BRATISLAVA. Voda po najrozsiahlejších povodniach v novodobých dejinách Slovenska opadáva, ľudia sa pasujú s bahnom a vláda sľubuje rôzne druhy odškodného. Nerieši však, ako podobným záplavám predísť.
Ministerstvo životného prostredia včera ukázalo na vinníka tvrdých dosahov rozvodnených riek. Hneď po rekordných dažďoch ide vraj o starostov, ktorí zanedbali údržbu odvodňovacích kanálov. „Na tomto poli majú obce veľký priestor, ktorý ani zďaleka nevyužívajú tak, ako je to potrebné," píše sa v predbežnej informácii o priebehu a následkoch povodní, ktorú v stredu schválila vláda.
Združenie miest a obcí Slovenska sa tomu čuduje a tvrdí, že pritipovodňové opatrenia mal robiť najmä štátny Vodohospodársky podnik. Vodohospodári, donedávna pod patronátom SNS, stavali protipovodňové stavby najmä v okolí Žiliny. V Košickom kraji, ktorý postihli povodne najviac, postavil za posledné štyri roky len jednu stavbu.
Starostov sa zastal aj minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan (HZDS). Podnik podľa neho nepomáha dostatočne už dvadsať rokov. Napriek tomu, že spadá pod ministra Medveďa, ten ho vo svojej správe nespomína.
Štát podľa Chovana nedáva na protipovodňový systém dosť peňazí, chýba vraj aj koncepcia. „Žiadna vláda doteraz neurobila dosť v protipovodňovej ochrane,“ povedal Chovan. Na jeho návrh vláda včera schválila odškodnenie pre farmárov, ktorým povodne spôsobili škodu vyššiu ako dvetisíc eur, a lesníkov so stratou presahujúcou päťtisíc eur.
Štát dal od roku 2003 na protipovodňové stavby na celom Slovensku 75 miliónov eur. Odborníci tvrdia, že to nestačí ani len na pomoc východu.

Beata
Balogová
