BRATISLAVA. Podnikateľa a bývalého štátneho úradníka ministerstva privatizácie Ivana B., ktorý údajne od roku 1998 vymáhal peniaze v mene lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara a ktorého minulý rok v novembri Okresný súd Bratislava I odsúdil na desaťročný trest odňatia slobody, vzal dnes nižší súd do väzby.
Polícia ho zatkla na základe príkazu súdu vziať ho do väzby, keďže Ivan B. neprevzal a ani nebolo možné mu doručiť spomínaný novembrový rozsudok. "Okresný súd Bratislava I vzal dnes do väzby obžalovaného I.B. Dôvodom je paragraf 71, odsek 2, písmeno a, čo je dôvod na opätovné vzatie do väzby. OS Bratislava I dňa 20. apríla vydal príkaz na zatknutie obžalovaného I.B. z dôvodu opätovného neprevzatia a nedoručenia rozsudku na súdu uvedenej adrese. Proti rozhodnutiu o vzatí do väzby podal obžalovaný I.B. sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať Krajský súd (KS) v Bratislave," odpovedal dnes na otázku TASR hovorca KS Pavol Adamčiak.
Na desaťročný nepodmienečný trest odňatia slobody odsúdil 18. novembra minulého roku trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava I podnikateľa a bývalého štátneho úradníka ministerstva privatizácie Ivana B., ktorý údajne od roku 1998 vymáhal peniaze v mene lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara a vydával sa za jeho priateľa a vysokého predstaviteľa Slovenskej informačnej služby (SIS).
Ivan B. by si mal trest odpykať v Ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. "Trest je dostačujúci, aj keď prísny," povedal okrem iného predseda senátu. Rozsudok nebol právoplatný a bolo možné voči nemu sa odvolať v zákonnej lehote a prípadom sa potom mal zaoberať KS. Ivan B. však nepreberal doručenku, resp. rozsudok nižšieho súdu.
Podľa vyjadrenia predsedu senátu v novembri sa Ivan B. dopustil konania nebezpečného pre spoločnosť. Spáchal obzvlášť závažný zločin vydierania, sčasti dokonaného a sčasti pokračujúceho.
Súd rozsudkom vyhovel návrhu prokurátora a obžalovanému vymeral trest v strede trestnej sadzby, ktorá bola od 20 do 25 rokov. Ivan B. vo svojej záverečnej reči vyhlásil, že je nevinný. "Pravda je v tomto prípade nezistiteľná. Či bol môj klient príslušníkom SIS, alebo nebol, nikdy nezistíme, rovnako ako nezistíme, či konal zo svojej iniciatívy alebo na niekoho príkaz," uviedol vo svojej záverečnej reči jeho právny zástupca.
Ivan B. na úvod novembrového procesu požiadal o odročenie z dôvodu, že svedkovia ktorých navrhol, ešte nemajú súhlas vypovedať. Predseda senátu však žiadosť zamietol a dokazovanie vyhlásil za ukončené. "Vyzývam pána Mečiara, aby sa vzdal funkcie predsedu HZDS, aby sa vzdal poslaneckého mandátu tejto našej strany do zajtrajšieho dňa do 12.00 h. Pokiaľ nie, budú nasledovať ďalšie kroky," povedal po opustení súdnej miestnosti začiatkom novembra médiám Ivan B. Aké kroky mal vtedy na mysli, nešpecifikoval.
Po vynesení rozsudku sa Ivan B. nechal počuť, že teraz začne intenzívnejšie komunikovať s generálnou prokuratúrou. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pritom považuje trest za adekvátny. "Vyjadrenia pána Beňačku nebudem komentovať, sú to všetko nezmysly," povedal v novembri.
V kauze sa pojednávalo aj začiatkom júna, keď vypovedal ako svedok riaditeľ SIS Jozef Magala. "Ivan B. nebol príslušníkom SIS. Nedostával od SIS žiadne príkazy, úlohy a ani takého zadania nedostal od žiadnych príslušníkov SIS. Ja osobne ho nepoznám," zdôraznil vtedy vo svojej krátkej výpovedi riaditeľ SIS. Následne senát odročil pojednávanie, keďže obžalovaný Ivan B. navrhol predvolať ďalších svedkov, ktorých mená, ako aj návrhy trojčlennému senátu mal zaslať písomne do konca júna.
Vo veci sa konalo aj v marci a začiatkom februára, kedy vypovedal ako svedok podnikateľ Fedor Flašík. Ako uviedol, vie o tejto kauze od vydieraného podnikateľa Mariána Kočnera. Práve Kočner ho zoznámil s Ivanom B. Flašík potom po týždňoch náhodne stretol Kočnera a ten ho informoval už aj o tom, že Ivan B. mal vydierať a mal ho údajne posielať Mečiar. Flašík nevie o podrobnostiach prípadu. "Vypínam všetky receptory pri takýchto podobných stretnutiach," povedal vtedy vo svojej krátkej výpovedi svedok.
Súd v tejto veci vypočul v roku 2008 okrem poškodených Kočnera a Igora Klátika aj Vladimíra Mečiara. Ten vypovedal ešte v marci 2008. Mečiar tvrdenia obžalovaného označil za nezmysly. Kočner vo svojej výpovedi priblížil, že Ivana B. poznal ešte z čias kauzy sporov o vlastnícke práva v televízii Markíza a následne sa na neho táto osoba nakontaktovala počas viacerých stretnutí v bratislavských reštauráciách, kde sa predstavoval ako riaditeľ 4. odboru SIS. Do tejto funkcie ho údajne nominovalo HZDS. Poškodený podnikateľ opísal stretnutia, na ktorých Ivan B. tvrdil, že Mečiar má záujem o to, aby Kočner vyhral voľby na post primátora. Za úplatok najskôr 16.597 eur, 33.194 eur, neskoršie 165.970 eur mu mali pomôcť tak, že by zverejnili kompromitujúce materiály na protikandidátku Kočnera - súčasnú europoslankyňu Moniku Flašíkovú-Beňovú.
Kočner postupne vo svojej výpovedi uviedol, ako Ivan B. stupňoval nátlak na jeho osobu a ako sa začal vyhrážať smrťou či postupne mu zasielať vulgárne sms správy. Polícia ho zadržala v decembri 2006, keď údajne preberal od podnikateľa a neúspešného kandidáta na bratislavského primátora Kočnera úplatok vo výške 165.970 eur. Ivana B. z vyšetrovacej väzby, v ktorej pobudol takmer rok, prepustili koncom roka 2007.
Podľa obžaloby sa Ivan B. predstavil Kočnerovi ako príslušník SIS a ponúkal mu pomoc a ochranu v komunálnych voľbách, ak mu zaplatí. Na ďalších stretnutiach mal žiadať od Kočnera ďalších 33.194 eur, avšak potom už peniaze vymáhal aj v mene Vladimíra Mečiara. Po zaplatení by Kočner "už nikdy nemal mať problémy". Podnikateľ mu peniaze odmietal odovzdať a dožadoval sa stretnutia s Mečiarom.
V októbri 2006 zvýšil obžalovaný požadovanú sumu na 165.970 eur a Kočnerovi sa vyhrážal zverejnením kompromitujúcich informácií v období jeho kandidatúry na post primátora hlavného mesta.
Ďalšou osobou, ktorú mal Ivan B. vydierať, bol Igor Klátik. V rokoch 2005 a 2006 mu mal poslať niekoľko desiatok výhražných sms správ a žiadal od neho milión dolárov, neskôr sumu znížil na 500.000 dolárov. Aj tieto peniaze od poškodeného vymáhal v mene šéfa ĽS-HZDS, údajne preto, že Klátik "nezaplatil za privatizáciu".