BRATISLAVA. Slovenská vláda dnes obvinila Maďarsko z revizionistických snáh. Vo vyhlásení, ktoré schválila, reagovala na rozhodnutie maďarských poslancov určiť 4. jún, keď bola v roku 1920 podpísaná Trianonská zmluva, za deň národnej spolupatričnosti. Kabinet Robert Fica (Smer-SD) plánoval prijať vyhlásenie ešte minulý týždeň, nakoniec ho však odložil, aby sa mohol zaoberať katastrofálnymi povodňami.
"Politika revizionizmu vráža klin do priateľského a pokojného spolužitia medzi národmi a štátmi, a je prejavom otvorenej neúcty a nerešpektovania medzinárodných mierových zmlúv a modernej európskej politiky 21. storočia," vyhlásila slovenská vláda.
Tradične napäté vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa ešte zhoršili po víťazstve národne orientovanej konzervatívnej strany Fidesz Viktora Orbána v maďarských parlamentných voľbách. Fidesz presadil uľahčenie udeľovania občianstva zahraničným Maďarom, o maďarský pas tak môžu žiadať aj príslušníci polmiliónovej maďarskej komunity na Slovensku. Slovenská vláda to označila za bezpečnostné riziko a sprísnila zákon o občianstve. Napäté vzťahy s Maďarskom ovplyvnili aj predvolebnú kampaň na Slovensku.
Trianonskou zmluvou prišlo Maďarsko o väčšinu svojho územia, Slovensko sa vďaka dohode stalo súčasťou Československa. Otváranie zmluvy spôsobuje medzi Slovákmi tradične nervozitu.
Slovensko dostalo slovnú podporu aj od susedného Česka. Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer minulý týždeň vyhlásili, že maďarský zákon o národnej spolupatričnosti zmluvu z Trianonu znevažuje. Český prezident tiež doplnil, že kroky Maďarsku môžu vytvárať prostredie pre rast extrémizmu a prispievať k oživovaniu starých rivalít v Európe.
Vyhlásenie vlády k 90. výročiu Trianonskej mierovej zmluvy
Vláda Slovenskej republiky vychádza z nespochybniteľného historického faktu, že Trianonská mierová zmluva zo 4. júna 1920 predstavuje nedeliteľný celok spolu s mierovými zmluvami podpísanými po prvej svetovej vojne vo Versailles a v Saint-Germain. Zmluvy stanovili a garantovali hranice starých a novovzniknutých štátov a stali sa tak základom historického vyrovnania medzi národmi bývalého Rakúska- Uhorska.
Vláda Slovenskej republiky pripomína, že pri stanovení hraníc štátov bolo prihliadané na práva všetkých občanov. Spomínané zmluvy, ako medzinárodnoprávne dokumenty najvyššej úrovne, určením hraníc Česko-Slovenskej republiky, prvýkrát vymedzili aj Slovensko ako geografický, historický, politický a právny celok. Politici víťazných mocností už vtedy hľadali cesty mierového riešenia konfliktov a novú podobu Európy a sveta. Nerešpektovanie ducha prijatých zmlúv, revizionizmus a revanšizmus, viedli napokon k druhej svetovej vojne. Trpká a hrôzostrašná skúsenosť druhej svetovej vojny opäť smerovala k potvrdeniu opodstatnenosti mierového systému, ktorého súčasťou bola aj Trianonská mierová zmluva. Tieto ciele a konkrétne skutky napokon smerovali k integrujúcej sa Európe a vzniku Európskej únie.
Vláda Slovenskej republiky dôrazne odmieta revizionistické snahy maďarskej vlády a parlamentu, ktoré v konečnom dôsledku spochybňujú históriu dvadsiateho storočia a predstavujú nielen zasahovanie do života občanov suverénnych štátov, ale aj stability a demokratického vývoja Európy, najmä Európskej únie. Politika revizionizmu vráža klin do priateľského a pokojného spolužitia medzi národmi a štátmi, a je prejavom otvorenej neúcty a nerešpektovania medzinárodných mierových zmlúv a modernej európskej politiky 21. storočia.
Vláda Slovenskej republiky ostro protestuje proti snahám o jednostranný a účelový výklad politických dejín po skončení I. svetovej vojny. Podpis Trianonskej mierovej zmluvy znamenal nielen vznik nových štátov utláčaných národov v Uhorsku, ale aj vznik Maďarskej republiky, štátov, z ktorých väčšina vstúpila do Európskej únie.
Vláda Slovenskej republiky má v úcte svojich susedov, a bude aj naďalej podporovať politiku porozumenia, spolupráce a pokojného spolunažívania všetkých národov a štátov v európskom priestore.
Slovenská republika bude aj naďalej podporovať politiku vedúcu k porozumeniu a pokojnému spolunažívaniu všetkých európskych štátov a ich občanov.