SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte: Pripomeňte si, ako prebiehala volebná noc

Voľby sa skončili o krátko pred jedenástou večer. Podľa prieskumov vyhrala pravica.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Tomáš Benedikovič)

6:02 Predseda Smeru Robert Fico sa chce pokúsiť o vytvorenie vládnej koalície napriek tomu, že pravica odmieta spolupracovať so Smerom a so SNS nemá dosť hlasov. Výsledok volieb považuje za obrovský úspech. "Je to číslo, ktoré nás oprávňuje sa postaviť a prijať oprávnenie pána prezidenta na zostavenie vlády," povedal o pol šiestej ráno. Pôsobil unavene, keď vchádzal medzi novinárov, snažil sa usmievať.

"Je to obrovský nárast, ktorý považujeme za posun a za veľkú zodpovednosť voči ľudom," hovoril o 35 percentách, ktoré dostali. Výsledok SNS a HZDS komentovať nechcel.

Pripustil, že skončia v opozícii, budú ale vraj "veľmi razantnou alternatívou voči tejto vláde". Svoje predchádzajúce výroky o tom, že ak sa dostane do opozície nikdy si nesadne do lavice ako opozičný poslanec, ale nechcel komentovať. To vraj urobí až po tom, keď sa mu nepodarí zostaviť vládu.

5:16 Na záverečný brífing HZDS tesne po piatej Vladimír Mečiar neprišiel. Poslal svojich mladých, ktorí sú s ním odfotení na bilborde s notebookom. „Volebný výsledok nás neteší, ale berieme ho na vedomie. Ľudová strana HZDS v týchto voľbách neprehrala, prehralo Slovensko," povedal predseda republikovej rady strany Marián Klenko. Na to, že hrozí zloženie pravicovej koalície doplatia podľa neho občania v najbližších rokoch. „Pán Vladimír Mečiar sa nelúči a určite sa ku volebným výsledkom vyjadrí," povedal Klenko. Okolo štvrtej ráno ešte stále vraj analyzoval výsledky.

„HZDS po týchto voľbách nie je v parlamente, ale necítime sa porazení. Budeme pokračovať vo svojej činnosti ďalej, zodpovedne sa pripravíme aj na komunálne voľby na jeseň," pridal sa Jozef Habánik.

„Veľmi nás mrzí, že občania si vybrali zvýšenie veku odchodu do dôchodku, legalizáciu marihuany, vybral si homosexuálna partnerstvá a mohol by som pokračovať," rovnako sklamaný hovoril Peter Sika.

„Prirodzene aj v tomto volebnom období sme zaznamenali odlev voličov a nedá sa ani vylúčiť, že časť z nich prešla opäť aj ku strane Smer," povedal Klenko.

05:03 "Zdá sa, že zmena je skutočne na dosah," povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová na rannej tlačovej konferencii. "Je to krásny ranný zázrak," dodala a zároveň zablahoželala víťazovi volieb - strane Smer. "Alternatíva je možná." Radičová oznámila, že ešte v nedeľu budú prvé rokovania so stranou SaS, KDH a Most-Híd a že sa pokúsi zostaviť budúcu vládnu koalíciu. Vo svojom menej emotívnom prejave ako pri prezidentských voľbách sa poďakovala občanom, ale aj predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi za to, že odstúpil z kandidátky. Poďakovala aj ďalším volebným lídrom. Dzurinda nechcel výsledok volieb nijak komentovať. "Je to tlačová beseda líderky," povedal. Radičová je tak pravdepodobná budúca slovenská premiérka. Paradoxne, SDKÚ dosiahla horší volebný výsledok ako pred štyrmi rokmi. Získala menej percent, aj menej fyzických hlasov. "Nad touto otázkou sa zamýšľam, odkedy vidím predbežné výsledky," povedala Radičová na to, či ide o úspech z vnútrostraníckeho hľadiska.

04:42 "Zdá sa, že zmena je skutočne na dosah," povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová na rannej tlačovej konferencii. Zároveň zablahoželala víťazovi volieb - strane Smer. "Alternatíva je možná."

04:23 Béla Bugár je odhodlaný vstúpiť so svojou stranou Most-Híd do pravicovej koalície, so Smerom rokovať o povolebnej spolupráci nebude. Na tlačovej besede skoro ráno hovoril o úspechu strany 11 mesiacov po jej založení. Hoci predbežné výsledky spočítané neboli kompletne, Bugár je s číslami spokojný. 7,3 percenta hlasov strane zaručuje 13 kresiel v parlamente, Bugár si však myslí, že toto číslo môže ešte narásť. Napriek tesnému rozdielu medzi možnou koalíciou Smer a SNS a SDKÚ, SaS, KDH a Most, ktorý by tvorili len asi štyri mandáty verí, že je možné zostaviť vládu, "ktorá začne riešiť problémy tejto krajiny". Pravicové strany sa plánujú stretnúť hneď potom, ako Ústredná volebná komisia vyhlási definitívne výsledky volieb.

04:21 Po dlhých štyroch hodinách vychádza hovorkyňa strany Soňa Jantoľáková. Oznamuje, že po spočítaní všetkých hlasov zídu dolu podpredsedovia strany. Mečiar vraj nepríde, čo vyvolá nevôľu prítomných novinárov.

04:16 Vo voľbách v roku 2006 získala SDKÚ 422-tisíc hlasov. Podľa doteraz sčítaných hlasov má strana 317-tisíc hlasov a prišla o stotisíc voličov.

04:13 Medzi novinárov prichádza pani, ktorá sa celý večer poctivo starala o občerstvenie. Redaktorov SME sa s plačom pýta, či o nich nebolo dobre postarané. Na zverejnenom videu totiž vidno prázdne stoly, čo si pani vysvetlila ako kritiku jej práce. V skutočnosti išlo len o ilustračný záber, cieľom videa bolo zachytiť atmosféru v centrále o štvrtej nadránom. Pokus vysvetliť jej, že nešlo o zlý úmysel, nevyšiel. Pani s plačom opustila budovu HZDS. Kolega zo sme.sk napokon video, ktoré vyvovalo nedorozumenie, prerobil.

04:09 Dnešným dňom začíname podľa Bugára novú éru. "Máte ešte otázky? Alebo ja sa mám pýtať?" ukončil tlačovku Bugár.

04:01 "Strana bola úspešná," povedal na tlačovej konferencii Béla Bugár. Strana Most-Híd je pripravená vstúpiť do stredopravej koalície. Potvrdil, že so Smerom Most-Híd nebude rokovať.

03:58 Záverečná. Reštaurácia, v ktorej sledovala výsledky volieb SaS, zatvára. Poslední vytrvalci sa presúvajú na ulicu.

03:55 V Smere sa nič významné nedeje. Opäť prichádza Kaliňák. Pýta sa novinárov, ako to vyzerá. Pripravil si na nich otázku: "Ktorá strana si zlepšila výsledok oproti minulým voľbám?" Chce počuť Smer. Novinári mu hovoria Most a SaS. Kaliňák odchádza.

03:52 Dobrá nálada vládne v centrále Mostu-Híd aj skoro ráno. Policajti jej šapitó navštívili už niekoľkýkrát pre hluk. Veselo je síce stále, už sa však spieva len sporadicky a nadšený krik zaznieva len vo chvíľach aktualizovaných výsledkov, ktoré Mostu sľubujú vyše desať mandátov v Národnej rade. Béla Bugár je už pripravený na vystúpenie po spočítaní väčšiny volebných výsledkov - ležérne oblečenie z večera vymenil za elegantný oblek s modrou kravatou. Že by išlo o predzvesť farby novej vlády? Viacerých straníkov necháva skeptických fakt, že SMK má ku vstupu do parlamentu ďaleko.

