Zo 77. miesta na kandidátke do prvej desiatky? Vo voľbách do parlamentu je to možné aj tento rok.
BRATISLAVA. Poslancom sa môže stať aj politik z posledného miesta kandidačnej listiny - ak získa od voličov dosť preferenčných hlasov. Na hlasovacom lístku strany, ktorú si vybrali, môžu zakrúžkovať najviac štyroch kandidátov.
„Preferenčné hlasovanie oslabuje stranícke politické centrály a umožňuje voličom rozhodnúť, ak už nie o tom, akí kandidáti sa dostanú do parlamentu, tak aspoň o ich poradí,“ hovorí politológ Erik Láštic.
Preferenčné hlasovanie sa výrazne prejavilo v parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi aj v minuloročných voľbách do Európskeho parlamentu.
V parlamentných voľbách 2006 sa do Národnej rady z „nezvoliteľných“ pozícií prekrúžkovali napríklad Peter Gabura zo 77. miesta či Monika Gibalová z 33. miesta kandidátky KDH.
Do europarlamentu sa naopak nedostali líder a dvojka kandidátky KDH - Martin Fronc a Ján Hudacký. Prekrúžkovali sa cez nich trojka a štvorka - Anna Záborská a Miroslav Mikolášik.
„Kandidáti KDH výrazne komunikujú svoje čísla, takže to môže padnúť na úrodnú pôdu znova,“ myslí si analytik agentúry Focus Martin Slosiarik.
Skôr ako bilbordová kampaň v tomto prípade pomáha adresne osloviť voličov s pomocou svojich známych či priateľov. Láštic dodáva, že niektorí kandidáti veľmi aktívne vystupujú na sociálnej sieti Facebook.
Preferenčné hlasy mali až do roku 2004 váhu len vtedy, ak kandidáta zakrúžkovalo najmenej desať percent voličov jeho strany. To sa podarilo len v roku 2002, keď sa z nezvoliteľného 23. miesta na štvrté prekrúžkoval Árpád Duka-Zólyomi z SMK.
Zmena zákona v roku 2004 sa naplno prejavila o dva roky neskôr - kandidátovi už stačili len tri percentá preferenčných hlasov. O zmenu sa snažil najmä mimovládny sektor. „Inak by bol systém volieb úplne uzatvorený - strany zostavujú kandidátky, na ktoré voliči nemajú dosah,“ hovorí Láštic.
V Česku nedávno občianska iniciatíva Defenestrácia voličom poradila, aby krúžkovali na kandidátke štyri posledné mená, a v mnohých krajoch sa tak nevýrazným kandidátom podarilo prekrúžkovať až do poslaneckej snemovne.
Slosiarik hovorí, že u nás budú voliči OKS krúžkovať jej kandidátov na kandidátke Mostu, situácia sa môže zopakovať pri SDĽ, ktorá má na svojej listine aj politikov Strany zelených. „V ostatných prípadoch je to skôr o vyjadrení sympatií danému kandidátovi.“
Vďaka svojej popularite sa môže podľa analytika zo siedmeho miesta prekrúžkovať vyššie aj Rafael Rafaj z SNS. Vplyv krúžkovania očakáva aj v SaS.
Gabura: Za hlasy nenávisť
V posledných voľbách sa prekrúžkoval najvyššie zo všetkých kandidátov. PETER GABURA sa dostal zo 77. miesta kandidátky do parlamentu. Z klubu KDH ho po sporoch vylúčili, v strane zostal.
Aký je recept na preferenčné hlasy?
„Osobné stretnutia. Dlhé roky som bol v KDH, mal som dôveru. Človek musí dozrieť a kampaň je už len bodkou. Mal som vynikajúce kontakty s rehoľníkmi, riešili sme sociálne prípady. To nie je tak, že niekto príde, zažiari, natára pár slov – to nefunguje.“
Pomohla aj pomerne veľká bilbordová kampaň?
„To sa musí robiť profesionálne. Keď podľa prieskumov prestala podpora rásť, museli sme niečo robiť. Pomáhala mi s tým agentúra, aj kamaráti z regiónov pomáhali zadarmo, aj to rozvešali.“
Koľko ste na kampaň minuli?
„Bolo to veľa. Ešte som si požičiaval, ale už som to splatil. Aj ako opozičný poslanec som to platil z platu.“
Necítili ste závisť ostatných kolegov, ktorých ste prekrúžkovali?
„Nie závisť, ale nenávisť. V strane sú vždy lobistické skupiny, bojovali so mnou. Vedenie strany si obyčajne vyberie svojich a tí ostatní sú len takí 'pusipajtáši' vzadu.“
Môže sa podľa vás teraz niekto prekrúžkovať z nezvoliteľného miesta?
„Nebude to z takého miesta ako ja, ale ten kandidát určite prejde. Robím mu kampaň, nie pod svojím menom a viem, že prejde. Je to človek na kandidátke KDH."

Beata
Balogová
