1. Pôžička gréckemu Titanicu
Veľký šek pre krachujúce Grécko vystavila vláda Roberta Fica s tým, že ho Slovensko vyplatí až po voľbách. Proti sa postavila najmä SDKÚ a SaS. Slovensko prispeje 816 miliónmi eur, Fico to zdôvodnil solidaritou so štátom EÚ. Dodal, že Slovensko od Grécka čaká úsporné opatrenia, ako zníženie platov a dôchodkov, ako aj odstránenie sociálnych výhod, na ktoré krajina nemá. Proti pomoci Aténam sa postavila SDKÚ, žiadala mimoriadne zasadnutie parlamentu. Štáty eurozóny na záchranu Grécka prispejú 80 miliardami eur.
Ján Baránek: Populisticky, ale dobre tému komunikovala SDKÚ. Fico robil, čo ako premiér členskej krajiny musel, ale určite z toho nebol šťastný.
Grigorij Mesežnikov: Pre Fica to bol problém, lebo vyčítal Grékom, čo sám robí.
2. Róm z bilbordu SNS
V kampani šokovala SNS bilbordmi s rasistickým obsahom. Na plagátoch bol potetovaný Róm s nápisom „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať.“ Muž z plagátu, Lukáč Bart z Veľkého Grobu, tvrdil, že nevedel, pre koho fotí. Zapýtal si stovku, napokon s bratom dostali 150 eur, navyše fotografiu upravili a pridali mu tetovanie a zlatú retiazku. Podľa SNS vedel, čo podpisuje. SNS mu vraj zohnala zamestnanie, doteraz nie je známe, aké. Časť rasistických plagátov SNS prelepili, médiá sa témou zaoberali niekoľko dní.
Ján Baránek: SNS rasistickým bilbordom posunula hranice politickej korektnosti. Reklama však trafila, kam mala. Voliči SNS si určite myslia to, čo bolo na plagáte.
Grigorij Mesežnikov: SNS to nepomohlo, zdvihla sa vlna kritiky. Bol to zúfalý pokus predísť odlevu voličov k Slovenskej pospolitosť, teda strane Naše Slovensko.
3.Orbán prihral na smeč
Víťazstvo Viktora Orbána vo voľbách a zákon o dvojakom občianstve rozhýbal politikov u nás. Maďarskej karty sa chytil Smer aj opozícia. Budapešť prijala nové pravidlá pre štátne občianstvo ako jeden z prvých návrhov vlády. Občanom Maďarska sa má stať každý, kto má maďarských predkov a ovláda maďarčinu. Bratislava vzápätí schválila odvetu. Vládny zákon zbaví občianstva každého, kto prijme cudzie. Túto skutočnosť musí oznámiť obvodnému úradu. Normu podporili vládne strany a KDH, návrh SDKÚ neprešiel.
Ján Baránek: Orbán zbytočne nahral maďarskú kartu koalícii, mohol počkať do 12. júna. Smer vyfúkol túto agendu SNS, mohol osloviť časť Slotových voličov.
Grigorij Mesežnikov: Pre Smer a SNS to bola nahrávka na smeč. Smer je už pomaly na nerozoznanie od SNS, využil to na sto percent.
4. Fica topili mecenáši Smeru
Vplyvný podnikateľ, zosnulý miliardár, Ľubomír Blaško, si mal pred voľbami v roku 2002 kúpiť miesta na kandidátke Smeru. Dokazuje to zmluva medzi šéfom kampane Fedorom Flašíkom a Blaškom, ktorú zverejnili denníky SME a Nový Čas. Za sponzorský dar 1,06 milióna eur mali Blaškovi ľudia získať pozíciu štátneho tajomníka v hospodárskom rezorte a tri posty v riadiacich orgánoch štátnych podnikov v oblasti energetiky a železníc. Pochybné financovanie Smeru potvrdil bývalý člen strany Bohumil Hanzel (na snímke SME).
Ján Baránek: Bola to kauza, v ktorej mohol Smer výrazne stratiť, ale Hanzel ju nedotiahol do konca. Nepochopiteľný bol postoj SDKÚ, ktorá sa jej nechytila.
Grigorij Mesežnikov: Tento škandál odobral Ficovi energiu a z nervov, môže to mať katastrofálny dosah. Z hľadiska kredibility Fica je to zničujúce, najmä keď sa objavila aj nahrávka o paralelnom financovaní.
5. Vláda využila povodne
Ničivé povodne zasiahli koncom mája najmä východ Slovenska. Predbežný odhad škôd je vyše 267 miliónov eur. Do postihnutých oblastí sa hneď vybrali ministri aj premiér. Vláda schválila finančnú pomoc pre rodiny, ktoré skončili bez domovov. Viaceré strany prerušili kampaň. Medzi prvými KDH. Strany sa začali obviňovať, kto viac zneužíva nešťastie ľudí na svoju prezentáciu. Premiér presadil v parlamente zákon, ktorým siahol na peniaze politických strán po voľbách. Majú sa použiť na riešenie katastrofy.
Ján Baránek: Smer to využil marketingovo vo svoj prospech. Otázka je, či si ľudia uvedomia, že štát je na to, aby takéto situácie riešil.
Grigorij Mesežnikov: Bola tu snaha niečo využiť, ale reakcie ľudí, ktorí tam žijú, nie sú pozitívne. Veľmi to Smeru nevyšlo. Pre nich je mrzuté, že sa to stalo na východe Slovenska, kde je bašta ľavice. Časť voličov to mohlo deprimovať.
6. Diaľnice ako za Mečiara
Len dva týždne pred voľbami otváral premiér Robert Fico kontroverzný úsek diaľnice ponad Považskú Bystricu, tento týždeň kratší diaľničný úsek na Spiši, v nedeľu v réžii Smeru odhaľovali sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade, v stredu zasa letiskový terminál v Bratislave. Ministri a premiér boli na krstoch nových vlakov, pri otváraní nových častí nemocníc a tradične otvoril desiatky menších futbalových ihrísk. Pompézne ceremónie sa podobali na Mečiarovu kampaň z roku 1998, keď si na diaľnicu pozval modelku Claudiu Schifferovú.
Ján Baránek: Ani za Mečiara to nemalo veľký efekt na voličov. Väčšina ľudí vie prekuknúť, čo za tým je.
Grigorij Mesežnikov: Takéto bombastické podujatia vplyv mať nebudú, navyše v Považskej Bystrici bol protest. Smer to prepálil, mal veľa podujatí: futbalové ihriská, terminál, odhalenie Svätopluka.

Beata
Balogová