03:44 Lídri SDKÚ sú v kanceláriách, čakajú na výsledky.

03:36 V Smere sa už medzi novinármi politici neukazujú. Odišli už aj niekoľkí novinári. Jediné vzrušenie do centrály Ficovej strany priniesla veta z brífingu Radičovej a Sulíka: "Riško, drž balónik a čakaj!"

03:33 Hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová prichádza medzi novinárov a oznamuje, že by sa mali začať pomaly baliť. Reštaurácia je objednaná iba do štvrtej a treba ju ešte upratať. Predseda strany Richard Sulík, ktorý po návrate z centrály SDKÚ už medzi novinárov neprišiel, je vraj už podľa hovorkyne „vyflusnutý". Hostia v centrále SaS sa tak pravdepodobne rozídu skôr, ako bude definitívne jasné, kto získal väčšinu.

03:24 Do parlamentu sa podľa predbežných výsledkov nedostal podpredseda KDH Anton Marcinčin. Prepadol sa zo siedmeho miesta kandidátky na nezvoliteľné miesto. Ak KDH bude súčasťou vlády, Marcinčin môže získať post v kabinete, alebo sa odchodom potenciálnych ministrov posunúť z kandidátky vyššie.

03:22 Mikloško predsa len pravdepodobne v parlamente nekončí. Podľa stránky Štatistického úradu sa do parlamentu prekrúžkoval brat Františka Mikloška Jozef. A to z 50. miesa na 14. František Mikloško tento rok prvýkrát vo voľbách nekandidoval.

03:20 V Moste hrá živá hudba, cigánsku kapelu však každú chvíľku prerušuje aktualizácia volebných výsledkov v televízii. Už sa netancuje, ľudia tu len netrpezlivo vyčkávajú na výsledky volieb. Predseda strany Béla Bugár sa vraj už pripravuje na tlačovú konferenciu po ohlásení definitívnych predbežných výsledkov.
Desiatky ľudí ostali centrále Mostu verní po celú noc. Nadšený potlesk a krik zaznieva zakaždým, keď sa na televíznej obrazovke objaví Béla Bugár - či už ako volí alebo ako sa prihovára straníkom v centrále.

03:12 Richard Sulík a Daniel Krajcer sa vrátili z ústredia SDKÚ. Po príchode pred vlastnú centrálu ešte niekoľko minút diskutovali v ústraní na parkovisku. „Bola to čisto zdvorilostná návšteva, tak ako k nám prišiel Béla Bugár, tak my sme po telefonáte Richarda s Ivetou považovali za celkom normálne navštíviť SDKÚ," povedal Krajcer. Odmietol, že by šlo o prvé neoficiálne rokovania o budúcej koalícii. „Kým nie sú reálne výsledky, ani sa to ešte nedá riešiť. Stretli sme sa len na verejnom priestranstve." Vedenie SaS chce v reštaurácii v jednej z troch veží zotrvať až kým nebudú výsledky jednoznačné.

03:00 V HZDS sa stále nič nedeje. Politici strany nevyšli medzi novinárov už viac ako tri hodiny. Prichádza však riaditeľ tlačového odboru Stanislav Háber a pri cigaretke neformálne debatuje. Redaktorka Markízy sa ho pýta, či je šanca, že príde aj Mečiar. "Netuším. Nevidím mu do hlavy," hovorí Háber.
Novinári rozoberajú vyjadrenia podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej, ktorá kritizovala volebný výsledok strany. "Tá ešte Slotovi podkúri," povie jeden z nich.

02:59 Ľudovít Kaník sa údajne prekrúžkoval na šieste miesto kandidátky. Magda Vášáryová je vraj štvrtá. Podľa predbežných výsledkov.

02:50 Kaliňák opäť mizne v zóne pre vedenie strany. Smer dnes zmenil postoj k novinárom. Stôl sa prehýba pod rezňami. Dopĺňajú ich priebežne. Katarína Kližanová Rýsová dáva do stredu stola v zasadačke menovku s nápisom Robert Fico. Kedy bude tlačovka však nikto netuší.

02:48 „Ak áno, tak len kolektívne. Nebudeme hľadať nejakého jediného vinníka," odpovedal podpredseda SMK József Berényi na otázku, či vedenie strany ponúkne svoju demisiu. O niekoľko hodín, o deviatej ráno, sa stretne predsedníctvo SMK. „Určite sme urobili rôzne chyby, musíme to však najprv zanalyzovať," dodáva Berényi. Podobne ako predtým poslanec László Miklós pripúšťa, že jedným z dôvodov, prečo sa voliči od SMK odvrátili, mohol byť pokles koaličného potenciálu strany. „Samozrejme, že voliči volia stranu preto, aby v ich záujme vo vláde niečo presadila," povedal Miklos. Volebný večer v SMK sa končí. Miklós odchádza tiež domov.

02:46 V centrále strany Most sa neúnavne sledujú priebežné výsledky v televízií. Ak sa práve neaktualizujú výsledky, naplno hrá hudba z reproduktorov. Tancuje však naozaj už len niekoľko vytrvalcov. Kandidátov neopúšťa dobrá nálada napriek únave, priebežné výsledky ukazujú, že Most-Híd má miesto v parlamente isté, pričom SMK je podľa aktuálnych čísel stále mimo Národnej rady.

02:41 Medzi novinárov opäť prichádza Kaliňák. Jeho ďalší pokus o neformálny "pokec" s novinármi sa asi na 30 sekúnd zvrháva na brífing. Na zďaleka najžiadanejšiu tému fitneska chce však hovoriť iba neformálne.
Novinári si ho fotia. Odmieta ísť do živého vstupu. "Však nemusíte na nás čakať," hovorí novinárom. "Papať máte ešte čo? To prasa, čo sme pre vás chovali, ešte prežilo?" pýta sa po tom. Nabral si guláš z novinárskeho kotlíka a debatuje s nimi. Je jediný zo Smeru, ktorý zišiel o poschodie nižšie. Okrem neho sú s novinármi iba Katarína Kližanová Rýsová a Silvia Glendová.

02:37 Radičová vyprevadila Sulíka z centrály strany. "Strašne sa opijem," povedal Sulík pred voľbami v rozhovore pre SME na otázku, čo urobí, ak jeho strana získa nad päť percent. Tento svoj záväzok postupne plní a podľa odhadov novinárov k tomu nemá už ďaleko. Radičová ho pevne držala, keď odchádzal. "Jéžiš, to by bolo úžasné. Johnny Cash by nebol v parlamente?" povedal Sulík na to, ako obidvaja s Radičovou hodnotia, že aj SNS nemusí byť v parlamente. "Richard, ty drž balónik a čakaj," povedala mu Radičová. Sulíkovi ešte predtým strčila do ruky modrý balónik s logom SDKÚ a ten poslušne pózoval aj fotografom.2:32 "Koniec mečiarizmu by sme tu už po toľkých rokoch naozaj mohli mať," povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová.

02:27 Iveta Radičová začne už dnes rokovať o zložení budúcej vlády. Povedala, že bude bilaterálne rokovať so šéfom SaS, šéfom KDH a pravdepodobne aj šéfom Most-Híd Bélom Bugárom.

02:25 László Miklós z SMK pripúšťa, že sa na negatívnom výsledku strany mohla podpísať aj negatívna kampaň proti Mostu, aj keď tvrdí, že sám o zradcoch nikdy nehovoril a nič také nezaznievalo ani počas ústrednej kampane strany. Nechápe, prečo sa nálada v rámci maďarskej menšiny otočila . Donedávna vraj všetky údaje, ktoré mali k dispozícii, hovorili, že bude väčšina tunajších Maďarov voliť SMK a sám skoro nestretol takého, čo by sa chystal voliť Most. Zmenu pripisuje najmä masívnej kampani Mostu, ktorú SMK nemala čím vyvážiť. „Nemali sme jednoducho toľko peňazí," tvrdí Miklós. „Rozum z toho zostáva stáť, ako mohol taký zradca národa uspieť," rozčuľuje sa na d Bugárom jeden z posledných radových straníkov v centrále SMK.

