AKTUALIZOVANÉ 5:01

Radičová: Zdá sa, že zmena je skutočne na dosah

SDKÚ nečaká na zrátané hlasy. Radičová oznámila, že ešte v nedeľu budú prvé rokovania so stranou SaS, KDH a Most-Híd a že sa pokúsi zostaviť budúcu vládnu koalíciu.

(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

4:42 "Zdá sa, že zmena je skutočne na dosah," povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová na rannej tlačovej konferencii. "Je to krásny ranný zázrak," dodala a zároveň zablahoželala víťazovi volieb - strane Smer. "Alternatíva je možná." Radičová oznámila, že ešte v nedeľu budú prvé rokovania so stranou SaS, KDH a Most-Híd a že sa pokúsi zostaviť budúcu vládnu koalíciu.
Vo svojom menej emotívnom prejave ako pri prezidentských voľbách sa poďakovala občanom, ale aj predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi za to, že odstúpil z kandidátky. Poďakovala aj ďalším volebným lídrom.
Dzurinda nechcel výsledok volieb nijak komentovať. "Je to tlačová beseda líderky," povedal. Radičová je tak pravdepodobná budúca slovenská premiérka. Paradoxne, SDKÚ dosiahla horší volebný výsledok ako pred štyrmi rokmi. Získala menej percent, aj menej fyzických hlasov. "Nad touto otázkou sa zamýšľam, odkedy vidím predbežné výsledky," povedala Radičová na to, či ide o úspech z vnútrostraníckeho hľadiska.

4:11 Vo voľbách v roku 2006 získala SDKÚ 422-tisíc hlasov. Podľa doteraz sčítaných hlasov má strana 317-tisíc hlasov a prišla o stotisíc voličov.

3:39 Lídri SDKÚ sú v kanceláriách, čakajú na výsledky.

2:59 Ľudovít Kaník sa údajne prekrúžkoval na šieste miesto kandidátky. Magda Vášáryová je vraj štvrtá. Podľa predbežných výsledkov.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

2:41 A opäť je tu Gladiátor a mladí SDKÚ so zástavkami.

2:32 "Koniec mečiarizmu by sme tu už po toľkých rokoch naozaj mohli mať," povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová.

2:27 Radičová odprevadila Richarda Sulíka z SaS z centrály strany. "Strašne sa opijem," povedal Sulík pred voľbami v rozhovore pre SME na otázku, čo urobí, ak jeho strana získa nad päť percent. Svoj záväzok postupne plní a podľa odhadov novinárov k tomu nemá už ďaleko. Radičová ho pevne držala, keď odchádzal. "Jéžiš, to by bolo úžasné. Johnny Cash by nebol v parlamente?" reagoval na otázku pre lídrov SaS a SDKÚ, čo hovoria na to, že aj SNS nemusí byť v parlamente. "Richard, ty drž balónik a čakaj," povedala mu Radičová. Sulíkovi predtým strčila do ruky modrý balónik s logom SDKÚ a ten poslušne pózoval aj fotografom.

2:25 "SMK zvolilo taktiku v kampani nechodiť do médií, neprezentovať svoju politiku a to bol krok, ktorý ich posunul do úzadia, nebolo to šťastné rozhodnutie. Rovnako nebolo šťastné rozhodnutie ich postoj k zákonu o dvojakom občianstve," komentuje Iveta Radičová to, že sa SMK možno nedostane do parlamentu.

2:23 Iveta Radičová začne už dnes rokovať o zložení budúcej vlády. Povedala, že bude bilaterálne rokovať so šéfom SaS, šéfom KDH a pravdepodobne aj šéfom Most-Híd Bélom Bugárom.

2:06 V SDKÚ stále rokuje "koaličná rada" v zložení SaS a SDKÚ. Mikuláš Dzurinda sa jej nezúčastňuje. Ivetu Radičovú prišiel do centrály pozdraviť aj britský veľvyslanec. Bývalý minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník verí, že sa prekrúžkoval do parlamentu. S Tomášom Galbavým už odišli žúrovať do mesta. Dobrú náladu má aj pokladník Igor Kucej. Chodí v slovenskom futbalovom drese s podpismi hráčov a na skupinku sediacich ľudí zakričal: "Irene Spoerry." Tá mala ručiť za úver, vďaka ktorému sa SDKÚ zbavila dlhu.

