2:45 „Ak áno, tak len kolektívne. Nebudeme hľadať nejakého jediného vinníka," odpovedal podpredseda SMK József Berényi na otázku, či vedenie strany ponúkne svoju demisiu. O niekoľko hodín, o deviatej ráno, sa stretne predsedníctvo SMK. „Určite sme urobili rôzne chyby, musíme to však najprv zanalyzovať," dodáva Berényi. Podobne ako predtým poslanec László Miklós pripúšťa, že jedným z dôvodov, prečo sa voliči od SMK odvrátili, mohol byť pokles koaličného potenciálu strany. „Samozrejme, že voliči volia stranu preto, aby v ich záujme vo vláde niečo presadila," povedal Miklós.
Volebný večer v SMK sa končí. Berényi odchádza tiež domov.
2:20 László Miklós z SMK pripúšťa, že sa na negatívnom výsledku strany mohla podpísať aj negatívna kampaň proti Mostu, aj keď tvrdí, že sám o zradcoch nikdy nehovoril a nič také nezaznievalo ani počas ústrednej kampane strany. Nechápe, prečo sa nálada v rámci maďarskej menšiny otočila. Donedávna vraj všetky údaje, ktoré mali k dispozícii, hovorili, že bude väčšina tunajších Maďarov voliť SMK a sám skoro nestretol takého, čo by sa chystal voliť Most. Zmenu pripisuje najmä masívnej kampani Mostu, ktorú SMK nemala čím vyvážiť. „Nemali sme jednoducho toľko peňazí," tvrdí Miklós.
„Rozum z toho zostáva stáť, ako mohol taký zradca národa uspieť," rozčuľuje sa na d Bugárom jeden z posledných radových straníkov v centrále SMK.
2:07 „Určite budeme musieť prehodnotiť svoju politiku, počítali sme so siedmimi percentami, maximálne s ôsmimi," povedal pre SME poslanec SMK a bývalý minister László Miklós. Stále však dúfa, že sa výsledok môže zlepšiť, podľa neho ešte neboli spočítané výsledky z južných okresov obývaných najmä Maďarmi. Miklós je posledný významný politik strany, ktorý sa ešte zdržiava na prízemí centrály SMK, kde už sa inak poneviera len zopár novinárov. Ostatní politici zmizli, predseda Csáky dokonca opustil aj budovu sídla strany.
László Miklós.
FOTO - SITA
1:12 Vekové zloženie v prízemí sídla SMK sa prudko zmenilo. Staršia generácia sa sklamane vytratila, zostala omladina, asi fifty-fifty novinári a členovia mládežníckej organizácie SMK. Pripomína to únavné čakanie na rozsudok. Ako prichádzajú čiastkové volebné výsledky, opäť sa s hrôzou uvažuje o možnosti, že sa strana vôbec nedostane do parlamentu. Csákym pred tromi hodinami sľubovaná oslava sa zjavne nekoná.
00:36 V centrále SMK pomaly hustne atmosféra a sklamanie, ktoré už nepramení ani tak z odhadu, podľa ktorého ich Most predbehol. Stále viac sa preberá možnosť, že aj keby vznikla pravicová koalícia, SMK by do nej vôbec nemuseli pozvať.
Politici strany presviedčajú sami seba, že to určite nebude také zlé. Novinárom však dookola opakujú, že je treba počkať na konečné výsledky. A že oni ďalšie štyri roky v opozícii prežijú, lebo majú stabilných voličov.
23:35 „Počkajme si na definitívne výsledky. Poznám aj iné odhady, podľa ktorých je rozdiel medzi nami minimálny," hodnotí šéf poslancov SMK Gyula Bárdos odhady. Most v nich výrazne predbehol SMK. „Samozrejme. Povedali sme, že si za stôl nesadneme z jedinou stranou, a tou je SNS," odpovedal na otázku, či budú o vláde rokovať aj s bugárovcami.
23:20 Politici SMK sa čoraz viac miesia medzi novinárov, Csáky však chýba. „Bude zaujímavé zistiť, aké množstvo voličov Mostu prišlo z južného Slovenska, a koľko ich je z iných miest," hovorí podpredseda SMK József Berényi. Most a SMK podľa neho dohromady v odhadoch dostali viac hlasov, než je na Slovensku maďarských voličov. Prezident poverí najprv zostavením vlády víťaznú stranu a potom sa uvidí, či sa Smeru podarí zlomiť niektorú s doterajších opozičných či mimoparlamentných strán, aby s ním išla do koalície. Ak sa odhady potvrdia, a Smer neuspeje, asi tak za tri týždne by sa mohli začať rokovania o novej koalícii bez doterajších vládnych strán, odhaduje najbližšiu budúcnosť Berényi.
22:58 Podľa Focusu 6,3 a podľa MVK 5,8.
22:48 Niektorí vedúci politici SMK, ktorí sa po desiatej na krátko objavili medzi novinármi, sa opäť stiahli do neprístupných útrob strany. Ľudí v centrále pribudlo , na prízemí sa pohybuje niekoľko desiatok ľudí, zväčša novinárov, medzi prívržencami strany prevažujú penzisti.
22:08 Csáky oznámil, že sa dnes už médiám vyjadrovať nebude, prenechá to podpredsedom strany. Sám chce hodnotiť až konečné výsledky, ktoré budú známe zajtra. Odmietol tvrdenia, že sa vyhýbal predvolebným diskusiám, vyhýbal sa vraj len politikom SNS. Po dvadsaťročnej skúsenosti v politike a vďaka dvom priateľom psychiatrom vie, že snažiť sa s nimi diskutovať nemá cenu. Potom Csáky načal tortu v maďarských národných farbách.
21:58 "Pred štyrmi rokmi sme to s oslavami prehnali a vidíte, ako to potom dopadlo,“ povedal Pál Csáky sklamaným novinárom. Ubezpečil ich však, že sa nakoniec budú všetci dobre baviť. Voľby sú podľa neho najväčším sviatkom politikov, tí si uvedomia, že sú len „zrnkom piesku na Božej dlani.“
21:30 Pol hodinu pred uzatvorením volebných miestností je v sídle SMK nápadne pusto a prázdno - aspoň v porovnaní s rovnakou dobou spred štyroch rokov, keď sídlo strany prekypovalo životom.
Návštevníkov čakala bohatá hostina podľa najlepších tradícií maďarskej gastronómie a v rohu nástroje ladila cigánska kapela.
V prízemí budovy čaká asi dvadsať novinárov, rýchlo medzi nimi prebehli predseda strany Pál Csáky a maďarský konzul Lajos Várady.
Nálada odráža posledné vyjadrenia Csákyho z tohto týždňa, v ktorých prvý raz pripustil, že by sa do parlamentu nemusel dostať žiadny maďarský poslanec. Poslancov Most-Híd Csáky medzi maďarských poslancov nepočíta.

Beata
Balogová
