BRATISLAVA. (ČR). Vyplýva to z výskumu, ktorý realizovala Katedra politológie Fakulty sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne. TASR o tom informovala tlačová hovorkyňa univerzity Tereza Fojtová.
"V Českých debatách sa úroveň útokov na súpera pohybovala okolo 20 percent, na Slovensku to bol takmer dvojnásobok," priblížil vedúci výskumu, politológ Roman Chytilek. Zvýšenú negativitu mohol podľa neho spôsobovať najmä formát slovenských debát, v ktorých na seba lídri až na malé výnimky nemohli reagovať.
Agresívne je SNS aj KDH
Pozitívna rétorika podľa informácií hovorkyne prevládla vo vystúpeniach volebnej líderky SDKÚ-DS Ivety Radičovej. V prípade vystúpení predsedu strany Smer-SD Roberta Fica podľa nej prevažuje pozitívna prezentácia nad útokmi. Ako uviedla, najviac negatívnych vyjadrení bolo zaznamenaných vo vystúpeniach lídrov koaličných SNS a ĽS-HZDS a opozičného KDH.
"V prípade SNS a politického subjektu Smer-SD prevládajú všeobecné výpady voči stranám, ĽS-HZDS útočí skôr na konkrétnych lídrov," podotkol spoluautor výskumu Ondrej Lunter. KDH podľa jeho vyjadrenia najčastejšie útočí na odbornú schopnosť konkurenčných strán riešiť problémy Slovenska.
Podľa autorov výskumu možno šesť z ôsmich strán, ktoré majú šancu zasadnúť do budúcej Národnej rady (NR) SR, zaradiť do stredopravého spektra. "Ľavicovú orientáciu má len Smer-SD. V jeho programe je najviac zmienok o rovnosti, solidarite, zachovaní sociálnych služieb a zasahovaní štátu do ekonomiky," konštatoval politológ Matej Hruška. Spomedzi subjektov, ktoré chcú reprezentovať záujmy slovenských Maďarov, je podľa neho viac napravo SMK, ktorá stavia program na záujmoch maďarskej menšiny alebo regiónu južného Slovenska. Naopak Most-Híd sa zameriava aj na multikultúrne spolužitie a spoluprácu a nie všetky témy dáva do etnického kontextu, dodal Hruška.
Zhodujú sa otázkach daní a rozširovania únie
Zhoda v programoch sa podľa autorov výskumu nachádza v dodržiavaní záväzkov k NATO, EÚ a jej rozširovaní o západný Balkán, zhoda je tiež v potrebe zjednodušiť daňový systém, potrebe podpory malých a stredných podnikateľov, nutnosti budovať vzdelanostnú ekonomiku, v zefektívnení štátnej správy, podporovaní rodiny a nutnosti zlepšenia postavenia učiteľov a zdravotníckeho personálu.
Výskum Kampaň do PSP ČR 2010 realizovala Katedra politológie Fakulty sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne v rámci projektu špecifického výskumu s názvom Volebný cyklus v strednej a východnej Európe. Analýza zahrňovala volebné programy sledovaných strán, 1903 vyjadrení v televíznych debatách, 561 inzerátov, 260 tlačových správ, 290 billboardov, 2731 článkov, 36 mítingov a iných akcií, na ktorých sa voliči môžu s kandidátmi stretávať. Predmetom slovenského výskumu bol cyklus debát v programe O 5 minút 12 na STV a duel predsedu vlády SR Roberta Fica s volebnou líderkou SDKÚ-DS Ivetou Radičovou. Základnou jednotkou analýzy bolo vyjadrenie politika, pričom bolo analyzovaných 518 vyjadrení.