BRATISLAVA. Inokedy akčný premiér Robert Fico (Smer), ktorý po škandáloch s prevodom lukratívnej pôdy v Tatrách dvakrát odvolal vedenie Slovenského pozemkového fondu, tentoraz mlčí. Na otázky, či by nemal za prevod pôdy pri Zlatých Moravciach odvolať riaditeľa fondu Jána Ilavského (Smer) a jeho námestníka Gabriela Seböka (HZDS), nereagoval.
Denník SME včera informoval, že k atraktívnym parcelám pri Zlatých Moravciach sa vďaka fondu dostal príbuzný predsedu Republikovej rady HZDS Mariána Klenka (na snímke) Karol Klenko. Ten pozemky obratom predal spoločnosti Best Stav, ktorá zarába na ministerstve hospodárstva (Smer). Firma ich vzápätí prenajala spoločnosti Granvia Construction, ktorá stavia rýchlostnú cestu R1.
„Je to jasný dôkaz, že premiér Fico neodstránil z fondu korupciu a klientelizmus," myslí si poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). Vyzýva vládu, aby až do vymenovania nového kabinetu zastavila reštitúcie, predaj štátneho majetku a veľké tendre. „Vláde ide len o to, aby naplnila vrecká svojich mecenášov."
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
