štátnymi pozemkami je definitívne koniec. Schválila aj nariadenie, že nikto už nedostane pozemky v turistických lokalitách alebo na miestach, kadiaľ má viesť diaľnica.

Fond tvrdí, že reštitúciu pri Zlatých Moravciach pripravilo ešte bývalé vedenie. Klenko zase, že s bratrancom sa nestretáva.

Bratanec v HZDS

92-ročná Margita Franklová z Levíc mala nárok na 40-tisíc štvorcových metrov vo Veľkých Šárovciach. Fond v tomto katastrálnom území nemal voľné pozemky a vyzval ju, aby si vybrala náhradné parcely v inej lokalite. V máji 2009 postúpila Franklová pohľadávku voči fondu Karolovi Klenkovi z Nitry.

Jeho bratanec Marián Klenko (na fotografii) je blízkym spolupracovníkom Vladimíra Mečiara a predsedom Republikovej rady HZDS.

Karol Klenko začal rokovať s fondom koncom októbra 2009. Namiesto pôdy vo Veľkých Šárovciach však žiadal parcely v Beladiciach v okrese Zlaté Moravce. V lokalite zaujímavej tým, že sa tam stavia nová rýchlostná cesta, čo zvyšuje aj ceny okolitých pozemkov.

V novembri 2009 schválila prevod pôdy aj rada fondu, chýbali len podpisy vtedajšieho riaditeľa Miroslava Mihalíka (Smer) a jeho námestníka Adriána Šándorčína (HZDS). V decembri 2009 ich však pre kauzu Veľká Lomnica odvolali z funkcií, takže fond nemohol až do odvolania podpisovať nové reštitučné zmluvy.

Koncom marca 2010 podpísal nový riaditeľ fondu Ilavský a jeho námestník Gabriel Sebök (HZDS) zmluvu, na základe ktorej sa stal Karol Klenko vlastníkom pozemkov v Beladiciach. Išlo o jednu z ôsmich zmlúv, ktoré vybavili Ilavský so Sebökom po nástupe do funkcií ako prvé. Klenko pozemky ešte v deň podpisu zmluvy s fondom predal firme Best stav z Nitry. Tá ich obratom na dva roky prenajala spoločnosti Granvia Construction, ktorá cez PPP projekty podieľa na výstavbe rýchlostných ciest v regióne. Výstavbu zastrešuje ministerstvo dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru.

Nitky vedú k Smeru

Granvia Construction priznala, že o pozemky v Beladiciach prejavila záujem už na jeseň 2009 - teda pol roka predtým, ako ich fond pridelil Klenkovi. „Z dôvodu výstavby R1, Selenec - Beladice a Beladice - Tekovské Nemce, sme sa na týchto plochách rozhodli vybudovať mobilné miešacie centrum pre obaľované zmesi. Na základe obchodných rokovaní bola rozvinutá spolupráca s firmou Best stav, ktorá pre nás vybavuje celú záležitosť na kľúč," povedala Lenka Kubeková.

Spolumajiteľom Best stavu je spoločnosť NPN, kde bola do polovice februára 2010 aj Petra Bödörová - susedka ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer) z Nitrianskych Hrnčiaroviec. Best stav dostal vlani zákazku na opravu vonkajšieho plášťa ministerstva za vyše 640-tisíc eur. Spoločnosť Bonul, ktorú vlastní Bödörovej syn Miroslav, robí pre Jahnátkov rezort strážnu službu. Bödörovej manžel Norbert podnikal so Štefanom Hermanom - nominantom Smeru v pozemkovom fonde, ktorý bol odvolaný z funkcie po kauze Veľká Lomnica. Herman vlastní aj firmu HF Steel - spolu s Ladislavom Ficom, bratom predsedu vlády. HF Steel je jedným z dodávateľov spoločnosti Granvia Construction, ktorá má v dnes v prenájme pôdu v Beladiciach.