1:41 Sulík má dobrú náladu, tvrdí, že zatiaľ nevypil až tak veľa vína, delegáciu však priviezol šofér Roman. Sympatizanti SDKÚ Sulíka privítali potleskom. "Ivetu roky poznám, obidve moje mladšie deti držala na rukách, keď mali mesiac," povedal Sulík. "Nie, nie, nie," povedal na to, či prišli s nejakým politickým posolstvom. Sulík mal v ruke cigaru. "Držím ju v ruke už dve hodiny, ale neviem nájsť orezávatko."

1:39 Do centrály SDKÚ dorazili Richard Sulík, Daniel Krajcer a Juraj Miškov. S Ivetou Radičovou sa vyobjímali, prišli si s ňou pripiť.

1:20 Mikuláš Dzurinda sleduje výsledky volieb zo svojej kancelárie. S okolitým svetom veľmi nekomunikuje, nechodí ani medzi novinárov. Dobrý výsledok Dzurindu nemusí až tak veľmi tešiť, Iveta Radičová ho totiž môže vystriedať aj na čele strany, nielen na čele kandidátky. Ivete Radičovej poslal líder ODS a pravdepodobný budúci český premiér Petr Nečas už niekoľko sms správ, z čoho sa Radičová teší.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

0:15 Iveta Radičová sa v priamom prenose na Markíze pohupuje v rytme pesničky a púšťa sa do rozhovoru. Na otázku, čo hovorí na to, že bola zverejnená fotografia ich kandidáta Pavla Kuboviča odpovedá, že to bola podľa vysvetlenia tohto poslanca len náhodná fotografia stará desať rokov. Radičová dodáva, že s mafiánom predsa podľa vysvetlenia prezidenta náhodne vyfotografovali aj hlavu štátu.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

0:07 A opäť Gladiátor, opäť tá istá pesnička. Novinári začínajú byť na hudobný vkus SDKÚ alergickí. Zajtra ráno si to zrejme budú všetci nechtiac pospevovať.

0:05 Tancuje už aj Iveta Radičová. S priaznivcami strany a vlajkami SDKÚ. Niektorí priaznivci z centrály už odchádzajú, hoci je spočítaných ešte len nepodstatné percento volebných okrskov. Členovia, ktorí si držia od nadšenia najmä mladších členov SDKÚ odstup, sú v menšine. Niektorí však ešte stále varujú, že môže dôjsť k sklamaniu.

23:38 Jánovi Slotovi je do plaču, SDKÚ do smiechu. Jeho živý vstup pre televíziu Markíza sledovali členovia strany na veľkoplošnej obrazovke a začali mohutne tlieskať, prípadne bučať. Sympatizanti SDKÚ si volebnú noc užívajú. V kuloároch sa už ale otvorene hovorí o tom, či ide o definitívny koniec Mikuláša Dzurindu v politike a aké miesto by preňho mohli v budúcej vláde nájsť. "Z toľkých ľudí, čo sa už hlásia za ministra by sa dalo zostaviť desať vlád," hovorí jeden nemenovaný člen. Žartoval aj o tom, že len teraz prišli do centrály strany "dva autobusy štátnych tajomníkov".

23:27 Centrála SDKÚ sa zmenila na diskotéku. Priaznivci strany vo vstupnej hale so zdvihnutými zástavkami SDKÚ tancujú na pesničku skupiny Gladiátor. Zdá sa, že už nikto neverí, že by táto strana nebola súčasťou budúcej vlády.

23:09 Iveta Radičová zatiaľ šetrí emóciami. Ďakuje voličom za účasť, odhady komentuje zatiaľ s chladnou hlavou, chce počkať na vyhlásenie výsledkov.

22:56 "Zostavíme to aj bez SMK," hovoria si medzi sebou členovia SDKÚ po zverejnení prvých odhadov agentúry MVK. V SDKÚ je atmosféra, ako keby zápas už vyhrali. V strane je množstvo priaznivcov a členov.

22:53 "Chvalabohu, Slovensko bude mať novú vládu," komentoval odhady Mikuláš Dzurinda. V SDKÚ vítali odhady s obrovským nadšením a potleskom. Dzurindu sa najviac potešil, keď zbadal, že HZDS má len 4,7 percent. Obrovský potlesk mal výsledok SDĽ, tri percentá, ktorá strana zrejme zobrala Smeru. Posmech si vyslúžila Únia a priaznivci SDKÚ zatlieskali aj výsledku Most-Híd. Naopak pri výsledku SDKÚ až taký veľký potlesk nenastal. Radičová poďakovala všetkým, ktorí sa volieb zúčastnili. "Vážime si každý hlas, ktorý sme dostali. Uvidíme ako to dopadne po konečnom sčítaní hlasov."

22:53 Podľa exit pollu MVK získalo SDKÚ 15,8 percenta.

22:48 Podľa exit pollu agentúry Focus Smer získal 18,1 percenta.

22:42 V SDKÚ to už vyzerá ako na futbalovom zápase, v ktorom domáci vyhrávajú v rozohratom zápase 1:0. Šéf ústrednej kancelárie Kamil Homola trúbi na trúbu a všetci tlieskajú. Mikuláš Dzurinda si obhrýza nechty na jednej ruke, druhú má po úraze v obväzoch.

22:25 Iveta Radičová ako sociologička vysvetlila novinárom, že pri volebných odhadoch je odchýlka pri veľkých stranách dve percentá a pri malých tri. Všetko je preto podľa nej otvorené až do sčítania hlasov Štatistickým úradom. V SDKÚ však už väčšina verí, že výsledok potvrdí pozitívne odhady.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

22:09 V centrále SDKÚ už odhady agentúr MVK a Focus poznajú. Pravica podľa nich voľby vyhrala. Niektorí priaznivci strany sa už medzi sebou rozprávajú, či Fico nepresvedčí Figeľa a Sulíka, aby spolu vládli. Jeho argument by vraj bol, že v trojke je to ľahšie ako v päťke.

22:03 Lídri SDKÚ čakajú medzi novinármi a pred televíznou obrazovkou netrpezlivo na prvé odhady.

21:40 "Vonku sa blýska na lepšie časy," komentujú novinári búrku, ktorá je práve v Bratislave. Potvrdzujú to aj kuloárne informácie o tom ako vyšli prvé predvolebné odhady. Televízie ich zverejnia o desiatej.

21:07 Do centrály SDKÚ v bratislavskom Ružinove už dorazili všetci volební lídri vrátane predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, líderky Ivety Radičovej, Ivana Mikloša, Lucie Žitňanskej a Eugena Jurzycu.

Prichádzajú viacerí poslanci. Väčšina z nich sa usmieva, vrátane Pavla Kuboviča, ktorý musel pár dní pred voľbami vysvetľovať fotografiu, na ktorej je s mŕtvym členom podsvetia.

Dobrú náladu spôsobuje zrejme informácia, ktorá koluje po centrále strany, že Smer má podľa jedného z exit pollov len 26 percent. Prvé odhady zverejnia televízie po 22.00 h.

V SDKÚ pre búrku vypadlo internetové pripojenie. Nielen cez wifi, ale aj vnútrostranícke pripojenie.

Lídri strany sú zatiaľ na poschodí schovaní pred novinármi, pre ktorých je vyhradená celá vstupná hala. Iveta Radičová však sľúbila, že zverejnenie prvých predbežných odhadov bude pozerať s novinármi dolu a plánuje sa v hale zdržiavať takmer celú noc.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 5. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 9. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 919
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 7 442
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 525
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 149
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 808
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 727
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 544
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 897
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 880
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 805

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.

Neprehliadnite tiež

Domov

Lekári sa znova nedohodli so štátnou poisťovňou ani s Dôverou

Ambulantní lekári sa na podmienkach ďalšej spolupráce s poisťovňami nedohodli.

Domov

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

Domov

Protikorupčný pochod má tiež podporu iniciatívy vedcov aj učiteľov

Protikorupčný pochod sa uskutoční v pondelok 25. septembra v Bratislave.

Domov

Toaletný papier je v nemocniciach stále nedostatkový tovar

Nemocnice nesúhlasia s Druckerom, že ak žiadajú od pacienta, aby si priniesol WC papier, je to ich zlyhanie. Nevieme ho ustrážiť, tvrdia.