BRATISLAVA. Viaceré súdy stále odmietajú sprístupňovať svoje rozhodnutia, ale Ministerstvo spravodlivosti SR tento stav nerieši. Píše to združenie Via iuris-Centrum pre práva občana, ktoré posudzovalo splnenie sľubov z vládneho programu o verejnej kontrole súdnictva. Materiál agentúre SITA poskytol právnik spolupracujúci so združením Peter Wilfling.
Verejná kontrola rozhodovania súdov a verejná diskusia o súdnych rozhodnutiach je totiž len vtedy, ak sú súdne rozhodnutia verejne dostupné, píše Wilfling. Verejná diskusia o súdnych rozhodnutiach, a ich prípadná kritika odbornou i širokou verejnosťou, je jedinou možnosťou, ako môžu dostať súdy a sudcovia spätnú väzbu zo strany verejnosti. "Dokonca aj poslanecký návrh zákona o povinnom zverejňovaní rozsudkov súdov na internete, ktorý chcel riešiť pretrvávajúcu nedostupnosť mnohých súdnych rozhodnutí, vládna koalícia v novembri roku 2009 odmietla," píše sa v materiáli.
Súčasná vláda však napriek svojmu sľubu neurobila v tejto veci žiaden posun. "Navyše, na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti nie sú zverejnené ani tie rozhodnutia, ktoré by mali byť zverejnené. Internetová stránka ministerstva spravodlivosti ani neumožňuje vyhľadať a zobraziť všetky rozhodnutia súdov, ktoré sú na nej uverejnené. Zobrazuje iba prvých sto rozhodnutí a nie všetky rozhodnutia, ktoré spĺňajú zadané vyhľadávacie kritérium. V dôsledku toho je množstvo súdnych rozhodnutí neprístupných," tvrdí Wilfling.
Via Iuris vyzýva súdy a Ministerstvo spravodlivosti SR, aby širokej verejnosti sprístupňovali súdne rozhodnutia na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, samozrejme po vylúčení citlivých údajov. Súdom to ukladá zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Právo na prístup k rozsudkom vyplýva aj z ústavy.