Vládou prešiel návrh na geologický prieskum nebezpečných svahov. Až po zosuvoch.
KOŠICE. Zosuvy pôdy v Nižnej Myšli, v Kapušanoch, vo Vysokých Tatrách a na mnohých iných miestach nemuseli byť také ničivé. Vláda a poslanci pri minuloročnej zmene stavebného zákona odignorovali návrhy na povinný geologický prieskum. Vládou táto povinnosť čiastočne prešla až včera.
Kabinet odobril rýchlu novelu geologického zákona. Ministerstvu životného prostredia ukladá povinnosť „zabezpečiť vykonanie inžiniersko-geologického prieskumu na zistenie podmienok stability územia náchylného na zosúvanie".
Po funuse Odhady škôd za máj a jún Košický kraj – 156,8 milióna eur; Nitriansky kraj – 73 miliónov; Trnavský kraj – 14,5 milióna; Banskobystrický kraj – 7,2 milióna eur; Žilinský kraj – 6,6 milióna eur; Bratislavský kraj – 6,5 milióna eur; Prešovský kraj – 3,1 milióna; Trenčiansky kraj – 100tisíc eur Zdroj: MŽP SR
Geológovia však nie sú spokojní ani teraz. Novela podľa nich rieši len dôsledky živelných katastrof. Zabezpečiť deformované svahy po tom, ako ľudia prišli o strechu nad hlavou, je podľa nich neskoro. „Dôležitá je prevencia, ktorá by riziká a rozsah škôd minimalizovala," hovorí geológ Branislav Žec zo spoločnosti GEO Slovakia.
„Slnkom zaliate svahy sú navonok krásne, ideálne na bývanie. Zmenou geologických podmienok však môžu spôsobiť katastrofu," varuje Žeč.
Geológovia v posledných piatich rokoch zmapovali viac ako štyritisíc štvorcových kilometrov v šestnástich okresoch Prešovského a Žilinského kraja a hovoria, že nebezpečných svahov je až alarmujúco veľa.
Myšľu mohli varovať Na kopci Várheď v Nižnej Myšli stavali domy už v dávnej minulosti bez toho, aby vedeli o možnom zosuve. Aj zničené novostavby sú postavené na svahovej deformácii. Stavebníkov však na možné riziko nikto neupozornil. Relatívne stabilný svah dali do pohybu extrémne zrážky. Ničivý zosuv mal rozmery tristo krát dvesto metrov, hĺbku približne pätnásť metrov.
Výsledky geologického prieskumu by prinajmenej upozornili na hazard, ktorý výstavba na rizikovom území prináša. Už teraz je pritom na internete celoslovenský atlas zosuvov. „Malo by byť povinnosťou samospráv, aby tieto poznatky premietli do územných plánov. Zákon im to však neprikazuje," hovorí Žec.
Nižná Myšľa dostane od vlády 119tisíc eur na „protihavarijné opatrenia". Na zásahy po zosuvoch na celom Slovensku má ísť celkovo pol milióna eur.

Beata
Balogová