02:20 Predseda SaS Richard Sulík je už vyše pol hodiny v centrále SDKÚ. „Ak si niekto zo Smeru dovolí tú drzosť, že nás pozve, čo i len na zdvorilostné pozvanie, tak dostane jasné nie. Aj keď Fico asi dostane poverenie na zostavenie vlády, faktickým zostavovateľom vlády bude pani Radičová, takže je minimálne slušné, že sme sa rozhodli ešte dnes v noci navštíviť centrálu SDKÚ," vysvetľuje novinárom podpredseda strany Jozef Mihál. Postupné zverejňovanie výsledkov na stránke Štatistického úradu už Mihál vraj veľmi neprežíva. Dvojciferný odhad SaS sa zatiaľ potvrdzuje a v centrále sa tak viac hovorí o tom, či HZDS naozaj opustí parlament. SaS podľa Mihála uspela vďaka nápaditej bilbordovej kampani, ale najmä pre „ovládnutie internetu". „Určite však zavážila aj naša road show, keď sme poctivo prešli celé Slovensko, boli sme dokonca v Rajke, Komárome a v Kittsee, aby sme oslovili aj zahraničných Slovákov. Ukázali sme, že nie sme internetoví fantómy, ale sme živí zdraví ľudia," povedal podpredseda.

02:17 V SDKÚ stále rokuje "koaličná rada" v zložení SaS a SDKÚ. Mikuláš Dzurinda sa jej nezúčastňuje. Ivetu Radičovú prišiel do centrály pozdraviť aj britský veľvyslanec. Bývalý minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník verí, že sa prekrúžkoval do parlamentu. S Tomášom Galbavým už odišli žúrovať do mesta. Dobrú náladu má aj pokladník Igor Kucej. Chodí v slovenskom futbalovom drese s podpismi hráčov a na skupinku sediacich ľudí zakričal: "Irene Spoerry." Tá mala ručiť za úver, vďaka ktorému sa SDKÚ zbavila dlhu.

02:15 "Je to prakticky prehra Slovenskej národnej strany," hovorí pri svojom odchode z centrály SNS podpredsedníčka Anna Belousovová o predbežnom volebnom zisku. Výsledky podľa nej nie sú dobré a treba ich prijať s pokorou. SNS sa musí nad sebou zamyslieť a urobiť analýzu, kde urobila chybu. "Lebo to signalizuje chyby v našej politike."

02:12 „Určite budeme musieť prehodnotiť svoju politiku, počítali sme so siedmimi percentami, maximálne s ôsmimi," povedal pre SME poslanec SMK a bývalý minister László Miklós. Stále však dúfa, že sa výsledok môže zlepšiť, podľa neho ešte neboli spočítané výsledky z južných okresov obývaných najmä Maďarmi. Miklós je posledný významný politik strany, ktorý sa ešte zdržiava na prízemí centrály SMK, kde už sa inak poneviera len zopár novinárov. Ostatní politici zmizli, predseda Csáky dokonca opustil aj budovu sídla strany.

02:07 Zábava v Moste je mierna, striedajú sa slovenské piesne Pavla Haberu s maďarskými, no tancuje už len pár vytrvalých parketových levov. Cigár víťazstva postupne pribúda. Béla Bugár uprednostnil chvíľku, keď si môže posedieť a podebatovať so spolustraníkmi a sympatizantmi v šapitó. Viacerí z nich však zrejme nepočkajú ani na definitívne predbežné výsledky, keďže už teraz sú "spoločensky unavení." Atmosféra stále vládne vynikajúca a to aj napriek pokročilej hodine.

01:53 Politici HZDS sú stále za zavretými dverami, už viac ako dve hodiny nikto z nich nevyšiel pred novinárov. Tí debatujú o tom, že Smer zrejme doplatil aj na to, ako pristupoval celé štyri roky k médiám. Niektorí špekulujú, či sa Smer predsa len nedohodne s KDH, väčšina to však považuje za málo pravdepodobné.

01:50 Z centrály KDH už odišiel Ján Figeľ, podpredsedovia aj všetci poslanci. Figeľ je vraj unavený a ráno sa bude chystať na povolebné debaty v STV. Na konečné výsledky Štatistického úradu už nečaká z lídrov KDH nikto. Napriek tomu, že priebežné ukazujú vyššie percentá Smeru, všetci veria v exit poll. V kuloároch sa hovorí, že KDH bude mať záujem pri prípadnom zostavovaní vlády o post ministra spravodlivosti a zahraničia. Ale aj obavy z toho, že ak Fico voľby prehrá, napadne ich na Ústavnom súde.

01:49 Na balkóne fajčiaceho Ľubomíra Jahnátka vystriedal fajčiaci Ľubomír Vážny. Ochranka medzičasom zakázala novinárom vstup k prednej časti budovy. Nevidia tak z blízka už ani smerákov - fajčiarov. Nikto z politikov už medzi novinárov neprišiel. "Koľko je spočítaných?" pýta sa SBS-kár novinárov. Po odpovedi "asi 40
percent" vzdychá "ach jaj". "A koľko má SMK?" pýta sa ďalej. "Asi tri a pol percenta," odpovedá. "Tak to je dobre, dobre," voľká si.

01:46 Sulík má dobrú náladu, tvrdí, že zatiaľ nevypil až tak veľa vína, delegáciu však priviezol šofér Roman. Sympatizanti SDKÚ ho privítali potleskom. "Ivetu roky poznám, obidve moje mladšie deti držala na rukách, keď mali mesiac," povedal Sulík. "Ni, nie, nie," povedal na to, či prišli s nejakým politickým posolstvom. Sulík mal v ruke cigaru. "Držím ju v ruke už dve hodiny, ale neviem nájsť orezávatko."

01:44 V centrále SNS je už len podpredsedníčka strany Anna Belousovová. Nakoľko bola dnes pri príchode najzhovorčivejšia, stále na ňu čaká šesť novinárov. Hovorca strany Dušan Strauss pred chvíľou povedal, že aj ona za nejaký čas z hlavného stanu národniarov odíde.

01:42 Béla Bugár oslavuje. Speváčka Anita ho roztancovala dokonca tak, že mu nestačila jedna tanečná partnerka, zatancoval si rovno s troma naraz. Slová piesne ovládal dokonale. Zábava v Moste-Híd pokračuje, z
reproduktorov znie pieseň, ktorá Slovensko zastupovala na Eurovízii pred niekoľkými dňami. Kristíne a jej Horehroniu sa straníci v Moste tešia rovnako ako maďarskej hviezde Anite.

01:39 Do centrály SDKÚ dorazili Richard Sulík, Daniel Krajcer a Juraj Miškov. S Ivetou Radičovou sa vyobímali, prišli si s ňou pripiť.

01:26 V centrále Mostu zábava graduje. V šapitó sa práve o zábavu stará maďarská speváčka Anita, ktorá spieva o lepšej ceste. Speváčka novovzniknutú stranu sprevádza počas celej kampane. Z výsledku strany Bélu Bugára sa vraj teší. Bugár využil mikrofón nielen na to, aby sa poďakoval Anite, ale každému, "kto nám držal čo i len malíček." Hoci výsledky volieb nie sú ešte ani zďaleka spočítané, Most dobrému výsledku verí. Bugár povedal, že na severe Slovenska počas kampane cítil podporu ľudí, ktorí mu verili napriek tomu, že ich mohli označovať za "maďarónov." "Na juhu sme čelili takému fenoménu, ktorý nám chcel škodiť, nakoniec nás však povzbudil," opisoval priebeh kampane Bugár.

01:23 Mikuláš Dzurinda sleduje výsledky volieb zavretý v kancelárii. S okolitým svetom veľmi nekomunikuje, nechodí ani medzi novinárov. Dobrý výsledok Dzurindu nemusí tešiť, pretože ho môže Iveta Radičová vystriedať aj na čele strany, nielen na čele kandidátky. Ivete Radičovej poslal líder ODS a pravdepodobný budúci český premiér Petr Nečas už niekoľko sms správ, z čoho sa Radičová teší.

01:17 V centrále SaS sa už krája víťazná torta vo farbách strany a s logom na poleve. Z reproduktorov znie pohodový jazz, popíja sa víno.

01:16 Vekové zloženie v prízemí sídla SMK sa prudko zmenilo. Staršia generácia sa sklamane vytratila, zostala omladina, asi pol na pol novinári a členovia mládežníckej organizácie SMK. Únavné čakanie na rozsudok. Ako prichádzajú čiastkové volebné výsledky, opäť sa s hrôzou uvažuje o možnosti, že sa strana vôbec nedostane do parlamentu. Csákym ešte pred tromi hodinami sľubovaná oslava sa zjavne konať nebude.

01:15 V centrále HZDS to trochu ožilo. Guláš nie je, prišli však chlebíčky a obložená misa. Takmer všetci novinári vyšli na vzduch, aby nezaspali. Závidia kolegom v iných centrálach, kde to žije. Viac ako o HZDS sa debatuje o SMK, či sa vôbec dostane do parlamentu.

01:12 Na KDH je uvoľnená atmosféra, opäť začala hrať hudba. Tá prestala, keď začal v televízii rečniť podpredseda Smeru Robert Kaliňák. ,,Prečo tohto počúvame nahlas, vypnite ho," zaznelo od stola . Časť politikov z centrály už odchádza, iní sa naopak uvoľnene bavia. ,,Bude sa lepšie hrať o výsledok aj v komunálnych voľbách," pochvaľoval si výsledok komunálny politik KDH Miroslav Vetrík, ktorý zrejme bude kandidovať za starostu bratislavského Starého mesta.

01:10 Disco v centrále Mostu sa práve začalo. Okrem maďarskej znie aj slovenská hudba v disco štýle. Striedajú sa červené, zelené a žlté reflektory. Tancuje sa, hoci už nie tak búrlivo ako pred niekoľkými minútami.
Latinskoamerické rytmy však postupne vťahujú na parket doteraz striedmych tanečníkov najmä spomedzi straníkov, ale aj sympatizantov. Madonna však zdá sa nie je až takým obľúbeným interpretom, tancujúci striedajú tanec s popíjaním dobrého vínka. Béla Bugár srší dobrou náladou, tanec však vymenil za rozhovor so
spolustraníkmi či médiami.

01:07 Tesne pred jednou prišiel ako prvý politik medzi novinárov minister vnútra Robert Kaliňák. "Chlapci, prišiel som sa pozrieť, či ste živí, zdraví, či vám nič nechýba, či vám nie je zima," hlásil sa. Zjavne mal záujem o
neformálnu debatu s novinármi. Keď sa ale po 10 sekundách z iniciatívy STV zmenila na brífing, príliš sa mu to nepáčilo. Povedal, že atmosféra na poschodí je dobrá, že on sám zatiaľ nepoužil ani jeden kapesník a že si na
futbale v Alekšinciach podvrtol koleno a má ho ako melón. Výsledok netipoval. Po tri a pol minúte zmizol v útrobách centrály.

01:05 Pred novinárov prišla hovorkyňa strany Soňa Jantoľáková. Médiám zopakuje, že prieskumy ani predbežné výsledky volieb nebudú komentovať. Vo vedení strany, ktoré sedí za zatvorenými dverami, je však podľa nej stále pokojná nálada. Novinári zháňajú guláš, centrála strany sa stále viac vyprázdňuje. Väčšina sa zhoduje, že Mečiar asi v prípade, že sa HZDS nedostane do parlamentu, von nevyjde. Nudí sa aj vrátnik, ktorého však predbežné výsledky nechávajú chladným. "Nie som členom strany. Ja som tu zamestnaný, zostanem tu aj po voľbách."

00:56 "Idem sa vyspať do Žiliny, lebo zajtra ráno idem do televízie," povedal pri odchode z centrály SNS Ján Slota. Novinárov odbil konštatovaním, že chcú, aby komentoval "nepresné výsledky presne". Pred vchod do budovy na Šafárikovom námestie prišla pre neho limuzína. Spolu s ním odišiel aj Rudolf Púčik, s ktorým sa Slota ako posledným rozlúčil. Z centrály odišiel aj kandidát na poslanca a automobilový pretekár Jozef Studenič.

00:53 V centrále Mostu je kompletné zloženie kandidátov OKS, ktorí o hlasy súperili práve na kandidátke strany Bélu Bugára. Peter Zajac, Ondrej Dostál, František Šebej i Peter Osuský sú v centrále Mostu od skorého večera. "Pocit mám veľmi dobrý, tieto voľby podľa všetkého prinesú zmenu.My sme radi, že sme k tomu prispeli na kandidátke Mostu, hoci zatiaľ nevieme, aké sú naše výsledky," hovorí známy aktivista Ondrej Dostál. Predbežné výsledky strany Most označil za "pozitívne prekvapenie volieb", keďže všetko nasvedčuje tomu, že Most nielen prekročil päťpercentnú hranicu, ale dosiahol výrazne lepší výsledok ako SMK. Dostál nechcel tipovať ako dopadol on, či ostatní členovia OKS, teší ho však celkový výsledok Mostu. Atmosféru v šapitó strany Most označil za výbornú, dokonca za najlepšiu spomedzi ostatných politických strán, ktorých centrály monitorujú médiá.

00:51 Šéf Mostu-Híd Béla Bugár sa v centrále SaS zdržal dlhšie, než plánoval. Bol o neho veľký záujem medzi členmi SaS aj novinármi. Čo povedal Sulíkovi? „Že mu gratulujem, myslím, že treba, je to veľmi dobrý výsledok a tento výsledok zároveň napomôže tomu, aby tu mohla vzniknúť silná vláda, ktorá pošle týchto do minulosti," povedal Bugár. „A teraz už prepáčte, čakajú ma naši," ospravedlnil sa a konečne vykročil smerom k neďalekému volebnému stanu Mosta-Híd.

00:49 V centrále Smeru sa sledujú priebežné výsledky volieb. Parkovacie miesta v okolí budovy sú plné čiernych limuzín. Svieti medzi nimi iba biele Porsche Moniky Flašíkovej - Beňovej. Politici sú naďalej o poschodie vyššie než novinári a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek stále fajčí na balkóne. Šéf tlačového odboru úradu vlády Braňo Ondruš mu z mobilu číta priebežné výsledky. Jahnátek krúti hlavou.

00:44 Centrálu SNS opustili jej prví členovia, minister školstva Ján Mikolaj a exmnister Igor Štefanov. Mikolaj na predbežné výsledky volieb reagoval, že je z nich sklamaný. Kým Mikolaj by sa napriek tomu do parlamentu mal dostať, pre Štefanova by sa brány parlamentu zatvorili.

00.42 V centrále SMK pomaly hustne atmosféra a sklamanie, ktoré už nepramení ani tak z odhadu, podľa ktorého ich Most predbehol. Stále viac sa preberá možnosť, že aj keby vznikla pravicová koalícia, SMK by do nej vôbec nemuseli pozvať. Politici strany presviedčajú sami seba, že to určite nebude také zlé. Novinárom však dokola opakujú, že je treba počkať na konečné výsledky. A že oni ďalšie štyri roky v opozícii prežijú, lebo majú stabilných voličov.

