BRATISLAVA. Za posledné dva roky došlo na slovenských štadiónoch k evidentnému ústupu otvorenej propagácie neonacizmu prostredníctvom symbolov. Nemožno však tvrdiť, že počet sympatizantov neonacistického hnutia medzi chuligánmi a ultras klesol. Konštatuje sa v správe o prejavoch rasizmu a intolerancie na štadiónoch, ktorú vydalo občianske združenie Ľudia proti rasizmu (ĽPR).
Podľa slov koordinátora futbalového projektu Michala Riečanského určite nemožno hovoriť o zmene ideológie medzi členmi týchto skupín, len o nepriamej, či menej nápadnej prezentácii neonacizmu. "Čo môže byť do istej miery aj nebezpečnejšie, takéto názory majú potom väčší dosah," uviedol v rozhovore pre TASR Riečanský. Ako pripomenul, ich otvorená forma je legislatívou a nariadeniami futbalového zväzu samozrejme zakázaná.
Polícia zanedbáva prevenciu
Naďalej však pretrvávajú prejavy intolerancie časti spektra fanúšikov, ktoré sú podmienené mierou tolerancie organizátorov k nim. Riečanský poukázal na stále aktuálne prejavy antisemitizmu, aj keď zväčša nie premysleného, voči hráčom niektorých klubov. "Termín, že sú Židia, je často používaný v pejoratívnom význame," konštatoval.
Účasťou klubu Dunajskej Stredy v najvyššej futbalovej súťaži sa zase dostali formou provokácií a slovných prestreliek na štadióny šovinistické nacionalistické prejavy. Urážkam musia čeliť hráči inej farby pleti. Futbalisti sú často vystavení aj rôznym sexistickým a homofóbnym narážkam. Polícia sa podľa združenia zameriava pri riešení konfliktov skôr na represívne ako preventívne opatrenia. "Ide o rýchle záplaty a prehnané zákroky," konštatoval na margo práce ochrancov verejného poriadku aktivista ĽPR.
Problémové skupinky do sto ľudí
Spomenul, že skoro pri každom klube najvyššej súťaže existujú aktívne tábory, ktorých jadrá sú tvorené ľuďmi s krajne pravicovými, respektíve neonacistickými postojmi. Do tejto skupiny treba zahrnúť bratislavský Slovan, Trnavu, Košice, Banskú Bystricu, Žilinu, vyššie uvedenú Dunajskú Stredu a Nitru.
Aj keď v Trnave či Nitre sa organizované skupiny pred časom rozpadli, činnosť trnavskej sa znovu obnovila. Celkový počet príslušníkov týchto skupín na Slovensku sa podľa Riečanského nedá presne odhadnúť. Kým pri jednom klube tvoria malú 15-člennú skupinku, ďalší má omnoho početnejší, aj viac ako stočlenný tím.
Odvolávajúc sa na závery uvedenej správy Riečanský vyzdvihol nárast pozitívnych iniciatív, ktoré využívajú futbal na boj proti rasizmu, intolerancii a diskriminácii. Do aktivít sa priamo zapájajú skupiny fanúšikov, organizujú sa priateľské zápasy, rôzne eventy zamerané na elimináciu strachu z homosexuality a podobne. V projektoch podporovaných Európskou futbalovou asociáciou (UEFA) budú pokračovať až do futbalových majstrovstiev Európy v roku 2012, ktoré sa budú konať v Poľsku a na Ukrajine.