BRATISLAVA. Mimoparlamentná liberálna strana Sloboda a Solidarita (SaS) prišla o ďalšieho z kandidátov na poslanca. SaS tri dni pred voľbami stiahla zo svojej kandidátnej listiny Juraja Kázméra za to, že na internete nezverejnil informácie o svojom majetku v rámci projektu politikaopen. ČTK o tom dnes informovala hovorkyňa strany Tatiana Tóthová. V uplynulých týždňoch nútene opustili rady kandidátov na poslancov viacerí zástupcovia SaS.
"Kandidát číslo 146 nedodržal svoj záväzok a v požadovanom termíne nezverejnil údaje o svojom majetku v rámci projektu," poznamenala Tóthová. Strana už skôr svojich kandidátov zaviazala, aby sprístupnili informácie o svojich majetkových pomeroch.
Mimovládna organizácia Aliancia Fair-play v stredu informovala, že sa na projekte na rozdiel od ďalších politických strán a hnutí zúčastnila až na niekoľko výnimiek väčšina kandidátov SaS. "Zvyšní kandidáti svoje majetkové pomery do projektu doplnili," dodala Tóthová.
V súčasnosti kandidátna listina SaS obsahuje 148 mien. Pred Kázmérom odstúpil Vladimír Kabaňa po zverejnení informácií o tom, že v minulosti bol v zahraničí odsúdený za falšovanie technických preukazov pre autá. Z kandidátky stiahla strana pred časom aj vysokoškolského pedagóga Branislava Hochela, ktorý čelil podozreniam, že spolupracoval s bývalou komunistickou ŠtB. Hochela, ktorý bol na 35. mieste, strana nahradila iným kandidátom. SaS sa snaží získať voličov aj vyhláseniami, že za ňu kandidujú bezúhonní ľudia
SAS odovzdala petíciu
BRATISLAVA. Predstavitelia strany Sloboda a solidarita (SaS) dnes odovzdali v prezidentskom paláci petíciu so 401 108 podpismi za vypísanie referenda so šiestimi otázkami. "Hlavné otázky sú obmedzenie poslaneckej imunity. To sa dá len prostredníctvom referenda. Druhá je zrušenie koncesionárskych poplatkov. Doba dozrela. Koncesie sú prežitok z minulého storočia," povedal dnes pred odovzdaním petičných hárkov novinárom predseda strany Richard Sulík. Ten referendum očakáva 27. novembra. To je deň komunálnych volieb.
Referendum má obsahovať šesť otázok. Prvou z nich je zrušenie koncesionárskych poplatkov, nasledujú témy ako obmedzenie poslaneckej imunity, zníženie počtu poslancov NR SR zo 150 na 100, stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín, zavedenie volieb cez internet a napokon zmeny v tlačovom zákone, ktorými by osoby poverené výkonom verejnej moci boli vyňaté z práva na odpoveď podľa tlačového zákona.
Sulík verí, že po 12. júni bude toto referendum podporovať aj minimálne jedna parlamentná strana. "Dnes je deň D, aby sa mohla ukázať robota 15-tich mesiacov ako prínos, aby ľudia mohli o niektorých veciach rozhodnúť bez toho, že by im politici v tom museli byť nápomocní. Niekedy to znamená aj postaviť sa proti vôli politikov. Mám na mysli najmä obmedzenie poslaneckej imunity. Šestnásť rokov sa o to politici akože snažia a nepodarilo sa, teraz im ľudia budú môcť pomôcť," zdôraznil.
Termín referenda si v SaS vypočítali, aby stihli deň komunálnych volieb. "Vychádzame z toho, že prezident sa obráti na Ústavný súd SR, prezidentovi i súdu bežia lehoty a tiež na vyhlásenie referenda je určitá lehota. Dnešok je ideálny," dodal.
(sita)