00:40 Béla Bugár zavítal na návštevu do blízkej centrály SaS. Lídri skonštatovali, že majú veľa spoločného, vzájomne si zaželali podporu. Obe nové strany podľa predbežných výsledkov uspeli dokonca nad očakávania. Atmosféra je v centrále SaS takmer rovnako živá a nadšená ako v Moste-Híd. Sem zavítal napríklad už aj Štefan Hríb. Maďarský veľvyslanec sa zdržal len veľmi krátko, ľudia z veľvyslanectva však v centrále Mostu ostali, hoci vyjadriť sa k dôvodu svojej návštevy nechcú.

00:32 Figeľ išiel telefonovať líderke SDKÚ Ivete Radičovej, podpredseda KDH Daniel Lipšic hovorí o dobrej správe pre Slovensko. ,,Je to skvelá správa pre celé Slovensko. To najhlavnejšie sa nám podarilo splniť," reagoval Lipšic. Dôležité podľa neho bude, ak Fico pôjde do opozície a HZDS sa nedostane do parlamentu. Lipšic verí aj Richardovi Sulíkovi a SaS, o ktorom zakladateľ KDH Čarnogurský hovorí s nedôverou. ,,Ja presadzujem prezumpciu dôvery, pokiaľ ma niekto nesklame, tak mu dôverujem," dodal Lipšic. Šéf KDH hovorí, že pravica hneď v nedeľu začne rokovať o zostavení vlády, ak sa potvrdia volebné odhady. Po ich vyhlásení išiel telefonovať s predsedami ostatných pravicových strán. ,,Ako prvej zavolám pani Radičovej."

00:31 Napriek nude na SNS sa informácie za posledných päť minút menia ako aprílové počasie. Hovorca strany pred chvíľou oznámil, že Belousovová už o pol jednej nepríde. Nikto vraj už nebude komentovať výsledky až do ich oficiálneho vyhlásenia. Šéfovia strany však v centrále zostávajú. Hovorca sa ospravedlnil za podmienky pre novinárov, ale je to vraj dôsledok ich správania k SNS.

00:29 Predeseda Mosta-Híd Béla Bugár a jeho zástupca Zsolt Simon prišli zo svojho neďalekého volebného stanu pred centrálu SaS. So Sulíkom a Danielom Krajcerom si vzájomne gratulovali, nechýbali ani objatia.

00:25 Richard Sulík si vzal mikrofón, aby sa prihovoril spolustraníkom. Novinárov poprosil, aby si vypli diktafóny a kamery. Za veľký úspech označil to, že menej ako 300 členov strany ju dokázalo s rozpočtom menším ako milión eur dostať za rok a pol až do parlamentu. Výborné odhady oslávil aj tým, že s uspokojením aj istou dávkou škodoradosti kolegom prečítal mediálne vyjadrenia niektorých politológov a komentátorov z obdobia vzniku strany. „Sulíkova strana je pre mňa ako politológa len zámienka na to, aby sme hovorili o šanciach malých strán, tieto strany musia vznikať na úplne iných základov," uviedol jeden nemenovaný politológ, čítal Sulík. „Vtedy som si povedal, počkaj, ty mrcha, keď budeme v parlamente, toto si vychutnám," vysvetľoval, prečo vyjadrenie teraz prečítal. Vyvolal salvu smiechu. Ďalší komentátor podľa Sulíka v čase vzniku strany o nej napísal, že sa nedá vylúčiť, že sa toto dieťa „narodí mŕtve," bodoval u svojich ďalej. „Keď sa pozerám na ten dvojciferný výsledok, skôr mi pripadá, že to naše dieťa vyrastalo niekde pri atómke," uvoľnene vtipkoval.

00:22 Na novinárov v centrále SNS, z ktorých už mnohí odišli sa konečne usmialo šťastie. Napriek smutným výsledkom sa SNS rozhodla priniesť niečo aj na jedenie. O pol jednej by mala prísť Anna Belousovová, ktorá vraj s novinármi zotrvá dlhšie ako Slota.

00:16 V centrále Mostu sa tancuje a spieva. Lídri strany oslavujú tancom a spevom. Spieva sa o krajšom svete v ružovom a zdá sa, že tu v Moste v krajší svet kandidáti veria. Béla Bugár, Gábor Gál, László Nagy vidia v predbežných výsledkoch dôvod na oslavu a tak tancujú v kruhu a spievajú čo im hrdlo ráči. Zdá sa, že názor odrazu mení aj Maďarsko. Doteraz sa zdalo, že partnerom Fideszu je iba SMK, no práve v týchto momentoch dorazil do centrály Mostu maďarský veľvyslanec Antal Heizer.

00:10 A opäť Gladiátor, opäť tá istá pesnička. Novinári začínajú byť na hudobný vkus SDKÚ alergickí. Zajtra ráno si to zrejme budú všetci nechtiac pospevovať.

00:09 Tancuje už aj Iveta Radičová. S priaznivcami strany a vlajkami SDKÚ. Niektorí priaznivci z centrály už odchádzajú, hoci je spočítané ešte len nepodstatné percento volebných okrskov. Členovia, ktorí si držia odstup od atmosféry, ktorú vytvorili hlavne mladí SDKÚ, sú skôr zriedkavosťou. Niektorí ale ešte stále varujú predtým, aby nedošlo k slamaniu.

00:07 V centrále HZDS sa nič nedeje, viac ako polhodinu nevyšiel nikto z predstaviteľov strany medzi novinárov. Tí sa krátia čas pozeraním televízie, niektorí pofajčievajú. Viacerí z nich už z centrály HZDS odišli, v tejto chvíli len málokto verí, že HZDS sa dostane do parlamentu. Redaktorka Markízy hovorí kameramanovi, nech urobí aspoň zopár ilustračných záberov.

00:05 HZDS aj po zverejnení prvých prieskumov verí, že sa dostane do parlamentu. "V prvom rade chceme poďakovať všetkým voličom, ktorí nám odovzdali hlasy. Nenecháme sa ani v tejto chvíli znervózňovať prieskumami, a trpezlivo si počkáme na oficiálne výsledky. Nepochybujeme o tom, že budeme v parlamente, budeme aj vo vláde," povedal podpredseda strany Jozef Habánik. Vladimír Mečiar medzi novinárov neprišiel, hoci sa s televíziou Markíza pôvodne dohodol, že bude komentovať prvé prieskumy.

0:00 V KDH strieľali šampanské. ,,Je to zlaté šampanské, na špeciálne chvíle ako je táto. Keď sa po 20-tich rokoch končí éra mečiarizmu predĺžená Robertom Fico," komentoval Figeľ. Želá si, aby KDH bolo dôležitou súčasťou zmeny, ktorá nastane. Zablahoželal médiám, ktoré podľa neho poslali Fica do opozície. Základné zásady politiky sú podľa neho nekradnúť a neklamať.

23:46 Predbežná oslava v centrále Mostu-Híd pokračuje. Hudba hrá naplno a v diskotékovom rytme, eufória vládne, hoci lídri stále netrpezlivo čakajú na skutočné výsledky volieb a v komentovaní sú aj napriek vynikajúcej
nálade zatiaľ zdržanliví. V externom šapitó sa šíri vôňa cigár. Rozdali si ich viacerí kandidáti po zverejnení exit-poolov v televízií Markíza a v Ta3. Ešte vraj ale nie sú víťazné. "To je predviťazná cigara, treba si počkať na skutočné výsledky," hovorí trojka kandidátky Mostu Ivan Švejna. Dúfa však, že veľký rozdiel vo výsledkoch oproti odhadom a exit-poolom už nenastane.

