BRATISLAVA. Rezort výnimku skúmal v rámci mimoodvolacieho konania. "Na základe preskúmania a vyhodnotenia komisiou minister pôvodné rozhodnutie, ktorým boli povolené výnimky na ťažbu dreva, zrušil, keďže toto bolo vydané v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny," informovala TASR hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová.
Ťažbu mala umožniť výnimka, ktorú mal podľa spravodajského portálu Aktuálne.sk podpísať Jozef Vojtek, v tom čase poverený riadením odboru ochrany životného prostredia štyri dni. Jej vydanie malo byť podmienené znovuzalesnením plôch, z ktorých sa drevo vyvezie. Proti tomu sa postavilo viac ako 160 vedcov a odborníkov z oblasti ekológie, lesníctva, zoológie, botaniky, environmentalistiky, krajinárstva a ďalších prírodných vied. Šéf envirorezortu následne nariadil preverenie výnimky.
Vedeckí a odborní pracovníci upozorňovali, že rozhodnutie bolo prijaté bez konzultácie s vedeckými inštitúciami a dotknutou odbornou verejnosťou. Zastávali názor, že vykonanie rozhodnutia by malo za následok nenávratné škody na najcennejšom prírodnom dedičstve Slovenska, na zdrojoch vedeckého poznania a morálke spoločnosti. Štátne lesy potrebu ťažby odôvodňovali tým, že niektoré oblasti v rezervácii sú lykožrútom napadnuté z 90 percent. Poukazovali tiež na to, že im z legislatívy vyplýva povinnosť zamedziť rozširovaniu podkôrnikovej kalamity, ako aj záchrana európskeho biotopu, teda smrekového porastu.
Lesníci sa aj v tomto prípade, podobne ako vo Vysokých Tatrách, sporia o to, ako bojovať s premnožením lykožrúta v najprísnejšie chránených oblastiach. Kým lesníci presadzujú aktívny manažment, environmentalisti trvajú na ponechaní na samovývoj.