BRATISLAVA.
Novinárom to dnes povedali zástupcovia Združenia miest a obcí na Slovensku (ZMOS) a Svazu měst a obcí ČR (SMO), ktorí sa v Bratislave stretli na rokovaní. Povodne podľa nich ešte prehĺbili hospodárske problémy miest a obcí, výpadky príjmov im totiž spôsobila hospodárska kríza.
Česko po ničivých povodniach v roku 2002 podľa predsedu SMO Oldřicha Vlasáka vypracovalo systém opatrení, ktoré sa počas tohtoročných záplav osvedčili. "Sme dopredu vedeli, kedy tie povodne zasiahnu, jednoducho ten náš systém včasného varovania, tie preventívne opatrenia dokázali eliminovať časť (...) škôd," povedal Vlasák.
Naopak na Slovensku sa budovanie protipovodňových opatrení zanedbávalo, tvrdí ZMOS a už dlhšie aj odborníci. Často na to dopláca napríklad východ Slovenska, poznamenal predseda združenia Michal Sýkora. "V tých regiónoch sa tieto povodne opakujú (...) takže je treba naozaj prijať účinné opatrenia," vyhlásil.
Ujmy po nedávnych povodniach sa v susednom Česku odhadujú na tri až päť miliárd českých korún (115,5 milióna eur až 192,6 milióna eur). Na Slovensku odhadované straty po záplavách presiahli 260 miliónov eur.
Obce a mestá okrem povodní zápasia aj s výrazným výpadkom príjmov, ktoré spôsobila svetová hospodárska kríza. Sýkora odhadol, že mestá a obce prišli počas prvých piatich mesiacov tohto roka pre výpadky podielových daní o 185 miliónov eur. Vlasák odhadol straty v Česku na 15 percent z plánovaných príjmov. Presnú sumu však neuviedol.