SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Bugár: Strana Most-Híd bola úspešná

Béla Bugár potvrdil, že so Smerom strana nebude rokovať.

(Zdroj: SME - TIBOR SOMOGYI)

4:23 Béla Bugár je odhodlaný vstúpiť so svojou stranou Most-Híd do pravicovej koalície, so Smerom rokovať o povolebnej spolupráci nebude. Na tlačovej besede skoro ráno hovoril o úspechu strany 11 mesiacov po jej založení. Hoci predbežné výsledky spočítané neboli kompletne, Bugár je s číslami spokojný. 7,3 percenta hlasov strane zaručuje 13 kresiel v parlamente, Bugár si však myslí, že toto číslo môže ešte narásť. Napriek tesnému rozdielu medzi možnou koalíciou Smer a SNS a SDKÚ, SaS, KDH a Most, ktorý by tvorili len asi štyri mandáty verí, že je možné zostaviť vládu, "ktorá začne riešiť problémy tejto krajiny". Pravicové strany sa plánujú stretnúť hneď potom, ako Ústredná volebná komisia vyhlási definitívne výsledky volieb.

koniec.jpg

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

Priority strany prezentovať nechcel, vraj sa tak stane až po dohode s ostatnými stranami, s ktorými spolupráca Mostu prichádza do úvahy. Kontaktoval sa vraj už aj s niektorými predstaviteľmi SDKÚ, telefonicky hovoril s predsedom KDH Jánom Figeľom. Osobne bol zablahoželať predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi, ktorého strana má centrálu len niekoľko metrov od Mostu. Na otázku, či budú so SaS vystupovať ako liberálny dvojblok voči SDKÚ a KDH v prípadnej vláde povedal, že formovanie blokov je "začiatkom konca".

Bugár zopakoval to, čo tvrdil celý deň - že by bol rád, ak by sa SMK dostala do parlamentu. Tá však zostala pred jeho bránami so ziskom niečo cez štyri percentá."Je to ich zodpovednosť a ich výsledok práce," povedal Bugár. Viac sa však k neúspechu strany, ktorú dlhé roky viedol, odmietol vyjadriť.

Bugár tiež potvrdil, že volebnou nocou spolupráca s OKS, ktorá má na kandidátke Mostu svojich ľudí, nekončí. Strany sú si vraj blízke a spoluprácu chcú rozvíjať ďalej.

Po tlačovej konferencii Bélu Bugára sa situácia v bratislavskej reštaurácii začala vracať do normálu - hostí výrazne ubudlo, mnohí centrálu opustili, len pár vytrvalcov ostalo v straníckom šapitó. Spokojnosť z ich tvárí však ani únava z prebdetej noci nezmazala.

4:01 "Strana bola úspešná," povedal na tlačovej konferencii Béla Bugár. Strana Most-Híd je pripravená vstúpiť do stredopravej koalície. Potvrdil, že so Smerom Most-Híd nebude rokovať. Dnešným dňom začíname podľa Bugára novú éru. "Máte ešte otázky? Alebo ja sa mám pýtať?" ukončil tlačovku Bugár.

3:44 Dobrá nálada vládne v centrále Mostu-Híd aj skoro ráno. Policajti jej šapitó navštívili už niekoľkýkrát pre hluk. Veselo je síce stále, už sa však spieva len sporadicky a nadšený krik zaznieva len vo chvíľach aktualizovaných výsledkov, ktoré Mostu sľubujú vyše desať mandátov v Národnej rade. Béla Bugár je už pripravený na vystúpenie po spočítaní väčšiny volebných výsledkov - ležérne oblečenie z večera vymenil za elegantný oblek s modrou kravatou. Že by išlo o predzvesť farby novej vlády? Viacerých straníkov necháva skeptických fakt, že SMK má ku vstupu do parlamentu ďaleko.

3:42 Do parlamentu sa prekrúžkovali na kandidátke Mostu aj kandidáti OKS. Podľa Štatistického úradu by v ňom mali byť Ondrej Dostál, František Šebej aj Peter Zajac.

3:00 V Moste hrá živá hudba, cigánsku kapelu však každú chvíľku prerušuje aktualizácia volebných výsledkov v televízii. Už sa netancuje, ľudia tu len netrpezlivo vyčkávajú na výsledky volieb. Predseda strany Béla Bugár sa vraj už pripravuje na tlačovú konferenciu po ohlásení definitívnych predbežných výsledkov.
Desiatky ľudí ostali centrále Mostu verní po celú noc. Nadšený potlesk a krik zaznieva zakaždým, keď sa na televíznej obrazovke objaví Béla Bugár - či už ako volí alebo ako sa prihovára straníkom v centrále.

2:36 V centrále strany Most neúnavne sledujú priebežné výsledky v televízii. Ak sa práve neaktualizujú výsledky, naplno hrá hudba z reproduktorov. Tancuje však naozaj už len niekoľko vytrvalcov.
Kandidátov neopúšťa dobrá nálada napriek únave, priebežné výsledky ukazujú, že Most-Híd má miesto v parlamente isté, pričom SMK je podľa aktuálnych čísel stále mimo Národnej rady.

2:02 Zábava v Moste je mierna, striedajú sa slovenské piesne Paľa Haberu s maďarskými, no tancuje už len pár vytrvalých parketových levov. Cigár víťazstva postupne pribúda. Béla Bugár uprednostnil chvíľku, keď si môže posedieť a podebatovať so spolustraníkmi a sympatizantmi v šapitó. Viacerí z nich však zrejme nepočkajú ani na definitívne predbežné výsledky, keďže už teraz sú "spoločensky unavení". Atmosféra stále vládne vynikajúca, a to aj napriek pokročilej hodine.

FOTO SME - TIBOR SOMOGYI

1:38 Béla Bugár oslavuje. Speváčka Anita ho roztancovala dokonca tak, že mu nestačila jedna tanečná partnerka, zatancoval si rovno s troma naraz. Slová piesne ovládal dokonale. Zábava v Moste-Híd pokračuje, z reproduktorov znie pieseň, ktorá Slovensko zastupovala na Eurovízii pred niekoľkými dňami. Kristíne a jej Horehroniu sa straníci v Moste tešia rovnako ako maďarskej hviezde Anite.

1:20 V centrále Mostu zábava graduje. V šapitó sa práve o zábavu stará maďarská speváčka Anita, ktorá spieva o lepšej ceste. Speváčka stranu sprevádza počas celej kampane. Z výsledku sa vraj teší.
Bugár do mikrofónu ďakuje Anite aj každému, "kto nám držal čo i len malíček": Hoci výsledky volieb nie sú ešte ani zďaleka spočítané, Most dobrému výsledku verí.
Bugár povedal, že na severe Slovenska počas kampane cítil podporu ľudí, ktorí mu verili napriek tomu, že ich mohli označovať za "maďarónov". "Na juhu sme čelili takému fenoménu, ktorý nám chcel škodiť, nakoniec nás však povzbudil," opisoval priebeh kampane Bugár.

1:03 Diskotéka v centrále Mostu sa práve začala. Okrem maďarskej znie aj slovenská hudba v disco štýle. Striedajú sa červené, zelené a žlté reflektory. Tancuje sa, hoci už nie tak búrlivo ako pred niekoľkými minútami.
Latinskoamerické rytmy postupne vťahujú na parket aj doteraz striedmych tanečníkov najmä spomedzi straníkov. Pridávajú sa aj sympatizanti. Madonna až tak neláka, straníci striedajú tanec s popíjaním vína.
Béla Bugár srší dobrou náladou, tanec však vymenil za rozhovor so spolustraníkmi a médiami.

00:40 V centrále Mostu je kompletné zloženie kandidátov OKS, ktorí o hlasy súperili práve na kandidátke strany Bélu Bugára. Peter Zajac, Ondrej Dostál, František Šebej i Peter Osuský sú v centrále Mostu od skorého večera.

"Pocit mám veľmi dobrý, tieto voľby podľa všetkého prinesú zmenu. Sme radi, že sme k tomu prispeli na kandidátke Mostu, hoci zatiaľ nevieme, aké sú naše výsledky," hovorí aktivista Ondrej Dostál. Predbežné výsledky strany Most označil za "pozitívne prekvapenie volieb", keďže všetko nasvedčuje tomu, že Most nielen prekročil päťpercentnú hranicu, ale dosiahol výrazne lepší výsledok ako SMK.
Dostál nechcel tipovať ako dopadol on, či ostatní členovia OKS, teší ho však celkový výsledok. Atmosféru v šapitó strany Most označil za výbornú, dokonca za najlepšiu spomedzi ostatných politických strán, ktorých centrály monitorujú médiá.

00:35 Béla Bugár zavítal na návštevu do blízkej centrály SaS. Lídri skonštatovali, že majú veľa spoločného, vzájomne si zaželali podporu. Obe nové strany podľa predbežných výsledkov uspeli dokonca nad očakávania. Atmosféra je v centrále SaS takmer rovnako živá a nadšená ako v Moste-Híd. Sem zavítal napríklad už aj Štefan Hríb. Maďarský veľvyslanec sa zdržal len veľmi krátko, ľudia z veľvyslanectva však v centrále Mostu ostali, hoci vyjadriť sa k dôvodu svojej návštevy
nechcú.

00:38 Most sa zabáva aj bez svojho predsedu Bélu Bugára, ktorý je v centrále SaS.

0:06 V centrále Mostu sa tancuje a spieva. Lídri strany oslavujú tancom a spevom. Spieva sa o krajšom svete v ružovom a zdá sa, že tu v Moste v krajší svet kandidáti veria.

Béla Bugár, Gábor Gál, László Nagy vidia v predbežných výsledkoch dôvod na oslavu, a tak tancujú v kruhu a spievajú čo im hrdlo ráči.

Zdá sa, že názor odrazu mení aj Maďarsko. Doteraz sa zdalo, že partnerom Fideszu je iba SMK, no práve v týchto momentoch dorazil do centrály Mostu maďarský veľvyslanec Antal Heizer

23:46 Predbežná oslava v centrále Mostu-Híd pokračuje. Hudba hrá naplno a v diskotékovom rytme, eufória vládne, hoci lídri stále netrpezlivo čakajú na skutočné výsledky volieb a v komentovaní sú aj napriek vynikajúcej nálade zatiaľ zdržanliví.

V externom šapitó sa šíri vôňa cigár. Rozdali si ich viacerí kandidáti po zverejnení exit pollov v televízií Markíza a v TA3. Ešte vraj ale nie sú víťazné. "To je predvíťazná cigara, treba si počkať na skutočné výsledky," hovorí trojka kandidátky Mostu Ivan Švejna. Dúfa však, že veľký rozdiel vo výsledkoch oproti odhadom a exit pollom už nenastane.

FOTO - TASR

23:18 Radosť v centrále Mostu trvá. Lídri strany sa objímajú, vítajú nových hostí i novinárov. Straníkov prišiel vo volebnú noc podporiť aj spevák Peter Lipa. Výsledky exit pollov ho potešili.

"Je to úžasné, ak je toto všetko pravda. Ja som neveriaci Tomáš, ak sa to v priebehu najbližších dní a hodín potvrdí, tak je niekoľko dôvodov na dobrú náladu," hovorí.

Hoci podľa prieskumov čísla prajú pravicovej koalícii bez SMK, Lipa si myslí, že strany by mali spolupracovať. Trucovanie zo strany šéfa SMK, ktorý v poslednom týždni neprišiel na viacero predvolebných debát aj kvôli prítomnosti lídra Mostu Bélu Bugára, považuje za detinské.

Most podľa Lipu získal na svoju stranu aj množstvo voličov slovenskej národnosti, ktorých slovensko-maďarské napätie nezaujíma a želajú si spoluprácu krajín i väčšiny a menšiny tu na Slovensku.

22:55 Nadšenie a radosť vládne v centrále Mostu-Híd. Exit-poll televízie Markíza straníkov nadchol. Búrlivý potlesk po vyhlásení, že by Most získal až 8,2 percenta hlasov, sprevádzali objatia, úsmevy a radostný rev. "Béla vyhral, vyhrali sme," kričal podpredseda strany a kandidát na poslanca Gábor Gál.
"My sme čakali do osem, takže ak by to tak ostalo aj po sčítaní hlasov, boli by sme veľmi veľmi radi," povedal šéf strany Béla Bugár. Pripustil, že ak výsledky dosvedčia možnosť pravicovej vlády,
nebráni sa ani spoločnej koalícii s SMK.
Nadšený rev zaznel aj pri informácií, že by sa podľa exit -pollu MVK do parlamentu nedostala strana Vladimíra Mečiara HZDS. Straníkov potešila aj informácia o nízkom zisku SNS a relatívne nízkom zisku hlasov Smeru.

22:48 Exit poll MVK pre Most-Híd 8,2 percenta. Podľa Focusu 6,7.

22:04 Pre výpadok elektrického prúdu na západnom Slovensku sa uzavretie volebných miestností posunulo na 22:30. Dovtedy sa nesmú zverejňovať ani odhady výsledkov. Netrpezlivosť v strane Most-Híd narastá. Podpredseda Ivan Švejna si však myslí, že je to náznak zmeny. "Zmena prichádza," hovorí.

21:59 Stan Mostu-Híd sa opäť plní, znova začala hrať hudba a pribudli desiatky ľudí. Lidri sa chystajú sledovať exit poly, teda prieskumy robené pri východe z volebnej miestnosti na obrazovke v šapitó.

21:30 Príjemné posedenie v stane s občerstvením, ktorým začala volebná noc strany Most, prerušil silný vietor a búrka. Jedlo, nápoje i straníci sa okolo deviatej museli presťahovať do neďalekých priestorov bratislavskej reštaurácie, ktorá dovtedy slúžila hlavne novinárom. Náladu to však nepokazilo, kandidáti na poslancov naďalej spokojne debatujú a s pohárom vína čakajú na zatvorenie volebných miestností o 22:00.

V ležérnom oblečení tesne po rýchlom sťahovaní do priestorov reštaurácie dorazil aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár v dobrej nálade. Jeho odhad nálady volebnej noci po oznámení predbežných výsledkov je optimistický. „Veríme. Verím tomu projektu," povedal s úsmevom na tvári. Deň strávil v záhrade, vraj stihol všetky práce, ktoré si naplánoval, vrátane strihania trávnika.

V centrále strany už od deviatej dotvárajú atmosféru kandidáti na poslancov - Gábor Gál, László Nagy, Ivan Švejna, ale aj kandidát OKS na kandidátke Mostu Ondrej Dostál. Reštaurácia sa plní ľuďmi i vôňou tradičnej maďarskej i slovenskej kuchyne. Nechýbajú strapačky s kapustou, maďarský guláš, ale ani štrúdľa či chlebíčky a pizza.

Atmosféra je uvoľnená aj napriek nepríjemnému počasiu, členovia strany i sympatizanti v centrále stavili na ľahké letné oblečenie, v kravate okrem kolegov-novinárov z televízie takmer nikoho nevidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 433
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 955
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 10 951
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 619
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 6 306
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 750
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 356
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Na návrhy sulíkovcov sme sa pozreli z vecného a odborného hľadiska.


12 h
Slovensko vs. Lotyšsko, online prenos s MS v hokeji do 20 rokov 2022.

Sledovali ste online prenos z MS v hokeji U20 2022: Slovensko - Lotyšsko.


Sportnet 9 h
Premiér Heger a minister Matovič.

Koaličné rokovania budú pokračovať na budúci týždeň.


7 h
Iránskeho spisovateľa Salmana Rushdieho napadli pred prednáškou v New Yorku.

Autor Satanských veršov je zatiaľ nažive.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu