BRATISLAVA. Ficov Smer vyhral voľby s 34,8 percentami voličských hlasov. Spolu so SNS (5,1 percenta) získal teda dohromady 39,9 percent, čo je na koalíciu málo. Mečiarovo HZDS sa po prvý raz v histórii so 4,3 percentami do parlamentu nedostalo.
Strany SDKÚ (15,4), KDH (8,5), SaS (12,1) a Most-Híd (8,1) získali spolu 44,1 percent. V prepočte na mandáty ide o rozdiel ôsmich poslancov v prospech pravice.
Celkovo sa na parlamentných voľbách zúčastnilo necelých 59 percent oprávnených voličov.
Výsledky podľa Štatistického úradu:
Priebeh volieb sme prenášali minútu po minúte
Čítajte viac o aktuálnom dianí v jednotlivých centrálach politických strán:
- Radičová už rokovala so Sulíkom
- V Smere je zlá nálada
- V HZDS má budúcnosť istú len vrátnik
- Sulíkovci oslavujú
- KDH: šampanské a vďaka médiám
- Slotovi je do plaču
- Bugárov Most chce do vlády
- SMK si počká na oficiálne výsledky
Prieskumy poslali Fica do opozície
Krátko po uzavretí volebných miestností o 22.30 zverejnila agentúra MVK pre televíziu Markíza a Focus pre TA3 dva prieskumy verejnej mienky.
Smer podľa nich vyhral voľby, ale bude mať problém zostaviť vládu. Jeho najvernejší spojenec Vladimír Mečiar s HZDS by sa ani nedostal do parlamentu. Obe agentúry najviac precenili silu strán SMK a SNS, ktoré v skutočnosti zaznamenali veľký prepad voličských hlasov.
Smer mal podľa prvých volebných odhadov MVK spolu s SNS 32,7 percenta, SDKÚ, SaS, KDH, SMK, MOST-HÍD 52,1 percenta. Podľa agentúry Focus pre TA3 má Smer s SNS 35,8 percenta, SDKÚ, SaS, KDH, SMK, MOST-HÍD majú spolu 51,8 percenta.
Vladimír Mečiar tesne po oznámení výsledkov prieskumov. FOTO: TASR
Búrka voľby predĺžilaÚstredná volebná komisia predĺžila voľby, ktoré mali skončiť o 22.00 približne 45 minút, vzhľadom na výpadok elektriky v niektorých obciach v súvislosti s búrkou.
SDKÚ, KDH, SaS aj Most-Híd pred voľbami odmietali povolebnú spoluprácu so Smerom. SMK nevylúčila okrem SNS so spolupráce žiadnu stranu.
V SDKÚ sa oslavovalo. FOTO: TASR
Slota: Je to na zaplakanie
Ján Slota ako prvý z koalície reagoval na prieskumy oboch agentúr: „Pokiaľ sú čísla pravdivé, je to jednoznačná prehra pre Slovensko. Ak bude niektorý maďarský subjekt na vláde, vo volebnom období nastane politická autonómia juhu Slovenska. Je mi do plaču, je mi smutno zo Slovákov. Všetci budeme plakať a krvavé slzy."
Horský: Radikalizmus SNS a SMK bol porazený
Slováci si v parlamentných voľbách vyžiadali zmenu doterajšieho vládnutia, ktoré počas predchádzajúcich štyroch rokov určovala trojkoalícia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS. ČTK to v reakcii na odhady volebných výsledkov povedal politológ Michal Horský.
Do Národnej rady by sa podľa odhadov malo dostať sedem strán, päťpercentnú hranicu sa po dvoch desaťročiach nepodarilo prekročiť ĽS-HZDS niekdajšieho trojnásobného premiéra Vladimíra Mečiara. Najviac hlasov získal Smer-SD, väčšinu 91 hlasov však dostali stredopravé parlamentné i mimoparlamentné strany.
"Mimoriadne pozitívne je, že SNS sa ocitla na chvoste parlamentných strán, ĽS-HZDS pravdepodobne končí a umiernená strana Most-Híd porazila radikálnejšiu stranu SMK," povedal Horský. Odhady prisúdili SNS poslednú priečku a zisk tesne nad päťpercentnou hranicou potrebnou na vstup do parlamentu. Most-Híd Bélu Bugára zas podľa oboch agentúr preskočil SMK Pála Csákyho.
Voliči podľa Horského vyslali svojim rozhodnutím jasný odkaz - žiadajú zmenu. "Dokazuje to prudký pokles očakávaných preferencií Smeru-SD a úplný prepad jeho koaličných partnerov SNS a ĽS-HZDS," uviedol. SNS kontroverzného Jána Slotu a Mečiarova ĽS-HZDS stratili podľa odhadov oproti predchádzajúcim parlamentným voľbám zhruba polovicu hlasov.
Horský prirovnal výsledok volieb k hlasovaniu v roku 1998, keď napriek víťazstvu vtedy dominantného ĽS-HZDS získala väčšinu vtedajšia opozícia a zostavila kabinet. "Aj v roku 1998 si všetci želali odchod Mečiara do opozície, ale nikto nečakal, že to praskne," poznamenal.
Rozhodujúci pri zostavovaní vlády bude podľa Horského výsledok ĽS-HZDS, ktorá však nemusí ani v prípade úspechu zabezpečiť Smeru-SD väčšinu. "Robertovi Ficovi a Slovensku sa bude túto noc snívať o šnúrke Mečiarových gatí, na ktorých stojí a padá moc Ficovej i budúcej opozičnej vládnej koalície," poznamenal.
Autor clanku
Autor: rk

Beata
Balogová
