BRATISLAVA. Slovensko počas pôsobenia kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v zahraničnej politike svoju pozíciu podľa analytikov výraznejšie neposilnilo. Slovenskí občania síce môžu cestovať od roku 2008 bez víz do Spojených štátov či sa jednoduchšie pohybovať v schengenskom priestore, ale krajina nedokázala získať výraznejšiu podporu napríklad pri diplomatických konfliktoch s Maďarskom, povedali ČTK oslovení odborníci. Do sporov s Budapešťou sa Ficov kabinet dostal opakovane.
Vzťahy s južným susedom boli častou témou premiérových vystúpení. Predseda vlády tvrdil, že záujmy Slovenska dokáže voči Maďarsku, ktoré má s Bratislavou dlhodobo napäté vzťahy, presadzovať len súčasná vládna koalícia. Aj tento týždeň prijal kabinet uznesenie, v ktorom obvinil Budapešť z revizionistických snáh pri posudzovaní Trianonskej zmluvy. Oponenti vlády však dlhodobo tvrdia, že kritikou Maďarska chce docieliť najmä vyššiu popularitu u voličov.
Maďarská karta platí len doma
"Hrať úspešne s ´maďarskou kartou´ možno na domácej pôde, nie v zahraničí," zhrnul bývalý slovenský veľvyslanec v Budapešti Štefan Markuš. Slovensko podľa neho v medzinárodnom meradle nedokáže "kultúrne" a pozitívne ovplyvňovať partnerov, čo sa podľa neho Maďarsku darí.
Ani pri nedávnom vystúpení Bratislavy proti zjednodušeným pravidlám na udeľovanie maďarského občianstva sa na jej stranu európske štáty vo väčšej miere nepostavili, pripomenul analytik Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied. "Očakáva sa, že budeme mať dostatok schopností vyriešiť tento problém na bilaterálnej úrovni," dodal. Pozície Slovenska v medzinárodnej diplomacii podľa neho navyše oslabovalo to, že súčasťou vlády je SNS známa svojimi kontroverznými vyjadreniami.
Lepšie sa Slovensku podľa analytika Víta Dostála z českej Asociácie pre medzinárodné otázky darilo v iných oblastiach zahraničnej politiky. "Slovensko sa správalo predvídavo. Napríklad odmietanie nezávislosti Kosova je záležitosť, ktorá sa očakávala a slovenská diplomacia k nej pristupovala neemotívne a korektne," poznamenal.
Ficove postoje mnohých zaskočili
Na strane druhej, za "problematický" označil Dostál postoj Fica k požiadavke Česka, aby dostalo výnimku z Charty základných práv Európskej únie pri schvaľovaní lisabonskej zmluvy. Slovenský premiér totiž vyhlásil, že rovnakú výnimku bude požadovať aj Bratislava, alebo českú žiadosť zablokuje. "Tento postup mnohých zaskočil. Naviac, neskôr zo svojho stanoviska ustúpil," dodal.
Slovensko by sa však vraj mohlo dočkať výrazného diplomatického úspechu. Bývalý slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš je podľa denníka Pravda jedným z dvoch diplomatov, ktorí by od roku 2016 mohli nahradiť súčasného generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna. Kubiš v súčasnosti pôsobí ako výkonný tajomník Európskej hospodárskej komisie OSN (UNECE) v Ženeve.