BRATISLAVA. „Okolnosti vyplývajúce zo zadovážených dôkazov jednoznačne nasvedčujú, že Ján Kvorka spoločne s Miroslavom K. a Jozefom R. dňa 21. apríla 2006 násilím naložili Jána Lacka do vozidla, odviezli ho do skladu, kde ho bitím nútili, aby zaplatil za to, že rozbil čelné sklo na vozidle Jána Kvorku, čím mu spôsobili viaceré zranenia,“ napísala minulý rok parlamentu prokuratúra v Martine v žiadosti o vydanie poslanca Smeru Kvorku na trestné stíhanie. Koaličná väčšina odpovedala: Kvorku bude imunita chrániť napriek tomu, že sa mal tento čin stať pred tým, než sa stal poslancom. Poslanec kandiduje za Smer aj teraz. Imunita ho teda môže chrániť ďalšie štyri roky.
Kandiduje opäť
Mali problémy s imunitou
Miklós Duray (SMK) - priznal, že imunitu využíva na rýchlu jazdu. Keď ho zastavili policajti a vyzeral ako opitý, odmietol dychovú skúšku;
Ján Slota (SNS) - koalícia sa ho zastala, keď vyšlo najavo, že v parlamente ho podpisuje Rafael Rafaj. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) vtedy povedal, že ak by to aj bola pravda, nie je to trestné.
Ján Kvorka (Smer) – prokuratúra ho viní z bitky soka v láske. Na stíhanie ho nevydali.
Sergej Chelemendik (SNS) – spôsobil autonehodu, pri ktorej sa zranila žena. Chcel sa vzdať imunity, poslanci boli proti.
Podobne dopadol aj ďalší prípad koaličného poslanca. Sergeja Chelemendika zo SNS chcela prokuratúra zbaviť imunity, lebo zapríčinil nehodu. Zranila sa pri nej jedna žena.
Sám Chelemendik pritom parlament požiadal, aby ho vydal do rúk zákona. Prečo koalícia ponechala poslancovi imunitu aj proti jeho vôli? Šéf klubu Smeru Miroslav Číž to vysvetlil tým, že nešlo o nehodu pod vplyvom alkoholu, a že nevidia dôvod na škandalizáciu ďalšieho poslanca, keď prebieha „organizovaná kampaň“ v médiách proti koaličným zákonodarcom. Koalícia svojich ľudí vyšetrovateľom zásadne nevydávala.
Hoci sa Smer v opozícii staval k imunite poslancov zdržanlivo, po nástupe k moci sa pridal k HZDS a SNS, ktoré sú proti jej obmedzeniu. Pokus šéfa parlamentu Pavla Pašku (Smer) o jej zrušenie sa skončil tak, že zaň z koalície hlasoval len on sám. Opozícia chce imunitu takmer úplne zrušiť. SDKÚ, SMK a KDH to však nepresadili ani v predchádzajúcom volebnom období.
Sú viac ako obyčajní ľudia
Nadštandard a príjem zo štátneho aj za piatich bežných Slovákov. Také výhody prináša funkcia poslancom aj členom vlády. Na odplatu najmä koaliční politici za štyri roky neponúkli priamy pohľad na svoje príjmy. V ich priznaniach na internetovej stránke parlamentu sa dá často o majetku dozvedieť len: byt a auto.
Majetkové priznania si koaličná väčšina stráži. Poslanci vládnych strán napriek verejnému prísľubu cez SME nezmenili spôsob zverejňovania priznaní, aby sa z nich voliči aspoň približne dozvedeli o výške ich majetku.
Zo zahraničia sa stále volí ťažko
Oklamaní sa cítia aj ľudia, ktorí počas volieb cestujú do zahraničia. Základné právo sa im za Ficovej vlády nepriblížilo. Napriek tomu, že v zahraničí žije a pracuje desaťtisíce voličov, je možnosť hlasovať veľmi obmedzená.
Na veľvyslanectvách sa voliť nedá a korešpondenčné hlasovanie v parlamentných voľbách je zložité a pre voliča často aj nákladné. Elektronické voľby sú nateraz ďaleko.

Beata
Balogová
