BRATISLAVA. Práve on zaujal spomedzi oslovených predstaviteľov parlamentných subjektov jeden z najkritickejších postojov, pričom mal na mysli najmä konanie niektorých opozičných strán a médií.
"Kampaň mi neuveriteľne pripomína rok 1998, keď opozícia spievala jednu pesničku s niektorými médiami. Súčasná kampaň bola poznačená ich neuveriteľným tlakom a pesničkou 'Čím horšie tím lepšie'," zdôraznil pre TASR. Poukázal pritom na časté zveličovanie a demagogické nejasnosti, ktoré podľa jeho slov vyjdú najavo až po voľbách, no ich výsledok môžu ovplyvniť.
"Bola to veľmi neférová kampaň voči Smeru-SD, ktorý zvolil nekonfrontačný postup. Ja som sa zúčastňoval aj na veľkých mítingoch, tam nepadlo jedno jediné slovo voči opozícii, čo sa o opozičných kolegoch povedať nedá," deklaroval Jarjabek, ktorý za najsvetlejší moment kampane považuje to, že sa NR SR dokázala stretnúť aj tesne pred voľbami a prijať zákony súvisiace s ničivými povodňami. Za najneslušnejšie považuje predstieranie sociálneho cítenia zo strany Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).
Šéf klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš pre TASR podotkol, že kampaň mala dve podoby. "Koaličné strany používali tú negatívnu, správali sa akoby boli v opozícii, kritizovali minulé obdobia a báli sa vyhodnotiť svoje vlastné. Smer-SD mal kampaň postavenú na strašení ľudí a vyhrážaní sa," povedal Janiš. Na druhej strane tvrdí, že prezentácia opozície bola vedená skôr v pozitívnom duchu a postavená na ponúkaní riešení. Na otázku, či považuje kampaň za korektnú, odvetil, že "z našej strany taká určite bola, zo strany Smeru-SD veľmi nie".
Janiš priznal, že jeho osobne vnútorne nabíjali stranícke mítingy a spontánne reakcie. "Keď zistíte, že máte okolo seba ľudí, ktorí vám fandia, človeka to nabíja," vysvetlil. Naopak, získal aj negatívne skúsenosti. "Stretli sme sa aj s agresívnymi ľuďmi. Boli asi traja supernenávistní, zúriví, možno keby to malo zbraň, tak to strieľa," uzavrel.
Líder SNS Ján Slota označil kampaň je absolútne bezcharakternú, ktorá nemá nič spoločné s demokratickou spoločnosťou. "To, čo sa tu deje, to je skutočne hnusné. Všetci občania môžu vidieť, že politika je špinavá a nechutná," konštatoval pre TASR. Hovoril pritom o "vyťahovaní rôznych osobných vecí, útokoch, nechutnostiach, klamstvách, prelepovaní billboardov, hanlivých článkoch a plagátoch. Doslova polopravdy a lži".
Za svetlý moment vo vzťahu k SNS považuje, že Slováci sa začínajú prebúdzať z letargie a zistili, že Slota a SNS hovorili pravdu už pred desiatimi, 15 rokmi. "Toto sa do bodky napĺňa. Je smutné, že je to tak, ale som aj rád, že sa potvrdzujú moje prognózy," podčiarkol.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos označil končiacu sa kampaň za veľmi dlhú a namáhavú. "Chvalabohu, že sa to končí a zajtra budú voľby. Nebolo jednoduché to zvládnuť. Naša kampaň bola postavená na osobných stretnutiach s voličmi, čo je najnamáhavejšie," vyhlásil.
Ani tento opozičný poslanec nie je príliš spokojný s korektnosťou prezentácie niektorých strán pred voľbami. "Samotný fakt, že aj katastrofy sa zneužívajú na vytĺkanie politického kapitálu, tak to nemožno akceptovať. Je to najnegatívnejší moment kampane. O ostatných otázkach, ako množstvo invektív, ani nechcem hovoriť," deklaroval. Bárdos za najsvetlejší moment považuje zápal v očiach obyčajných ľudí, "ktorí nám aj v čase problémov pomáhali a prišli na naše stretnutia. Ide o ľudí, ktorí chcú zmenu tejto vlády a chcú byť nápomocní".
Jozef Halecký (ĽS-HZDS) si myslí, že aktivizácia strán bola štandardná a primeraná. "Využívala sa dosť výrazne maďarská karta a v posledných dňoch nabrala kampaň charakter škandalizácie hlavných súperov - SDKÚ-DS a Smeru-SD. Objavili sa argumenty, ktoré pokiaľ by boli dokázateľné, tak by boli dôvodom na tvrdé konzekvencie pre jednotlivé strany," upozornil.
Kampaň však až na jej záver hodnotí ako korektnú. Za pozitívne považuje, že sa vyvinula situácia, keď je na hranici zvoliteľnosti viacero politických strán. "Musia načrieť do hĺbky svojich schopností, aby sa mohli dostať do parlamentu," poznamenal. Zároveň upozornil aj na negatívnu osobnú skúsenosť, keď v obci Stebník v okrese Bardejov bolo preškrtnuté jeho meno na kandidačnej listine tak, že bolo nečitateľné.
Podpredseda KDH Júliusa Brocka povedal, že kampaň tak, ako ju robilo KDH, bola zaujímavá a vôbec nie nudná. "Prešli sme dvakrát celé Slovensko a pozitív bol niekoľko. Pri stretnutiach s občanmi bolo menej agresivity medzi bežnými ľuďmi v porovnaní s minulosťou. Plusom bol aj pocit zo stretnutí, že rastie počet tých, ktorí si želajú zmenu," zdôraznil. Sklamaním je preňho násilné a brutálne zneužívanie verejných zdrojov v kampani.