23:32 "Je mi do plaču. Je mi do plaču zo Slovákov," reagoval predseda SNS Ján Slota na prieskumy exit polov, že národniarov predstihli obe maďarské strany. Uviedol, že ak sa Maďari dostanú do vlády zakrátko bude na južnom Slovensku vyhlásená autonómia. Dodal však, že národ má takú vládu, ako si zaslúži. Slovensku vraj budú vládnuť podporovatelia homosexuálov a Maďari. Podľa neho za tejto vlády budeme všetci plakať "krvavé slzy". Za nízkymi preferenciami vidí škandalizovanie SNS zo strany médii aj koaličných partnerov.

23.41 „Počkajme si na definitívne výsledky. Poznám aj iné odhady, podľa ktorých je rozdiel medzi nami minimálny," hodnotil šéf poslancov SMK Gyula Bárdos odhady, podľa ktorých Most výrazne predbehol SMK. „Samozrejme. Povedali sme, že si za stôl nesadneme s jedinou stranou, a tou je SNS," odpovedal na otázku, či budú o vláde rokovať aj s Bugárovcami.

23:35 Jánovi Slotovi je do plaču, SDKÚ do smiechu. Jeho slová sledovali členovia strany na veľkoplošnej obrazovke a začali mohutne tlieskať, prípadne bučať. Sympatizanti SDKÚ si volebnú noc užívajú, v kuloároch sa už ale otvorene hovorí o tom, či ide o definitívny koniec Mikuláša Dzurindu v politike a aké miesto by sa preňho mohlo v budúcej vláde nájsť. "Z toľkých ľudí, čo sa už hlásia za ministra by sa dalo zostaviť desať vlád," povedal jeden nemenovaný člen. Žartoval aj o tom, že len teraz prišli do centrály strany "dva autobusy štátnych tajomníkov".

23:33 Väčšina politikov SaS sa presunula pred reštauráciu a v dobrej nálade rozoberajú svetlú budúcnosť Slovenska, čo by mala byť pravicová „politika rozpočtovej zodpovednosti" podľa českého vzoru. Po chvíli sa lídri kandidátky presunú pred panel s logom SaS a v objatí pózujú fotografom. Okrem Richarda Sulíka sú všetci odetí neformálne. Fotenie na chvíľu preruší hučiaci dav, ktorí reaguje na televízny živý vstup Jána Slotu, ktorý pripúšťa porážku.

23:27 Centrála SDKÚ sa zmenila na diskotéku. Priaznivci strany vo vstupnej hale so zdvihnutými zástavkami SDKÚ tancujú na pesničku skupiny Gladiátor. Zdá sa, že už nikto neverí, že by táto strana nebola súčasťou budúcej vlády.

23.25 Medzi novinárov prichádza stále viac politikov strany, Csáky však chýba. „Bude zaujímavé zistiť, aké množstvo voličov Mostu prišlo z južného Slovenska, a koľko ich je z iných miest," povedal podpredseda SMK József Berényi. Most a SMK podľa neho dohromady podľa odhadov dostali viac hlasov, než koľko je na Slovensku maďarských voličov. Prezident poverí najprv zostavením vlády víťaznú stranu a potom sa uvidí, či sa Smeru podarí zlomiť niektorú z doterajších opozičných či mimoparlamentných strán, aby s ním išla do koalície. Ak sa odhady potvrdia, a Smer neuspeje, asi tak o tri týždne by sa mohli začať rokovania o novej koalícii bez doterajších vládnych strán, myslí si Berényi.

23:18 Radosť v centrále Mostu trvá. Lídri strany sa objímajú, vítajú nových hostí i novinárov. Straníkov prišiel vo volebnú noc podporiť aj známy spevák Peter Lipa. Výsledky exit-poolov ho potešili. "Je to úžasné, ak je toto všetko pravda. Ja som neveriaci Tomáš, ak sa to v priebehu najbližších dní a hodín potvrdí, tak je niekoľko dôvodov na dobrú náladu," hovorí.

23:10 „Tešíme sa, že bude s veľkou pravdepodobnosťou možné zostaviť pravicovú koalíciu," vyhlásil podpredseda SaS a trojka kandidátky Juraj Miškov. Lídri SaS sú pred kamerami na roztrhanie.

23:11 Predseda KDH tvrdí, že odhad volieb ho nesklamal. ,,Sme spokojní, lebo môžeme byž nositeľmi zmeny," povedal Figeľa. Podľa Jána Čarnogurského budú povolebné rokovania ťažké, obavy má najmä z SaS. ,,Medzi pravicovými stranami sú veľké rozdiely, najmä medzi KDH a SaS."Čarnogurský si myslí, že problém by mohla spôsobiť aj účasť SMK v takejto vláde.

23:06 Iveta Radičová zatiaľ šetrí emóciami. Ďakuje voličom za účasť, odhady komentuje zatiaľ s chladnou hlavou, chce počkať na vyhlásenie výsledkov.

23:04 Prvé odhady, podľa ktorých Most-Híd výrazne predbehol SMK, prítomných aktivistov strany a spriaznených novinárov zarazili. „Počkáme si na konečné výsledky, myslím, že dostaneme viac," hovorí Iván Farkas, predseda republikovej rady. Penzisti sa hádajú z novinármi, že pre nich nevidia na televíznu obrazovku.

23:02 Premiér Robert Fico vraj už pripravil stranu aj na odchod do opozície. Povedal to pred jedenástou večer, keď prišiel do straníckej centrály. Tlačovú konferenciu ale ohlásil až na čas po oznámení oficiálnych
výsledkov, čo by malo byť až v nedeľu okolo obeda. "Oznámime, či ideme do opozície, alebo sa sa pokúsime o nejaké iné postupnosti. Ja sám z seba môžem povedať, že chuť na politiku ma určite neprešla," povedal.

22:55 Nadšenie a radosť vládne v centrále Mostu-Híd. Exit-pool televízie Markíza straníkov nadchol. Búrlivý potlesk po vyhlásení, že by Most získal až 8,2 percenta hlasov, sprevádzali objatia, úsmevy a radostný rev."Béla vyhral, vyhrali sme," kričal podpredseda strany a kandidát na poslanca Gábor Gál. "My sme čakali do osem, takže ak by to tak ostalo aj po sčítaní hlasov, boli by sme veľmi veľmi radi," povedal šéf strany Béla Bugár. Pripustil, že ak výsledky dosvedčia možnosť pravicovej vlády, nebráni sa ani spoločnej koalícii s SMK. Nadšený rev zaznel aj pri informácií, že by sa podľa exit -poolu MVK do parlamentu nedostala strana
Vladimíra Mečiara HZDS. Straníkov potešila aj informácia o nízkom zisku SNS a relatívne nízkom zisku hlasov Smeru.

22:52 Atmosféra v centrále SaS po zverejnení odhadu MVK pripomína víťazstvo slovenských hokejsitov vo finále majstrovstiev sveta. Lídrov SaS odhady zdvihli zo stoličiek, rekcia hostí najmä na odhad výsledku HZDS podf 5 percent dali riadne zabrať ušným bubienkom. Ovácie si vyslúžil aj odhad ďalších strán, najmä vyše 12 percent pre SaS a iba 28 percent Smeru. Lídri SaS sa obímajú a tlieskajú a skandujú. "Dopadlo to ďaleko lepšie než sme čakali a potvrdilo sa, že keď je projekt úprimný, výsledky sa dostavia," regaoval Richard Sulík v živom vstupe televízie Markíza. Opäť nadšene privítal odhad, že HZDS neprelize päťpercentným kvórom.

