AKTUALIZOVANÉ 5:01

Radičová: Zdá sa, že zmena je skutočne na dosah

SDKÚ nečaká na zrátané hlasy. Radičová oznámila, že ešte v nedeľu budú prvé rokovania so stranou SaS, KDH a Most-Híd a že sa pokúsi zostaviť budúcu vládnu koalíciu.

(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

4:42 "Zdá sa, že zmena je skutočne na dosah," povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová na rannej tlačovej konferencii. "Je to krásny ranný zázrak," dodala a zároveň zablahoželala víťazovi volieb - strane Smer. "Alternatíva je možná." Radičová oznámila, že ešte v nedeľu budú prvé rokovania so stranou SaS, KDH a Most-Híd a že sa pokúsi zostaviť budúcu vládnu koalíciu.
Vo svojom menej emotívnom prejave ako pri prezidentských voľbách sa poďakovala občanom, ale aj predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi za to, že odstúpil z kandidátky. Poďakovala aj ďalším volebným lídrom.
Dzurinda nechcel výsledok volieb nijak komentovať. "Je to tlačová beseda líderky," povedal. Radičová je tak pravdepodobná budúca slovenská premiérka. Paradoxne, SDKÚ dosiahla horší volebný výsledok ako pred štyrmi rokmi. Získala menej percent, aj menej fyzických hlasov. "Nad touto otázkou sa zamýšľam, odkedy vidím predbežné výsledky," povedala Radičová na to, či ide o úspech z vnútrostraníckeho hľadiska.

4:11 Vo voľbách v roku 2006 získala SDKÚ 422-tisíc hlasov. Podľa doteraz sčítaných hlasov má strana 317-tisíc hlasov a prišla o stotisíc voličov.

3:39 Lídri SDKÚ sú v kanceláriách, čakajú na výsledky.

2:59 Ľudovít Kaník sa údajne prekrúžkoval na šieste miesto kandidátky. Magda Vášáryová je vraj štvrtá. Podľa predbežných výsledkov.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

2:41 A opäť je tu Gladiátor a mladí SDKÚ so zástavkami.

2:32 "Koniec mečiarizmu by sme tu už po toľkých rokoch naozaj mohli mať," povedala volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová.

2:27 Radičová odprevadila Richarda Sulíka z SaS z centrály strany. "Strašne sa opijem," povedal Sulík pred voľbami v rozhovore pre SME na otázku, čo urobí, ak jeho strana získa nad päť percent. Svoj záväzok postupne plní a podľa odhadov novinárov k tomu nemá už ďaleko. Radičová ho pevne držala, keď odchádzal. "Jéžiš, to by bolo úžasné. Johnny Cash by nebol v parlamente?" reagoval na otázku pre lídrov SaS a SDKÚ, čo hovoria na to, že aj SNS nemusí byť v parlamente. "Richard, ty drž balónik a čakaj," povedala mu Radičová. Sulíkovi predtým strčila do ruky modrý balónik s logom SDKÚ a ten poslušne pózoval aj fotografom.

2:25 "SMK zvolilo taktiku v kampani nechodiť do médií, neprezentovať svoju politiku a to bol krok, ktorý ich posunul do úzadia, nebolo to šťastné rozhodnutie. Rovnako nebolo šťastné rozhodnutie ich postoj k zákonu o dvojakom občianstve," komentuje Iveta Radičová to, že sa SMK možno nedostane do parlamentu.

2:23 Iveta Radičová začne už dnes rokovať o zložení budúcej vlády. Povedala, že bude bilaterálne rokovať so šéfom SaS, šéfom KDH a pravdepodobne aj šéfom Most-Híd Bélom Bugárom.

2:06 V SDKÚ stále rokuje "koaličná rada" v zložení SaS a SDKÚ. Mikuláš Dzurinda sa jej nezúčastňuje. Ivetu Radičovú prišiel do centrály pozdraviť aj britský veľvyslanec. Bývalý minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník verí, že sa prekrúžkoval do parlamentu. S Tomášom Galbavým už odišli žúrovať do mesta. Dobrú náladu má aj pokladník Igor Kucej. Chodí v slovenskom futbalovom drese s podpismi hráčov a na skupinku sediacich ľudí zakričal: "Irene Spoerry." Tá mala ručiť za úver, vďaka ktorému sa SDKÚ zbavila dlhu.

1:41 Sulík má dobrú náladu, tvrdí, že zatiaľ nevypil až tak veľa vína, delegáciu však priviezol šofér Roman. Sympatizanti SDKÚ Sulíka privítali potleskom. "Ivetu roky poznám, obidve moje mladšie deti držala na rukách, keď mali mesiac," povedal Sulík. "Nie, nie, nie," povedal na to, či prišli s nejakým politickým posolstvom. Sulík mal v ruke cigaru. "Držím ju v ruke už dve hodiny, ale neviem nájsť orezávatko."

1:39 Do centrály SDKÚ dorazili Richard Sulík, Daniel Krajcer a Juraj Miškov. S Ivetou Radičovou sa vyobjímali, prišli si s ňou pripiť.

1:20 Mikuláš Dzurinda sleduje výsledky volieb zo svojej kancelárie. S okolitým svetom veľmi nekomunikuje, nechodí ani medzi novinárov. Dobrý výsledok Dzurindu nemusí až tak veľmi tešiť, Iveta Radičová ho totiž môže vystriedať aj na čele strany, nielen na čele kandidátky. Ivete Radičovej poslal líder ODS a pravdepodobný budúci český premiér Petr Nečas už niekoľko sms správ, z čoho sa Radičová teší.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

0:15 Iveta Radičová sa v priamom prenose na Markíze pohupuje v rytme pesničky a púšťa sa do rozhovoru. Na otázku, čo hovorí na to, že bola zverejnená fotografia ich kandidáta Pavla Kuboviča odpovedá, že to bola podľa vysvetlenia tohto poslanca len náhodná fotografia stará desať rokov. Radičová dodáva, že s mafiánom predsa podľa vysvetlenia prezidenta náhodne vyfotografovali aj hlavu štátu.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

0:07 A opäť Gladiátor, opäť tá istá pesnička. Novinári začínajú byť na hudobný vkus SDKÚ alergickí. Zajtra ráno si to zrejme budú všetci nechtiac pospevovať.

0:05 Tancuje už aj Iveta Radičová. S priaznivcami strany a vlajkami SDKÚ. Niektorí priaznivci z centrály už odchádzajú, hoci je spočítaných ešte len nepodstatné percento volebných okrskov. Členovia, ktorí si držia od nadšenia najmä mladších členov SDKÚ odstup, sú v menšine. Niektorí však ešte stále varujú, že môže dôjsť k sklamaniu.

23:38 Jánovi Slotovi je do plaču, SDKÚ do smiechu. Jeho živý vstup pre televíziu Markíza sledovali členovia strany na veľkoplošnej obrazovke a začali mohutne tlieskať, prípadne bučať. Sympatizanti SDKÚ si volebnú noc užívajú. V kuloároch sa už ale otvorene hovorí o tom, či ide o definitívny koniec Mikuláša Dzurindu v politike a aké miesto by preňho mohli v budúcej vláde nájsť. "Z toľkých ľudí, čo sa už hlásia za ministra by sa dalo zostaviť desať vlád," hovorí jeden nemenovaný člen. Žartoval aj o tom, že len teraz prišli do centrály strany "dva autobusy štátnych tajomníkov".

23:27 Centrála SDKÚ sa zmenila na diskotéku. Priaznivci strany vo vstupnej hale so zdvihnutými zástavkami SDKÚ tancujú na pesničku skupiny Gladiátor. Zdá sa, že už nikto neverí, že by táto strana nebola súčasťou budúcej vlády.

23:09 Iveta Radičová zatiaľ šetrí emóciami. Ďakuje voličom za účasť, odhady komentuje zatiaľ s chladnou hlavou, chce počkať na vyhlásenie výsledkov.

22:56 "Zostavíme to aj bez SMK," hovoria si medzi sebou členovia SDKÚ po zverejnení prvých odhadov agentúry MVK. V SDKÚ je atmosféra, ako keby zápas už vyhrali. V strane je množstvo priaznivcov a členov.