Klenkovci sa stretávajú

Funkcionár HZDS Marián Klenko tvrdí, že s bratancom nie je v kontakte. „Nijako som sa v tejto veci neangažoval. Naposledy som ho videl asi pred desiatimi rokmi. Ani naši otcovia nemajú najlepšie vzťahy." Podobne reagoval aj Karol Klenko. „Ani som nevedel, že je v nejakej politickej funkcii." Jeho matka Anna však SME povedala, že si rozumejú. „Určite sa na seba nehneváme, občas sa stretávame ako rodina."

Karol Klenko odmieta, že pozemky dostal po politickej linke. „Rokovania neboli jednoduché ani ústretové." Ešte skôr ako podpísal zmluvu s fondom, však rokoval o ich predaji s viacerými firmami. „Pokiaľ ide o Best stav, hovoril som s pánom Strápekom." Za koľko pozemky predal, Klenko nepovedal.

Konateľ firmy Best stav Marek Strápek tvrdí, že Klenka spoznal až pri podpise zmluvy. „Ten pozemok ponúkol už v roku 2009 viacerým nitrianskym realitným kanceláriám, ktoré ich ponúkli aj našej firme. To, že získal pozemky od SPF, sme nevedeli." O aké realitné kancelárie ide, Strápek nepovedal. Odmieta spájanie firmy so Smerom. „Neustále spájanie našej spoločnosti s ministrom Jahnátkom, ktorého nepoznám, s pánom Hermanom, s pánom Bödörom a s pánom Ficom považujeme za účelové."

Fond sa bráni, že reštitúciu v Beladiciach pripravilo ešte bývalé vedenie a Ilavský so Sebökom podpísali len to, čo im prišlo z regiónov. „Na ústredí sa spisy vybavujú postupne, ako sa vracajú prepracované z regiónov," tvrdí hovorca fondu Ľudovít Kavjak. O tom, že Klenko je rodina s funkcionárom HZDS, vraj nevedeli. „Fond nemá možnosť zasahovať do toho, ako reštituent nakladá s pozemkom."

Dobrá poloha
Parcely v Beladiciach dali príbuznému funkcionára HZDS šancu dobre zarobiť. Teoreticky mohol za ne dostať až 24 miliónov korún.

BRATISLAVA. O pozemky v Beladiciach, ktoré dostal od pozemkového fondu bratanec predsedu Republikovej rady HZDS Karol Klenko, je veľký záujem. Do Zlatých Moraviec je to len 11 kilometrov, do Nitry približne dvojnásobok.
„Pred krízou tu ľudia skupovali staré domy aj pozemky. Teraz to trošku stagnuje, no v krátkom čase záujem znovu porastie. Stavajú sa tu rýchlostné cesty s napojením na diaľnicu," hovorí starosta Beladíc Miroslav Lisý.
Spoločnosť Granvia Construction, ktorá sa dostala ku Klenkovým pozemkom v Beladiciach, sa podieľa na výstavbe rýchlostných ciest Nitra - Tekovské Nemce, Selenec - Beladice a Beladice - Tekovské Nemce. Lisý má s firmou dobré skúsenosti. „Keď sú problémy v obci, snažia sa nám vyhovieť. To, že skupujú pozemky v blízkosti diaľnice, je normálne všade na svete." Stavebné pozemky sa podľa neho predávajú od 10 do 20 eur za štvorcový meter. „Máme dobrú infraštruktúru, všetky siete," tvrdí Lisý.
Klenko dostal od pozemkového fondu ornú pôdu. Tá sa predáva od jedného do päť eur za štvorcový meter, hovorí Martina Krajčiová z realitnej kancelárie Golden House 2008. Atraktívna poloha a spôsob využitia pozemkov však umožnili Klenkovi predať ich niekoľkonásobne drahšie. Teoreticky mohol zarobiť až 800-tisíc eur (24 miliónov korún).
(vag)
Klenka vraj nepozná

Reštituentka tvrdí, že sa nikdy nevzdala pozemkov v Beladiciach v prospech rodiny funkcionára HZDS.

