SME

Kaviarnik chce dať hlas Sulíkovi

Každý, kto tvorí zisk, by sa mal cítiť vinný. Tak vidí odkaz vlády podnikateľ.

Majiteľov reštaurácií rozhneval nedomyslený nefajčiarsky zákon, iných podnikateľov vysoké odvody.Majiteľov reštaurácií rozhneval nedomyslený nefajčiarsky zákon, iných podnikateľov vysoké odvody. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

Byrokracia, arogancia úradníkov a zlá atmosféra v spoločnosti – posledné štyri roky podľa kaviarnika.

BRATISLAVA. Na vysokej škole som bol ľavičiar, priznáva 35-ročný absolvent filozofie a majiteľ dvoch umelecky ladených kaviarní v Bratislave Boris Slatinský. Po desiatich rokoch podnikania už vraj z toho dávno vytriezvel. „Doteraz si myslím, že ľavicové zmýšľanie je založené na krásnych ideáloch, ale museli by ho realizovať ideálni ľudia,“ vraví.

Pri podnikaní sa borí s byrokraciou a aroganciou úradníkov. „Keď sme nedávno spúšťali druhú prevádzku, musel som obísť veľa úradov od hygieny cez colníkov až po požiarnikov a väčšina z nich mi to rozhodne neuľahčovala.“ Na jednom z úradov si neodpustil poznámku a úradníkovi, ktorý s vyloženými nohami čítal noviny, povedal, že by takú prácu chcel mať. „Už som tam nevybavil nič.“

SkryťVypnúť reklamu

Hnevajú ho aj nedôsledné rozhodnutia politikov. „Ani nie pred dvomi rokmi sme museli meniť pokladnice pre prechod na euro a teraz ich zas musíme prerábať pre fiškálne moduly na našu kontrolu.“

Vadia mu zákony aj atmosféra

Malí podnikatelia podniky do 50 zamestnancov; za každého zamestnanca musia platiť odvody; o prácu minulý rok prišlo asi 12-tisíc malých podnikateľov; tvoria asi 40 percent hrubého domáceho produktu a 70 percent zamestnanosti;

Zdroj: Slovenská asociácia malých podnikov

Nezmyslom je podľa neho zákon o ochrane nefajčiarov, ktorý vlani prijal parlament. Ten zakázal fajčenie v podnikoch, ktoré nemajú samostatnú nefajčiarsku miestnosť a podávajú pokrmy. „Tri mesiace som volal na úrad verejného zdravotníctva, aby mi vysvetlili, či sú pokrmy aj wafličky alebo marlenka. Nedozvedel som sa to doteraz,“ hnevá sa. „Poradili mi, aby som počkal na kontrolu“.

SkryťVypnúť reklamu

Na súčasnej vláde ho rozčuľuje aj atmosféra, akú vyvoláva v spoločnosti. „Každý, kto vytvára zisk, akoby bol vinný, že to robí na úkor občana. Poisťovne, developeri ani drobní podnikatelia predsa nemôžu za to, že je kríza a ľudia sú na úradoch práce.“

Vo svojich prevádzkach dáva prácu trinástim ľuďom. Krízu pocítil aj na vlastnej koži. „Vlani v lete sme boli na hrane prežitia,“ priznáva. Dôsledky pociťuje ešte aj dnes. „Na jednej strane vláda pre krízu zdvihla spotrebné dane na alkohol, na druhej strane začali na alkohole šetriť aj hostia.“

Prekáža mu aj atmosféra v súdnictve či zostrovanie nálad s Maďarskom. „Chodí k nám aj veľa hostí maďarskej národnosti, ako sa potom máme tváriť?“

Sklamala ho však aj pravica, ktorú volil dosiaľ. „Mal som s nimi ako podnikateľ zlé osobné skúsenosti.“ Voliť chce preto nováčika na politickej scéne stranu Sloboda a solidarita Richarda Sulíka. „Je to človek, ktorý pochádza z podnikateľského prostredia a vie, čo drobní podnikatelia potrebujú,“ dúfa.

SkryťVypnúť reklamu

Manažéri vraj pomôžu. Volí medzi SaS a Úniou

Na maďarskú kartu ho neulovia. Majiteľovi veľkoskladu by pomohli skôr nižšie odvody.

TRNAVA. Gabriel Majerník, majiteľ veľkoskladu s domácimi potrebami, sa na víkend chystá do Liptovského Jána. Na pracovnom stole však už má voličský preukaz, voliť budú spolu s manželkou tam. Komu dá hlas zatiaľ pevne rozhodnutý nie je, má však dvoch kandidátov. Čaká aj na posledné televízne debaty. „Zavážia možno novšie tváre v politike.“

Nedá sa im veriť V programoch strán mu chýbajú konkrétne riešenia. Je vraj ťažké orientovať sa napríklad v tom, kto hovorí pravdu o diaľniciach. „Zo všeobecných informácií neviem, čomu mám veriť. Neviem posúdiť, či sú tie diaľnice naozaj predražené, ako časť politikov kričí, alebo či ich zase naopak treba stavať za každú cenu.“

SkryťVypnúť reklamu

Jednoduchšie by sa mu podnikalo, keby boli nižšie odvody. „Pre zamestnanosť by to určite bol krok vpred,“ hovorí Majerník. Viac ľudí by vraj malo prácu a štát by napokon získal viac peňazí cez dane.

Majiteľ veľkoskladu má piatich zamestnancov. „Zamestnávať niekoho je náročné z pohľadu agendy, ktorú musíte viesť, plus, samozrejme, veľmi náročné je to finančne,“ hovorí. Niekoľkokrát ročne majú vo firme nával, riešia to s pomocou ľudí pracujúcich na dočasné úväzky. Ak by odvody boli nižšie, dokáže si predstaviť, že by zobrali ďalšieho človeka nastálo.

Kríza pre neho znamenala prepad tržieb asi o desať percent. „Väčší problém je, že množstvo podnikateľov sa snaží čo najviac pozdržať peniaze, alebo ich jednoducho nemajú.“

Maďarská karta jeho preferencie zmeniť nedokáže. „Nie som naklonený stranám zaváňajúcim nacionalizmom. Ale mám pocit, že maďarská strana im veľmi nahráva,“ hovorí. Reálne ohrozenie z Maďarska podľa neho nehrozí.

SkryťVypnúť reklamu

„S ľuďmi v maďarských oblastiach, ako je Dunajská Streda či Komárno, často obchodujem a o politike sa vôbec nebavíme. Mám s nimi len dobré skúsenosti. To, že som Slovák, a oni maďarskej národnosti, náš obchodný vzťah nijako neovplyvňuje,“ hovorí Majerník.

Do vlády chce manažérov Výsledok volieb ho bude zaujímať, ale „nech dopadnú akokoľvek, nevidím to ani z jednej strany nejako mimoriadne tragicky“. Je vraj opatrný optimista. A komu dá hlas? Sympatie majú nové tváre, možno Záhradníkova Únia alebo Sulíkova SaS. „Sú tam manažéri, ktorí by to podľa mňa vedeli robiť dobre.“

Michal Trško

Ekonomicky to vraj myslí Miklošovi

Mária Michalková má dva obchodíky so zmiešaným tovarom. Vláda ju hnevá vysokými odvodmi, do podnikania by sa už nedala.

SkryťVypnúť reklamu

KREMNICA. Pred trinástimi rokmi si Mária Michalková s manželom v Kremnici otvorili dva obchodíky so zmiešaným tovarom. Dnes by si tento krok dobre rozmysleli. Podmienky na podnikanie sa výrazne zhoršili práve v tomto roku. V situácii, aká je dnes, by sme sa už do podnikania nepustili,“ povedala.

Podiel na tom má podľa nej nielen hospodárska kríza, ale aj vysoké odvody pre podnikateľov. „Základné odvody vychádzajú na mňa i manžela približne po 150 eur mesačne. To je pri malom obrate privysoké zaťaženie.“

Vlani znížil štát odvody o dve percentá, no v tomto roku akoby to mali podnikatelia dobehnúť, hovorí.

Zo zamestnancov brigádnici Nepriaznivej situácii museli prispôsobiť aj chod obchodov. Kým v minulosti si mohli dovoliť aj dve či tri zamestnankyne na trvalý pracovný pomer, dnes musia obchody udržať iba s dvoma pracovníčkami na dohodu.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to náročné, s manželom sa musíme v obchodoch striedať, zároveň dopĺňať tovar a zamestnankyne chodia pracovať podľa potreby.“

Ich podnikanie negatívne poznačila aj ekonomická kríza. „V malých mestách cítiť veľmi výrazne, že kúpyschopnosť obyvateľstva klesla. Trocha sa to zlepšilo teraz, keď je v meste veľa školských výletov a určitý nárast by mohol nastať aj počas letnej turistickej sezóny.“

Volí pravicu Od dobrej vlády očakáva, že pre podnikateľov vytvorí také podmienky, aby im pomohla preklenúť aj neľahké krízové obdobie. Voliť chce niektorú z pravicových strán.

„Pre mňa je určitým problémom, že nie vždy mi politici korešpondujú so stranami, v ktorých pôsobia. Páči sa mi napríklad ekonomické myslenie Ivana Mikloša, ale nestotožňujem to automaticky s hlasom pre SDKÚ,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Kveta Fajčíková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu