Vládnu pomoc na východe rozdeľujú podľa zvláštneho kľúča. Starostovia sú pobúrení.
KUZMICE. Starosta Kuzmíc Ján Geňo (KDH) prežil včera oveľa ťažší deň ako počas ničivých záplav. Prišla pomoc od vlády.
„Ľudí rozoštvali peniaze. Rómovia z Potočnej ich dostali, bieli zo Športovej ulice nie. Pritom voda tam napáchala oveľa väčšie škody,“ rozčúlene rozhadzuje rukami starosta.
„Na úrade sme sa dozvedeli od ľudí, že 'predvolebný' balíček od vlády roznáša poštárka. Chlapi na aktivačných prácach ihneď zahodili lopaty a motyky a utekali do osady,“ hovorí.
Staršia pani Jana Borňáková žije v dome sama. Pred bránkou má ešte stále naskladané vrecia s pieskom. „Všetko je nasiaknuté vodou, múry, koberce, nábytok. A nedostala som nič.“
Lucia Zubková s rodičmi býva naproti. Aj na nich zabudli. „Všetko sme mali zaliate. A peniaze dostali tí, čo neplatia dane, domy majú postavené načierno, ani chatrče, v ktorých žijú, nemajú takú hodnotu.“
Odškodneným bolo včera veselo. Ernest Kora s jedenástimi deťmi žije v chatrči z hliny. Manželka Silvia v kuchyni pripravuje cesto na lokše. Vraj systém finančnej pomoci vlády je nespravodlivý. Ich rodina dostala rovnako tisícku ako tí, ktorí žijú v dome sami.
„Nakúpil som desať balení múky, mäso kúpim zajtra, lebo dnes nebolo, topánky deťom,“ hovorí domáci pán.
V neďalekom obchode majú dobrý deň. Okrem základných potravín najviac ide na odbyt slivovica, pivo či Marlborky. Starostovi sa nepodarilo zistiť, kde uviazli peniaze pre ďalších.
Zvláštnym kľúčom peniaze rozdeľovali aj v okolitých dedinách. Za šité horúcou ihlou označuje systém odškodného aj starosta Michalian Štefan Tatranský (KSS). „Nahlásili sme prvých 70 domácností. Niektorí dostali, iní nie. Vzniká chaos, ľudia si závidia.“
Jeden z odškodnených z Milhostova v Trebišove, ktorý chcel zostať v anonymite, hovorí, že v ľuďoch sa zobudili hyeny. „Bez overenia faktov udávajú susedov, ktorí peniaze dostali, že im prišli neprávom, lebo vraj nič nemajú zaplavené a pritom to nie je pravda. Je to zúfalé.“
Chaos je aj v Michalovskom okrese. Kým v Malčiciach a Markovciach už peniaze dostali, v Oboríne a Petrikovciach nie.
Starosta Oborína Arpád Csuri (MostHíd) nahlásil dvesto domácností, ktoré zaplavilo. „K nám zatiaľ neprišiel ani cent – ani od úradu práce, ani od vlády.“ Obáva sa, že peniaze prioritne dostávajú dediny, kde sú starostovia z vládnych strán. „Nedá sa to dokázať. Ani to, či to je, alebo nie je predvolebný ťah vládnej koalície.“
Starostovia: Ľudia na voľby ani nepomyslia
V piatich obciach voľby presunuli do susedných dedín. Volebné miestnosti zaplavilo.
BRATISLAVA. Ľudia zo zaplavených dedín zatiaľ na voľby ani nepomyslia, majú iné problémy. Účasť nevedia odhadnúť ani starostovia.
Starostka Malčíc pri Košiciach Marta Tomková tvrdí, že ľudia nemajú na voľby veľmi náladu. „Majú obrovský stres. Voda stále neopadla, naopak Ondava stúpa. Niektoré rodiny sa stále nemôžu vrátiť do svojich domovov.“
V Malčiciach býva účasť od 50 do 60 percent, v parlamentných voľbách je zvyčajne nižšia ako v obecných. „Ale teraz by som ani za svojho muža nevedela povedať, či by išiel a nepovedal, že má iné starosti.“
Podobné je to aj v Ihľanoch pri Kežmarku. „Voľby máme pripravené, volebná miestnosť je tam, kde aj minule. Ale nálada je pod psa,“ povedal starosta Ján Turek. Veľkú účasť neodhaduje, v Ihľanoch podľa neho naposledy odovzdalo svoj hlas okolo 40 percent voličov.
Vysokú voličskú účasť očakáva starosta obce Hul pri Šuranoch František Golha. „Okolo 70 percent.“ A to aj napriek tomu, že obyvatelia nedávno zatopenej dediny sa zatiaľ voľbami veľmi nezaoberajú.
Hul je slovenská dedina na juhu a Golha si myslí, že v nej zvíťazí Smer. Dodal, že ľudia si od Smeru sľubujú pomoc.
Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová povedala, že v piatich zaplavených obciach sa budú voľby presúvať na iné miesta, keďže obvyklé volebné miestnosti sú zničené.
(zp)
Parlament sa rozlúčil hašterením
Hoci posledné rozhodnutie parlamentu malo byť prejavom súcitu, zmenilo sa na nechutné doťahovanie.
BRATISLAVA. Odchádzajúci parlament včera na mimoriadnej schôdzi prijal svoje posledné rozhodnutie, ktorým vyčlenil zhruba štyri milióny eur na pomoc obetiam povodní.
Peniaze na odstraňovanie následkov katastrofy presunul zo sumy, ktorú dostanú politické strany za hlasy vo voľbách.
Hoci pri škodách, ktoré ministerstvo životného prostredia predbežne odhaduje na 268 miliónov eur, ide len o symbolickú sumu, stala sa predmetom ostrého predvolebného boja. Napriek tomu, že návrh podporovala koalícia aj opozícia.
Kto doháňa do hrobu
„Schôdza je len posledným zúfalým pokusom o vytĺkanie sympatií krátko pred voľbami,“ zaznel neskôr mnohokrát opakovaný motív z úst Pavla Hrušovského z KDH.
Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš prišiel s návrhom, aby išli peniaze priamo ľuďom. „Ak ich chcete preliať cez županov Smeru a cez zákazky spriazneným firmám, tak za môj návrh nezahlasujete,“ odkazoval súperom.
„Klamete a neváhate zneužívať tragédiu tisícok Slovákov na politickú kampaň, čo považujem za absolútnu nehoráznosť,“ odpovedal poslanec Smeru Ľubomír Petrák. „Vy idete kričať, ako idete ľuďom pomôcť? Veď vy ste tým najslabším vrstvám obyvateľstva nevedeli pomôcť, do hrobu ste ich dohnali, tak čo vy tu rozprávate,“ rozčuľoval sa jeho spolustraník Ján Senko.
Skončili, oddýchli si
Cynici, úbohý cirkus, divadlo, fraška, pokrytectvo, politizovanie ľudskej tragédie, primitívny návrh, populizmus, Dzurindovi pohrobkovia. Takto sa viedla takmer celá niekoľkohodinová rozprava krátko pred voľbou nového parlamentu. „Chvalabohu,“ komentoval jej koniec podpredseda parlamentu Tibor Cabaj z HZDS.
Janišov návrh neprešiel, koalícia odmietla aj návrh Daniela Lipšica z KDH, aby sa na pomoc použilo aj 27 miliónov eur na Národný futbalový štadión.
Za presun štyroch miliónov od strán k ľuďom napokon hlasovalo 112 zo 114 prítomných poslancov všetkých strán.
(mp)

Beata
Balogová
