SME

Bilas s Havalcom dodávali armáde nepoužiteľné počítače

Podnikateľský tandem Rastislav Bilas a Norbert Havalec, známy z kauzy sporného predaja emisií, sa v tomto volebnom období dobre etabloval aj na ministerstve obrany, uvádza internetový portál eTREND.sk.

Rastislav Bilas.Rastislav Bilas. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Podnikateľský tandem Rastislav Bilas a Norbert Havalec, známy z kauzy sporného predaja emisií, sa v tomto volebnom období dobre etabloval aj na ministerstve obrany, uvádza internetový portál eTREND.sk. Firma Magic Trading Corporation, ktorú obaja podnikatelia kontrolujú, urobila v roku 2008 pre armádu obrovský nákup prístrojov na nočné videnie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Všimol si ho aj Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý obchod vytkol ministerstvu v neverejnej správe, napísal eTREND.sk. Podľa autora článku, kým vojaci pôvodne rátali s dodaním 26 kusov zariadení, na ktoré si schválili aj rozpočet 46,944 milióna korún (1,56 milióna eur) Magic Trading Corporation nakoniec dodal až 1 451 kusov týchto prístrojov. Firme tak zaplatili 553,64 milióna korún (18,38 milióna eur) a oproti plánu minuli takmer 12-krát viac.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo mlčí

Ministerstvo obrany na otázky TRENDU odmietlo odpovedať. Nie je preto jasné, či pri dodaných zariadeniach išlo o najnovšiu generáciu alebo o lacnejšie výbehové modely. Poslalo iba vetu, podľa ktorej „zmluva o budúcich dodávkach bola podpísaná v roku 2005“. Platila však na podstatne nižšie počty kusov, na ktoré si pôvodne vojaci naplánovali vo svojich dokumentoch peniaze. NKÚ sa v správe nevenoval tomu, či boli prístroje predražené. Ministerstvo obrany odmietlo zverejniť typ a výrobcu prístrojov.

Magic Trading Corporation sa v správe NKÚ podľa eTREND.sk objavuje aj v ďalšej zaujímavej súvislosti. Pre vojakov mala firma dodávať počítače vyhovujúce bezpečnostným a utajovacím normám. "Aj v tomto prípade rozbehol tandem Bilas–Havalec obchod vo veľkom," uvádza portál. Jeden počítač dodali za vyše 584-tisíc korún s DPH (vyše 19-tisíc eur). Vojaci narátali, že takýchto počítačov certifikovaných na utajovanie stupňa „Dôverné“ budú potrebovať tritisíc. „Tieto počty vzhľadom k skutkovému stavu a reálnym počtom a najmä potrebám kontrolovaného subjektu boli nadsadené a skutočnou potrebou nezdôvodniteľné,“ píše NKÚ v správe.

SkryťVypnúť reklamu

Portál eTREND.sk upozorňuje, že stovky kusov počítačov zostali v období kontroly na skladoch. Záručná doba im však plynula. V roku 2007 ministerstvo podpísalo zmluvy s Magic Trading Corporation na počítače za 116,8 milióna korún a o rok neskôr na ďalšie za 148,5 milióna korún. Vojaci však nemali dosť peňazí a tak peniaze presúvali z iných položiek, kde boli rezervované na zvýšenie kvality výzbroje, malé terénne autá či špeciálnu ženijnú techniku. NKÚ bolo zarazené tým, že aj v dodávke o rok neskôr, keď ceny IT zariadení na trhoch klesali, vojaci nijako neupravili zmluvy, aby stlačili ceny.

Počítače nevyhovovali, išli do skladov

Ministerstvo pritom nenakupovalo len počítače, ale aj monochromatické laserové tlačiarne vyhovujúce vojenským normám, ktoré Magic Trading Corporation dodávala za 130-tisíc korún za kus s DPH. "Perličkou obchodu bolo, že veľká časť dodaných počítačov nemala v období obchodu certifikát pre utajovanie skutočností. Ten sa mal dotiahnuť do septembra 2009. A tak držali počítače na skladoch a nemohli ich používať," píše sa v článku. Vojaci sa tak podľa NKÚ ,,vystavili riziku, že počítače nebudú môcť byť používané na účely, na ktoré boli zakúpené.“

SkryťVypnúť reklamu

NKÚ podľa portálu konštatovalo, že ceny boli extrémne prestrelené. Podľa kontrolórov boli v období obchodu zariadenia používané vo verejnej správe „na vyššej technickej úrovni cenovo o polovicu nižšie, cca 300-tisíc korún. Pritom dosahovali minimálne rovnaké technické parametre a disponovali ochranou a certifikáciou na najvyšší stupeň utajenia „Prísne tajné“.

Počítače s porovnateľnými parametrami na stupeň utajenia „Dôverné“ dosahovali ceny približne 150-tisíc korún. „PC s parametrami podstatne vyššími v čase obstarávania predmetných PC sa k cene 584 290 Sk s DPH ani nepribližovali,“ konštatuje NKÚ. Nehospodárne konanie vojakov kontrolóri vyčíslili na 256 miliónov korún (8,5 milióna eur).

Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov

SkryťVypnúť reklamu

Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.

Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006


Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 742
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 901
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 357
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 304
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 837
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 798
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu