Pôvodnú agentúrnu správu sme o 20:57 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Smer, SNS a HZDS by nedokázali zostaviť vládu. Získali by spolu len 72 hlasov. Mečiarova strana navyše balansuje na hranici zvoliteľnosti a analytici si netrúfajú odhadnúť, či prekročí päť percent. Takto vyzerajú nálady voličov tesne pred voľbami podľa agentúry Focus.
Sociológovia merali preferencie od 1. do 7. júna. Zachytili tak aj dosah ničivých povodní na podporu jednotlivých strán. Sondáž sa uskutočnila práve v čase, keď záplavy vyvolávali najviac emócií. A tie môžu do volieb ešte opadnúť.
„Rozdiel medzi koalíciou a opozíciou je stále veľmi krehký. Sedemdesiatosem hlasov pre opozíciu z výskumu je stále ťažké interpretovať ako väčšinu,“ hovorí analytik Focusu Martin Slosiarik.
Smer podmývajú záplavy
V prieskume si najviac pohoršil Smer. Volilo by ho len 29,5 percenta ľudí, čo je o 5,8 percenta menej ako pred mesiacom. Strana takéto nízke preferencie nemala od volieb 2006. V nich dostala 29,14 percenta hlasov.
Slosiarik vidí hlavnú príčinu práve v záplavách. Ficovi priaznivci odlišli zrejme k SDĽ, popularita však mierne stúpla aj mimoparlamentným komunistom. „Ak k ľuďom príde pomoc, alebo im ju sľúbia, podporu Smeru môžu opäť prehodnotiť,“ hovorí Slosiarik. Koľko zo stratených šiestich percent môže Ficova strana získať naspäť, sa však podľa neho nedá odhadnúť.
Most potiahli Slováci
V prieskume si na 6,5 percenta polepšil Most. Slosiarik si to vysvetľuje novým prílevom slovenských voličov. Medzi priaznivcami pravice sa totiž šíri presvedčenie, že bez Bugárovej strany v parlamente bude takmer nemožné zostaviť vládu bez Fica.
Mierne si pohoršila SDKÚ. Sociológ predpokladá, že by to mohlo súvisieť aj s príklonom časti pravicových Slovákov k Bugárovi. „Ide o isté racionálne vyhodnotenie situácie v pravicovom spektre.“
Preferencie SaS sa po mesiacoch rastu ustálili na 12,4 percenta. Podľa analytika ide stále o stranu s najmenšou pevnosťou rozhodnutia sympatizantov. Myslí si však, že počet nestálych voličov Richarda Sulíka sa postupne mierne znižuje.
Hoci sa SMK pohybuje len na úrovni 5,2 percenta, sociológ predpokladá, že si vo voľbách o niečo polepšia. Csákyho strana sa v poslednej fáze kampane snaží integrovať maďarskú komunitu pod svoju značku tak, že napríklad posiela listy, v ktorých vyjadruje ľútosť nad odchodom bugárovcov.
KDH sa drží v okolí deviatich percent – teda na stabilnej úrovni. Analytik hovorí, že by mohli získať mierne viac než 8,31 percenta z roku 2006.
Maďarskú kartu skryla voda
Zo sondáže vyplýva, že si polepšila aj SNS. Jej 7,7 percenta sa však ani zďaleka neblíži k volebnému výsledku 11,73 percenta. Tesne pred začiatkom zbierania dát boli slovenskoma〜ďarské vzťahy jednou z najviac skloňovaných tém. Krátko potom však prišli povodne. „Maďarská karta zabrala, ale určite nie tak výrazne, ako sa očakávalo. SNS sa však do parlametnu zrejme dostane,“ domnieva sa sociológ.
Aj posledný predvolebný prieskum Focusu ukázal, že stranou najviac na hrane zvoliteľnosti je HZDS. Mečiarova strana od januára pozvoľne klesá zo 6,5 na päť percent. „To, že sa dostanú do parlamentu, je päťdesiat na päťdesiat,“ odhaduje Slosiarik. Osud HZDS závisí hlavne od volebnej účasti, od toho, ako tentoraz zaberú tradiční voliči Vladimíra Mečiara.
Malá účasť Smeru nepomôže
Analytik Slosiarik odhaduje účasť na voľbách na 50 až 55 percent. Mohla by teda byť ešte nižšia než doteraz rekordne nízkych 54,7 percenta spred štyroch rokov.
Nízka účasť pomáha najmä stranám s väčším podielom rozhodnutých voličov. Takých majú najmä HZDS, SMK, ale i Most a KDH. Stratiť by mohol najmä Smer, ale aj SaS.
Strany bojujú o voličov do poslednej chvíle. SMS správy posielala v posledných dňoch SaS, ale aj SDĽ.

Beata
Balogová