BRATISLAVA. Pôdu v Beladiciach, ktorú pozemkový fond pridelil bratancovi predsedu Republikovej rady HZDS Karolovi Klenkovi, mala dostať 92-ročná reštituentka Margita Franklová. Pôvodne mala nárok na pôdu vo Veľkých Šárovciach. Keďže fond nemal v tomto katastrálnom území voľné pozemky, vyzval Franklovú, aby požiadala o náhradné parcely v inej lokalite.

Napokon dostal pozemky v Beladiciach Klenko, údajne na základe zmluvy o postúpení pohľadávky. Franklová však tvrdí, že žiadneho Klenka nepozná, ani sa nikdy nevzdala pôdy v jeho prospech. „To je úplný omyl."

Klenko potvrdil, že s Franklovou nie sú príbuzní. Ako sa dostal k jej pozemkom, nechcel povedať. „To už je predmet zmluvy (o postúpení pohľadávky). Som súkromná osoba, nemyslím si, že je to potrebné zverejňovať."

Fond tvrdí, že nemá možnosť ani povinnosť skúmať, prečo reštituent postúpi reštitučný nárok inej osobe. Zmluvu, ktorou sa mala Franklová vzdať pozemkov v Beladicich v prospech Klenka, fond nezverejní. Musel by mať jeho súhlas.

(vag, pm)
Iní čakajú na pôdu roky

Pozemkový fond nevybavuje všetkých reštituentov rovnako rýchlo. Obyčajní ľudia sú znechutení.

BRATISLAVA. Na Slovenskom pozemkovom fonde ležia už od začiatku 90. rokov tisícky žiadostí o reštitúcie. Pozemkov, ktoré zhabali po roku 1948 komunisti, sa mnohí nedožili a vybavovanie žiadostí je stále veľmi pomalé.

Fond napriek tomu tvrdí, že od začiatku decembra 2009, keď nastúpili do funkcií riaditeľ Ján Ilavský (Smer) a jeho námestník Gabriel Sebök (HZDS), vybavil „589 právnych aktov". „Z toho bolo 445 reštitučných plnení v peniazoch a v náhradných pozemkoch," povedal hovorca fondu Ľudovít Kavjak.

Ján Bednár z obce Kaluža v okrese Michalovce čaká na svoje pozemky už viac ako päť rokov. V októbri 2004 si podal na obvodný pozemkový úrad žiadosť o vydanie 2,3 hektára pôdy. Úrad uznal jeho nárok na reštitúcie o dva roky neskôr, pozemkový fond zaevidoval jeho žiadosť v máji 2007.

Keď sa dozvedel, že v Kaluži nie sú voľné pozemky s takou rozlohou, sám začal hľadať vhodné parcely v Michalovciach. „Našiel som si pozemok. Na fonde mi povedali, že mi ho vydajú, dodnes sa nič nestalo," povedal Bednár v decembri 2009. Po kauze Veľká Lomnica nemohol fond až do odvolania podpisovať nové zmluvy. Bednár teda čakal. „Najskôr mi povedali, že to vybavia do 31. mája 2010. Potom, že to nestíhajú, lebo všetky spisy sa vracajú späť na regionálne odbory. Posledná informácia je, že nás začnú vybavovať najskôr 1. septembra 2010."

Informácia, že fond už niekoľko týždňov podpisuje nové reštitučné zmluvy, vrátane tej s Karolom Klenkom, Bednára prekvapila. „Všade je korupcia a klientelizmus, je to hnus. Obyčajný človek sa pravdy nedovolá. Mám sto chutí odísť odtiaľto preč."

Marek Vagovič

Zmluva o prevode vlastníctva

Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 30 625
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 135
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 202
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 302
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 940
 6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 4 272
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 090
 8. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 3 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aktuálnym bestsellerom sú testy na sexuálne prenosné ochorenia, hovorí Ľubomír Gallik z Unilabs Slovensko.


2 h
Ilustračné foto

Slovensko môže byť nápomocné pri dodávkach 155- aj 152-milimetrovej munície.


TASR 9 h
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 10 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu