AKTUALIZOVANÉ 4:02

Bugár: Strana Most-Híd bola úspešná

Béla Bugár potvrdil, že so Smerom strana nebude rokovať.

(Zdroj: SME - TIBOR SOMOGYI)

4:23 Béla Bugár je odhodlaný vstúpiť so svojou stranou Most-Híd do pravicovej koalície, so Smerom rokovať o povolebnej spolupráci nebude. Na tlačovej besede skoro ráno hovoril o úspechu strany 11 mesiacov po jej založení. Hoci predbežné výsledky spočítané neboli kompletne, Bugár je s číslami spokojný. 7,3 percenta hlasov strane zaručuje 13 kresiel v parlamente, Bugár si však myslí, že toto číslo môže ešte narásť. Napriek tesnému rozdielu medzi možnou koalíciou Smer a SNS a SDKÚ, SaS, KDH a Most, ktorý by tvorili len asi štyri mandáty verí, že je možné zostaviť vládu, "ktorá začne riešiť problémy tejto krajiny". Pravicové strany sa plánujú stretnúť hneď potom, ako Ústredná volebná komisia vyhlási definitívne výsledky volieb.

koniec.jpg

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

Priority strany prezentovať nechcel, vraj sa tak stane až po dohode s ostatnými stranami, s ktorými spolupráca Mostu prichádza do úvahy. Kontaktoval sa vraj už aj s niektorými predstaviteľmi SDKÚ, telefonicky hovoril s predsedom KDH Jánom Figeľom. Osobne bol zablahoželať predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi, ktorého strana má centrálu len niekoľko metrov od Mostu. Na otázku, či budú so SaS vystupovať ako liberálny dvojblok voči SDKÚ a KDH v prípadnej vláde povedal, že formovanie blokov je "začiatkom konca".

Bugár zopakoval to, čo tvrdil celý deň - že by bol rád, ak by sa SMK dostala do parlamentu. Tá však zostala pred jeho bránami so ziskom niečo cez štyri percentá."Je to ich zodpovednosť a ich výsledok práce," povedal Bugár. Viac sa však k neúspechu strany, ktorú dlhé roky viedol, odmietol vyjadriť.

Bugár tiež potvrdil, že volebnou nocou spolupráca s OKS, ktorá má na kandidátke Mostu svojich ľudí, nekončí. Strany sú si vraj blízke a spoluprácu chcú rozvíjať ďalej.

Po tlačovej konferencii Bélu Bugára sa situácia v bratislavskej reštaurácii začala vracať do normálu - hostí výrazne ubudlo, mnohí centrálu opustili, len pár vytrvalcov ostalo v straníckom šapitó. Spokojnosť z ich tvárí však ani únava z prebdetej noci nezmazala.

4:01 "Strana bola úspešná," povedal na tlačovej konferencii Béla Bugár. Strana Most-Híd je pripravená vstúpiť do stredopravej koalície. Potvrdil, že so Smerom Most-Híd nebude rokovať. Dnešným dňom začíname podľa Bugára novú éru. "Máte ešte otázky? Alebo ja sa mám pýtať?" ukončil tlačovku Bugár.

3:44 Dobrá nálada vládne v centrále Mostu-Híd aj skoro ráno. Policajti jej šapitó navštívili už niekoľkýkrát pre hluk. Veselo je síce stále, už sa však spieva len sporadicky a nadšený krik zaznieva len vo chvíľach aktualizovaných výsledkov, ktoré Mostu sľubujú vyše desať mandátov v Národnej rade. Béla Bugár je už pripravený na vystúpenie po spočítaní väčšiny volebných výsledkov - ležérne oblečenie z večera vymenil za elegantný oblek s modrou kravatou. Že by išlo o predzvesť farby novej vlády? Viacerých straníkov necháva skeptických fakt, že SMK má ku vstupu do parlamentu ďaleko.

3:42 Do parlamentu sa prekrúžkovali na kandidátke Mostu aj kandidáti OKS. Podľa Štatistického úradu by v ňom mali byť Ondrej Dostál, František Šebej aj Peter Zajac.

3:00 V Moste hrá živá hudba, cigánsku kapelu však každú chvíľku prerušuje aktualizácia volebných výsledkov v televízii. Už sa netancuje, ľudia tu len netrpezlivo vyčkávajú na výsledky volieb. Predseda strany Béla Bugár sa vraj už pripravuje na tlačovú konferenciu po ohlásení definitívnych predbežných výsledkov.
Desiatky ľudí ostali centrále Mostu verní po celú noc. Nadšený potlesk a krik zaznieva zakaždým, keď sa na televíznej obrazovke objaví Béla Bugár - či už ako volí alebo ako sa prihovára straníkom v centrále.

2:36 V centrále strany Most neúnavne sledujú priebežné výsledky v televízii. Ak sa práve neaktualizujú výsledky, naplno hrá hudba z reproduktorov. Tancuje však naozaj už len niekoľko vytrvalcov.
Kandidátov neopúšťa dobrá nálada napriek únave, priebežné výsledky ukazujú, že Most-Híd má miesto v parlamente isté, pričom SMK je podľa aktuálnych čísel stále mimo Národnej rady.

2:02 Zábava v Moste je mierna, striedajú sa slovenské piesne Paľa Haberu s maďarskými, no tancuje už len pár vytrvalých parketových levov. Cigár víťazstva postupne pribúda. Béla Bugár uprednostnil chvíľku, keď si môže posedieť a podebatovať so spolustraníkmi a sympatizantmi v šapitó. Viacerí z nich však zrejme nepočkajú ani na definitívne predbežné výsledky, keďže už teraz sú "spoločensky unavení". Atmosféra stále vládne vynikajúca, a to aj napriek pokročilej hodine.

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

1:38 Béla Bugár oslavuje. Speváčka Anita ho roztancovala dokonca tak, že mu nestačila jedna tanečná partnerka, zatancoval si rovno s troma naraz. Slová piesne ovládal dokonale. Zábava v Moste-Híd pokračuje, z reproduktorov znie pieseň, ktorá Slovensko zastupovala na Eurovízii pred niekoľkými dňami. Kristíne a jej Horehroniu sa straníci v Moste tešia rovnako ako maďarskej hviezde Anite.

1:20 V centrále Mostu zábava graduje. V šapitó sa práve o zábavu stará maďarská speváčka Anita, ktorá spieva o lepšej ceste. Speváčka stranu sprevádza počas celej kampane. Z výsledku sa vraj teší.
Bugár do mikrofónu ďakuje Anite aj každému, "kto nám držal čo i len malíček": Hoci výsledky volieb nie sú ešte ani zďaleka spočítané, Most dobrému výsledku verí.
Bugár povedal, že na severe Slovenska počas kampane cítil podporu ľudí, ktorí mu verili napriek tomu, že ich mohli označovať za "maďarónov". "Na juhu sme čelili takému fenoménu, ktorý nám chcel škodiť, nakoniec nás však povzbudil," opisoval priebeh kampane Bugár.

1:03 Diskotéka v centrále Mostu sa práve začala. Okrem maďarskej znie aj slovenská hudba v disco štýle. Striedajú sa červené, zelené a žlté reflektory. Tancuje sa, hoci už nie tak búrlivo ako pred niekoľkými minútami.
Latinskoamerické rytmy postupne vťahujú na parket aj doteraz striedmych tanečníkov najmä spomedzi straníkov. Pridávajú sa aj sympatizanti. Madonna až tak neláka, straníci striedajú tanec s popíjaním vína.
Béla Bugár srší dobrou náladou, tanec však vymenil za rozhovor so spolustraníkmi a médiami.

00:40 V centrále Mostu je kompletné zloženie kandidátov OKS, ktorí o hlasy súperili práve na kandidátke strany Bélu Bugára. Peter Zajac, Ondrej Dostál, František Šebej i Peter Osuský sú v centrále Mostu od skorého večera.

"Pocit mám veľmi dobrý, tieto voľby podľa všetkého prinesú zmenu. Sme radi, že sme k tomu prispeli na kandidátke Mostu, hoci zatiaľ nevieme, aké sú naše výsledky," hovorí aktivista Ondrej Dostál. Predbežné výsledky strany Most označil za "pozitívne prekvapenie volieb", keďže všetko nasvedčuje tomu, že Most nielen prekročil päťpercentnú hranicu, ale dosiahol výrazne lepší výsledok ako SMK.
Dostál nechcel tipovať ako dopadol on, či ostatní členovia OKS, teší ho však celkový výsledok. Atmosféru v šapitó strany Most označil za výbornú, dokonca za najlepšiu spomedzi ostatných politických strán, ktorých centrály monitorujú médiá.

00:35 Béla Bugár zavítal na návštevu do blízkej centrály SaS. Lídri skonštatovali, že majú veľa spoločného, vzájomne si zaželali podporu. Obe nové strany podľa predbežných výsledkov uspeli dokonca nad očakávania. Atmosféra je v centrále SaS takmer rovnako živá a nadšená ako v Moste-Híd. Sem zavítal napríklad už aj Štefan Hríb. Maďarský veľvyslanec sa zdržal len veľmi krátko, ľudia z veľvyslanectva však v centrále Mostu ostali, hoci vyjadriť sa k dôvodu svojej návštevy
nechcú.

00:38 Most sa zabáva aj bez svojho predsedu Bélu Bugára, ktorý je v centrále SaS.

0:06 V centrále Mostu sa tancuje a spieva. Lídri strany oslavujú tancom a spevom. Spieva sa o krajšom svete v ružovom a zdá sa, že tu v Moste v krajší svet kandidáti veria.

Béla Bugár, Gábor Gál, László Nagy vidia v predbežných výsledkoch dôvod na oslavu, a tak tancujú v kruhu a spievajú čo im hrdlo ráči.

Zdá sa, že názor odrazu mení aj Maďarsko. Doteraz sa zdalo, že partnerom Fideszu je iba SMK, no práve v týchto momentoch dorazil do centrály Mostu maďarský veľvyslanec Antal Heizer

23:46 Predbežná oslava v centrále Mostu-Híd pokračuje. Hudba hrá naplno a v diskotékovom rytme, eufória vládne, hoci lídri stále netrpezlivo čakajú na skutočné výsledky volieb a v komentovaní sú aj napriek vynikajúcej nálade zatiaľ zdržanliví.

V externom šapitó sa šíri vôňa cigár. Rozdali si ich viacerí kandidáti po zverejnení exit pollov v televízií Markíza a v TA3. Ešte vraj ale nie sú víťazné. "To je predvíťazná cigara, treba si počkať na skutočné výsledky," hovorí trojka kandidátky Mostu Ivan Švejna. Dúfa však, že veľký rozdiel vo výsledkoch oproti odhadom a exit pollom už nenastane.

FOTO - TASR

23:18 Radosť v centrále Mostu trvá. Lídri strany sa objímajú, vítajú nových hostí i novinárov. Straníkov prišiel vo volebnú noc podporiť aj spevák Peter Lipa. Výsledky exit pollov ho potešili.

"Je to úžasné, ak je toto všetko pravda. Ja som neveriaci Tomáš, ak sa to v priebehu najbližších dní a hodín potvrdí, tak je niekoľko dôvodov na dobrú náladu," hovorí.

Hoci podľa prieskumov čísla prajú pravicovej koalícii bez SMK, Lipa si myslí, že strany by mali spolupracovať. Trucovanie zo strany šéfa SMK, ktorý v poslednom týždni neprišiel na viacero predvolebných debát aj kvôli prítomnosti lídra Mostu Bélu Bugára, považuje za detinské.

Most podľa Lipu získal na svoju stranu aj množstvo voličov slovenskej národnosti, ktorých slovensko-maďarské napätie nezaujíma a želajú si spoluprácu krajín i väčšiny a menšiny tu na Slovensku.

22:55 Nadšenie a radosť vládne v centrále Mostu-Híd. Exit-poll televízie Markíza straníkov nadchol. Búrlivý potlesk po vyhlásení, že by Most získal až 8,2 percenta hlasov, sprevádzali objatia, úsmevy a radostný rev. "Béla vyhral, vyhrali sme," kričal podpredseda strany a kandidát na poslanca Gábor Gál.
"My sme čakali do osem, takže ak by to tak ostalo aj po sčítaní hlasov, boli by sme veľmi veľmi radi," povedal šéf strany Béla Bugár. Pripustil, že ak výsledky dosvedčia možnosť pravicovej vlády,
nebráni sa ani spoločnej koalícii s SMK.
Nadšený rev zaznel aj pri informácií, že by sa podľa exit -pollu MVK do parlamentu nedostala strana Vladimíra Mečiara HZDS. Straníkov potešila aj informácia o nízkom zisku SNS a relatívne nízkom zisku hlasov Smeru.

22:48 Exit poll MVK pre Most-Híd 8,2 percenta. Podľa Focusu 6,7.

22:04 Pre výpadok elektrického prúdu na západnom Slovensku sa uzavretie volebných miestností posunulo na 22:30. Dovtedy sa nesmú zverejňovať ani odhady výsledkov. Netrpezlivosť v strane Most-Híd narastá. Podpredseda Ivan Švejna si však myslí, že je to náznak zmeny. "Zmena prichádza," hovorí.

21:59 Stan Mostu-Híd sa opäť plní, znova začala hrať hudba a pribudli desiatky ľudí. Lidri sa chystajú sledovať exit poly, teda prieskumy robené pri východe z volebnej miestnosti na obrazovke v šapitó.

21:30 Príjemné posedenie v stane s občerstvením, ktorým začala volebná noc strany Most, prerušil silný vietor a búrka. Jedlo, nápoje i straníci sa okolo deviatej museli presťahovať do neďalekých priestorov bratislavskej reštaurácie, ktorá dovtedy slúžila hlavne novinárom. Náladu to však nepokazilo, kandidáti na poslancov naďalej spokojne debatujú a s pohárom vína čakajú na zatvorenie volebných miestností o 22:00.

V ležérnom oblečení tesne po rýchlom sťahovaní do priestorov reštaurácie dorazil aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár v dobrej nálade. Jeho odhad nálady volebnej noci po oznámení predbežných výsledkov je optimistický. „Veríme. Verím tomu projektu," povedal s úsmevom na tvári. Deň strávil v záhrade, vraj stihol všetky práce, ktoré si naplánoval, vrátane strihania trávnika.

V centrále strany už od deviatej dotvárajú atmosféru kandidáti na poslancov - Gábor Gál, László Nagy, Ivan Švejna, ale aj kandidát OKS na kandidátke Mostu Ondrej Dostál. Reštaurácia sa plní ľuďmi i vôňou tradičnej maďarskej i slovenskej kuchyne. Nechýbajú strapačky s kapustou, maďarský guláš, ale ani štrúdľa či chlebíčky a pizza.

Atmosféra je uvoľnená aj napriek nepríjemnému počasiu, členovia strany i sympatizanti v centrále stavili na ľahké letné oblečenie, v kravate okrem kolegov-novinárov z televízie takmer nikoho nevidieť.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 963
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 324
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 695
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 176
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 334
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 258
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 007
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 006
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 841
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 727

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.