1. Štyria kandidáti na premiéra
Ešte nikdy v histórii Slovenska nebola situácia, že minimálne štyria ľudia majú šancu stať sa premiérom. Dlhodobo najvyššie preferencie má Smer, ale vládnuť s Robertom Ficom nechce viacero strán. Nemusí zostaviť vládu. Vzhľadom na prieskumy verejnej mienky nie je jasné, či sa novým lídrom doterajšieho opozičného bloku stane Iveta Radičová z SDKÚ, Ján Figeľ z KDH alebo Richard Sulík z SaS, a či sa niekomu z nich podarí zostaviť vládu.
2. Ekonomika
Z hospodárskej krízy vychádzame s vysokou nezamestnanosťou a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Požiadavka na novú vládu znie: zastaviť zadlžovanie, vytvoriť podmienky na rast pracovných príležitostí a zlepšiť kvalitu verejných služieb.
3. HZDS môže navždy skončiť
Vladimír Mečiar sa už raz zo Slovenskom rozlúčil, ale opäť sa vrátil. HZDS je dnes podľa prieskumov na hranici piatich percent a do histórie môžu stranu, ktorú stelesňuje len on, poslať občania. Jeho vláda bola temným obdobím Slovenska. Bez referenda spolurozhodol o rozdelení Československa, riadil divokú privatizáciu a počas jeho vlády uniesla tajná služba prezidentovho syna do zahraničia.
4. Maďari nemusia byť v parlamente
V parlamente bola vždy strana, ktorá zastupovala maďarskú menšinu. Po voľbách sa to môže zmeniť. Na scéne je okrem SMK aj nová strana Most - Híd. Neschopnosť dohody medzi Pálom Csákym a Bélom Bugárom znamená, že sa obe pohybujú na hranici piatich percent.
5. Štát, ktorý rieši to, čo nemá
Má štát rozhodovať o tom, aký jazyk používajú jeho občania pri vzájomnom styku? Má mať právo stavať na súkromných pozemkoch, ak ich potrebuje na diaľnice? Vo voľbách sa rozhoduje aj o tom, či má narastať alebo klesať počet oblastí, v ktorých štát určuje pravidlá hry. A či sudcovia a úradníci, ktorí dozerajú na ich dodržiavanie, rozhodujú nezávisle, alebo pod vplyvom politických tlakov, záujmov podnikateľských skupín a korupcie.

Beata
Balogová