22:58 Odhadovaný výsledok pre KDH 9,9 nevyvolal v centrále veľké nadšenie. Naopak veľký potlesk sa ozýval pri odhade HZDS, ktoré sa nedostalo do parlamentu a pre percentách Smeru, ktoré bolo ,,Pripomínam svoju stávku o fľašu koňaku s Vladimírom Mečiarom, že KDH vydrží dlhšie ako HZDS," komentoval bývalý šéf KDH J8n Čarnogurský. Ako pozitívne vníma aj to, že Most-Híd mal dobrý výsledok. ,,Znamená to, že maďarská menšina na Slovensku, nemá až také pochopenie pre politiku, akú robí Viktor Orbán."

22:56 " Zostavíme to aj bez SMK," hovoria si členovia SDKÚ medzi sebou po zverejnení prvých odhadov agentúry MVK. V SDKÚ je atmosféra ako keby zápas už vyhrali. V strane je množstvo jej priaznivcov a členov.

22:53 "Chvalabohu, Slovensko bude mať novú vládu," komentoval odhady Mikuláš Dzurinda. V SDKÚ vítali odhady s obrovským nadšením a potleskom. Mikuláša Dzurindu najviac potešilo, keď zbadal, že HZDS má len 4,7 percent. Obrovský potlesk si získal výsledok SDĽ, tri percentá, ktorá táto strana zrejme zobrala
Smeru.

22.55 Niektorí vedúci politici SMK, ktorí sa po desiatej na krátko objavili medzi novinármi, sa opäť stiahli do neprístupných útrob strany. Počet prítomných stúpol, v prízemí sa pohybuje niekoľko desiatok ľudí, prevážne novinárov, medzi prítomnými prívržencami strany prevažujú penzisti.

22:51 V SDKÚ to už vyzerá ako na futbalovom zápase, pri ktorom domáci vedú 1:0. Šéf ústrednej kancelárie Kamil Homola trúbi na trúbu a všetci tlieskajú. Mikuláš Dzurinda si ale obhrýza nechty na jednej ruke, druhú má kvôli úrazu v obväzoch.

22:40 Richard Sulík spolu s ďalšími lídrami SaS sedia v rohu reštaurácie obklopení kameramanmi a fotografmi čakajúcimi na ich mimiku po ohlásení prvých odhadov. Zvyšok reštaurácie je na nohách a netrpezlivo čaká na výsledky. V dobrej nálade, s pohármi vína v ruke.

22:31 V SaS sa čoraz častejšie skloňujú čísla, ktoré mali uniknúť z exit pollu agentúry MVK. Euforicky sa hovorí o odhade výsledku na úrovni 14,5 percent.

22:29 Pavol Bielik a bývalý starosta Peter Čiernik sedia na KDH za jedným stolom. Bielika nedávno súd oslobodil spod obžaloby, podľa ktorej mal Bielik ako starosta vypýtať úplatok od podnikateľa. Ten si chcel v Rači, kde bol starosta Bielik, vybudovať bytový komplex. Bielikovi pozastavili v KDH členstvo. Bielik zaktrátko z miestnosti zmizol. Hovorca KDH Martin Krajčovič tvrdí, že členstvo mu neobnovili. ,,Nie je členom."

22:27 Iveta Radičová ako sociologička vysvetlila novinárom, že pri volebných odhadoch je odchýľka pri veľkých stranách dve percentá a pri malých tri percentá. Všetko je preto podľa nej otvorené až do sčítania hlasov Štatistickým úradom.

22:22 Na správu o posunutí uzatvorenia volebných miestností v niektorých obciach zareagoval v centrále SaS aj predseda strany Richard Sulík. „Sme úplne kľudní," povedal s pohárom červeného vína novinárom. Pokojní je najmä pre údajne dobré čísla, ktoré má SaS prisúdiť exit poll.

22.15 Csáky oznámil, že sa dnes už médiám vyjadrovať nebude, prenechá to podpredsedom strany. Sám chce hodnotiť až konečné výsledky, ktoré budú známe zajtra. Odmietol tvrdenia, že sa vyhýbal predvolebným diskusiám, vyhýbal sa vraj len politikom SNS.

22:09 V centrále SDKÚ už odhady agentúr MVK a Focus poznajú. Pravica podľa nich voľby vyhrala. Niektorí priaznivci strany sa už medzi sebou rozprávajú, či Fico nepresvedčí Figeľa a Sulíka, aby spolu vládli. Jeho argument by vraj bol, že v trojke je to ľahšie ako v päťke.

22:09 „Volebný výsledok musíme prijať s pokorou," povedala pri svojom príchode do centrály SNS krátko po desiatej podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Na rozdiel od Slotu nechcela výsledok volieb tipovať. Neprezradila ani, koľko percent by si pre národniarov želala.

22:08 Podpredseda Mostu Ivan Švejna si však myslí, že je to náznak zmeny. "Zmena prichádza,"
hovorí.

22:07 Lídri SDKÚ čakajú medzi novinármi a pred televíznou obrazovkou netrpezlivo na prvé odhady.

22:06 Stan Mostu-Híd sa opäť plní, znova začala hrať hudba a pribudli desiatky ľudí. Lidri sa chystajú sledovať exit polly.

22:04 "Pred štyrmi rokmi sme to s oslavami prehnali a vidíte, ako to potom dopadlo," povedal Csáky sklamaným novinárom.

22:02 O pol desiatej večer začali do centrály Smeru chodiť politici. Minister vnútra Robert Kaliňák hovoril, že vie iba to, čo novinári a výsledok si netrúfa odhadnúť. Rovnako reagoval aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

21:58 Ústredná volebná komisia predĺžila voľby, súvisí to zrejme s búrkou, ktorá sa prehnala západom Slovenska. Voľby sa predĺžia minimálne o polhodinu.

21:56 Do sídla KDH sa začali schádzať politici po 21. hodine. Medzi prvými prišli podpredseda Daniel Lipšic a bývalý líder Pavol Hrušovský.

21:53 Príjemné posedenie v stane s občerstvením, ktorým začala volebná noc strany Most, prerušil silný vietor a búrka.

21:44 Do centrály SNS dorazil Ján Slota. Povedal, že deň strávil v Terchovej s manželkou a dcérou a potom si zajazdil na motorke.

21:38 Do hlavného stanu národniarov doteraz prišiel len šéf poslaneckého klubu Rafael Rafaj, poslanec Jozef Ďuračka a europoslanec Jaroslav Baška a exminister Igor Štefanov.

21:36 Pol hodinu pred uzatvorením volebných miestností je v sídle SMK nápadne pusto a prázdno.

21:22 V centrále HZDS sa hodinu pred zavretím volebných miestností nič zásadné nedeje.

21:15 Do centrály SDKÚ v bratislavskom Ružinove už dorazili všetci volební lídri vrátane predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, líderky Ivety Radičovej, Ivana Mikloša, Lucie Žitňanskej a Eugena Jurzycu.

20:58 Účasť je vysoká. Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová ju pre STV odhadla na asi 65 percent.

20:49 V centrále strany Smer sú zatiaľ iba novinári, ochranka a zopár zamestnancov strany.

20:30 V dedine nitrianskeho krajského šéfa Smeru Fico ľuďom poďakoval za „pretrvávajúcu podporu". V čase ešte prebiehajúcich volieb si potom aj so smeráckymi kolegami zahral futbal pred zrakmi stoviek ľudí.

19:53 Mal som dať do obálky osmičku a zvyšné lístky vyniesť. Dajú mi za to tri eurá," povedal starší muž. Pred volebnou miestnosťou v Kecerovciach ho čakali rodinní príslušníci.

19:41 "To som ešte nevidel, aby ľudia v radoch stáli a čakali, kedy môžu prevziať volebné lístky. Boli to zástupy ako voľakedy na ovocie," prirovnal záujem voličov prednosta úradu v bratislavskej Dúbravke, František Guth.

19:31 V Turci volil 99-ročný muž, gymnazistka, ktorá dnes oslávila 18 rokov a mladomanželia.

18:49 Pred voľbami Robert Fico veľkolepo otváral kontroverznú diaľnicu ponad Považskú Bystricu. Oslovení voliči tvrdili, že ich to pri voľbe neovplyvnilo.

18:35 Pozrite si ako hlasovali lídri všetkých ôsmich strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu.

18:17 V najmladšom slovenskom meste Krásne nad Kysucou dnes voliči prvýkrát volia aj v krčme. Ľudia tak nechodia dnes v časti Zákysučie do krčmy na pivo, ale odovzdať svoj volebný hlas.

17:55 Paliho Kapurkova splnila cieľ už pred otvorením miestností.

17:21 V Bratislave na námestí SNP môžu ľudia do pripravených popolníc odhodiť volebné lístky strán súčasnej vládnej koalície. Popolnice sú označené názvami strán a portrétmi ich lídrov.

16:58 Predseda HZDS Vladimír Mečiar prišiel odvoliť do Bratislavy o pár hodín neskôr, ako plánoval. Cestou totiž jeho vozidlo muselo ostať stáť pre dopravnú nehodu na diaľnici D1 pri obci Červeník.

16:31 V bratislavskom Lamači museli komisie regulovať vstup k voľbám.

16:10 K volebným urnám Rómov z Krásnohorského Podhradia zvážal mikrobus, ktorý objednal kandidát na poslanca za HZDS Gejza Milko z Gemerskej Hôrky.

15:55 Prezident Gašparovič pred volebnou miestnosťou povedal, že je smutný z nechutnej a klamlivej predvolebnej kampane.

15:16 „Fico má tri vysokoškolské tituly, poznám sa s ním a budeme ho voliť," povedal 55-ročný štamgast zo Senice Zdenko Svoboda.

15:01 „Rozmyslela som si to. Určite pôjdem voliť. Koho? Zmenu. Táto garnitúra si už nezaslúži ďalej vládnuť," hovorí Klára Marcinová zo zatopenej obce Zdoba.

14:45 Problém s možným kupovaním hlasov preverujú aj pri Starej Ľubovni.

14:38 V bratislavskej Karlovej Vsi museli pre veľký záujem pridať plenty, aby mohli ľudia rýchlejšie odvoliť.

14:25 Obec Buzitka je známa tým, že jej občania volia úplne rovnako, ako bývajú priemerné výsledky volieb na celom Slovensku. Očakáva 65-percentnú účasť.

13:35 Volebný líder strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík očakáva, že strana sa dostane do parlamentu. Ak by sa dostal aj do vlády, chcel by ministerstvo financií a sociálnych vecí.

13:30 Obvodná volebná komisia v Prešove preveruje dve údajné podozrenia z kupovania hlasov. V Rožňavskom okrese už odvolila štvrtina voličov.

13:16 V Trnave spojili voľby s pivným chodom.

13:05 Viacero domov v Petríkovciach v okrese Michalovce je zaplavených. Ľudia preto volia do urny, ktorú k ich príbytkom preplavujú na člne.

12:48 Mikuláš Dzurinda vraj cíti, že prichádza zmena. Pál Csáky zas verí, že SMK získa viac hlasov ako Bugárov Most-Híd. Predseda parlamentu Pavol Paška verí, že ľudia si zvolia tradíciu, hodnotovú a programovú zrozumiteľnosť. Ján Slota je presvedčený, že SNS získa nad desať percent hlasov.

12:44 V Trnave dnes dopoludnia odvolil aj arcibiskup Róbert Bezák. Voliť vyzýva aj ostatných.

12:42 V niektorých okrskoch Petržalky odvolilo už vyše 30 percent voličov.

12:20 Na Luniku IX sa hovorí o kupovaní hlasov. Pozorovatelia nič nevideli. V Moldave vraj odoberajú hlasovacie lístky mestskí policajti.

12:16 Obvodnej komisii v Leviciach šéfuje študent tretieho ročníka na obchodnej akadémii. Na Podpoľaní volilo už veľa mladých ľudí.

11:48 Prvovolič - študent Pavol Sekerka volil v bratislavskej Petržalke na Prokofjevovej ulici a medzi volebnými lístkami mu chýbal lístok SDKÚ.

11:38 Premiér a predseda strany Smer Robert Fico odvolil aj s manželkou Svetlanou vo volebnej miestnosti na bratislavských Dlhých Dieloch. Jeho manželke však v obálke, ktorú dostala od členky volebnej komisie, chýbal volebný lístok číslo 17, ktorý patrí práve strane Smer. Fico sa rozčuľoval a pýtal si vysvetlenie, ale členovia komisie netušili, ako sa to mohlo stať.

11:37 Pred základnou školou, kde volil premiér, stáli skupinky jeho oponentov. Asi pätica mladých ľudí rozdávala biele tričká, na ktorých bola zobrazená preškrtnutá hlava premiéra. Neďaleko postávali s transparentmi a tričkami loga svojej strany zasa priaznivci mimoparlamentnej SDĽ.

11:36 Tatranskí chatári pôjdu k voľbám aj niekoľko hodín. Privítali by zriadenie volebnej miestnosti priamo na Téryho chate.

11:35 Voda už opadla aj na Zemplíne, voľby prebiehajú bez problémov.

11:33 Vozičkar z Prievidze zatiaľ neignoroval žiadne voľby. Pozrite si aj video.

11:24 Hlas do urny vhodila v obci Nová Dedinka neďaleko Bratislavy už aj Iveta Radičová."Máme obrovskú šancu otočiť kormidlo tak, aby Slovensko bolo opäť tigrom Európy," vyhlásila pred novinármi.

11:21 Štatistický úrad informuje, že predbežné neoficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu medzi druhou a treťou hodinou nadránom. Oficiálne výsledky budú zverejnené pravdepodobne v nedeľu predpoludním.

11:13 V Piešťanoch je účasť oveľa vyššia ako v predchádzajúcich voľbách europoslancov. Nenudia sa ani členovia okrskovej komisie v Martine. Voľby na Orave sú pokojné.

10:39 Za dve hodiny dosiahla účasť v okresoch Zvolen a Detva 10 percent. Účasť v žiarskom obvode zatiaľ nie je rekordne nízka ani rekordne vysoká.

10:28 Slovenským fanúšikom Afrika učarovala, voliť ale nemôžu.

9:58 V bratislavskom Novom Meste odvolil už aj predseda KDH Ján Figeľ.

9:50 Množia sa sťažnosti na agitáciu priamo pred volebnými miestnosťami. Pre TA3 ich potvrdil napríklad hovorca petržalskej samosprávy Ľubomír Andrássy. Aj on pripomenul, že nelegálna je len propagácia vo vnútri volebnej miestnosti. Rozdávanie letákov pred miestami volieb je povolené.

9:45 Voľby v Nižnej Myšli sú špecifické. Ľudia volia aj napriek záplavám, členovia volebnej komisie s prenosnou urnou však musia zdolávať aj zosunuté územie. Povodne neodradili od volieb ani obyvateľov Kendíc. V Markovciach čakajú nápor voličov popoludní a večer.

9:33 Viacerí slovenskí futbalisti v Afrike sa o voľby nezaujímajú.

9:29 Košickí

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 796
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 037
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 267
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 977
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 700
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 494
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 277
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 606
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 500
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 576
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

Mazurek a Uhrík končia vo vedení Kotlebovej ĽSNS

Svoje rozhodnutie zdôvodnili zmenou stanov strany.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom (súhrn)

Situáciu okolo nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 sledujeme každý deň minútu po minúte.

Ilustračné foto
Testovanie na Covid-19.