22:53 "Chvalabohu, Slovensko bude mať novú vládu," komentoval odhady Mikuláš Dzurinda. V SDKÚ vítali odhady s obrovským nadšením a potleskom. Dzurindu sa najviac potešil, keď zbadal, že HZDS má len 4,7 percent. Obrovský potlesk mal výsledok SDĽ, tri percentá, ktorá strana zrejme zobrala Smeru. Posmech si vyslúžila Únia a priaznivci SDKÚ zatlieskali aj výsledku Most-Híd. Naopak pri výsledku SDKÚ až taký veľký potlesk nenastal. Radičová poďakovala všetkým, ktorí sa volieb zúčastnili. "Vážime si každý hlas, ktorý sme dostali. Uvidíme ako to dopadne po konečnom sčítaní hlasov."

22:53 Podľa exit pollu MVK získalo SDKÚ 15,8 percenta.

22:48 Podľa exit pollu agentúry Focus Smer získal 18,1 percenta.

22:42 V SDKÚ to už vyzerá ako na futbalovom zápase, v ktorom domáci vyhrávajú v rozohratom zápase 1:0. Šéf ústrednej kancelárie Kamil Homola trúbi na trúbu a všetci tlieskajú. Mikuláš Dzurinda si obhrýza nechty na jednej ruke, druhú má po úraze v obväzoch.

22:25 Iveta Radičová ako sociologička vysvetlila novinárom, že pri volebných odhadoch je odchýlka pri veľkých stranách dve percentá a pri malých tri. Všetko je preto podľa nej otvorené až do sčítania hlasov Štatistickým úradom. V SDKÚ však už väčšina verí, že výsledok potvrdí pozitívne odhady.

FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ

22:09 V centrále SDKÚ už odhady agentúr MVK a Focus poznajú. Pravica podľa nich voľby vyhrala. Niektorí priaznivci strany sa už medzi sebou rozprávajú, či Fico nepresvedčí Figeľa a Sulíka, aby spolu vládli. Jeho argument by vraj bol, že v trojke je to ľahšie ako v päťke.

22:03 Lídri SDKÚ čakajú medzi novinármi a pred televíznou obrazovkou netrpezlivo na prvé odhady.

21:40 "Vonku sa blýska na lepšie časy," komentujú novinári búrku, ktorá je práve v Bratislave. Potvrdzujú to aj kuloárne informácie o tom ako vyšli prvé predvolebné odhady. Televízie ich zverejnia o desiatej.

21:07 Do centrály SDKÚ v bratislavskom Ružinove už dorazili všetci volební lídri vrátane predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, líderky Ivety Radičovej, Ivana Mikloša, Lucie Žitňanskej a Eugena Jurzycu.

Prichádzajú viacerí poslanci. Väčšina z nich sa usmieva, vrátane Pavla Kuboviča, ktorý musel pár dní pred voľbami vysvetľovať fotografiu, na ktorej je s mŕtvym členom podsvetia.

Dobrú náladu spôsobuje zrejme informácia, ktorá koluje po centrále strany, že Smer má podľa jedného z exit pollov len 26 percent. Prvé odhady zverejnia televízie po 22.00 h.

V SDKÚ pre búrku vypadlo internetové pripojenie. Nielen cez wifi, ale aj vnútrostranícke pripojenie.

Lídri strany sú zatiaľ na poschodí schovaní pred novinármi, pre ktorých je vyhradená celá vstupná hala. Iveta Radičová však sľúbila, že zverejnenie prvých predbežných odhadov bude pozerať s novinármi dolu a plánuje sa v hale zdržiavať takmer celú noc.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 18 195
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 655
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 324
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 947
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 363
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 289
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 937
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 844
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 4 008
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 378

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Mediálny výbor čaká ešte Ťapáková a Dírer

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.

Neprehliadnite tiež

Šéf Českej televízie: Podporujem súčasného riaditeľa Miku

Petr Dvořák si myslí, že Slovenská televízia aj rozhlas sa posunuli.

Danko trvá na dostatočnom počte členov pre strany, ktoré chcú ísť do parlamentu

Andrej Danko tvrdí, že je dôležité, aby ľudia, ktorí sa chcú politicky angažovať, mohli vstupovať do strán.

Petíciu za slobodu v písaní podporilo už vyše 2 400 ľudí

Rodičia a učitelia odštartovali petíciu za slobodu v písaní.