BRATISLAVA. Šéf Smeru Robert Fico sa v pondelok pokúsi o nesplniteľné. Chce osloviť parlamentné politické strany a začať s nimi rokovať o možnej koalícii.
Fico plánuje začať so svojím najväčším rivalom SDKÚ a pokračovať s ďalšími parlamentnými stranami podľa ich zisku vo voľbách.
Jediný, kto chce s dosluhujúcim premiérom rokovať o koalícii, je však SNS. Aj s ňou by mal však iba 71 zo 150 poslaneckých hlasov.
Stačí si sám
„Je to číslo, ktoré nás oprávňuje sa postaviť a prijať oprávnenie pána prezidenta na zostavenie vlády,“ komentoval skoro ráno unavený Fico zisk Smeru 34,79 percenta a 62 mandátov.
„Budeme robiť všetko preto, aby Smer-SD bol opäť dominantným politickým subjektom vládneho kabinetu na ďalšie štyri roky. Či sa nám to podarí, závisí od toho, ako budú prebiehať rokovania,“ tvrdil.
Už o niekoľko hodín v televízii Markíza oveľa jasnejšie naznačoval svoju prehru. „Ak sa dohodnú (pravica) a zostavia vládu, čo iné nám zostane,“ hovoril o odchode do opozície. Povedal, že v tom prípade nebude robiť prieťahy.
Čítajte komentáre k výsledkom volieb:
- Spánombohom? Ťažko, myslí si Lukáš Fila.
- Csáky porazil sám seba, komentuje Peter Morvay
- To, čo spadlo SDKÚ a KDH do náručia, je milosť, nie dôvera, píše Peter Schutz.
- Bolo to o chlp, myslí si Ivan Štulajter.
- Slovensko klame telom. píše Matúš Kostolný.
S Ficom ani ku stolu
Lídri SDKÚ, SaS, KDH a Mosta jednoznačne povedali, že so Smerom ani len nezačnú rokovať. Rozhodnutie je známe už niekoľko týždňov.
„V okamihu rokovaní by to bol podvod na našich voličoch,“ povedala Iveta Radičová z SDKÚ. „Tiež nevidím dôvod. Bolo by to mrhanie časom,“ hovoril Richard Sulík z SaS.
Smer si polepšil a stratil
Smer získal o 208 925 hlasov viac ako v roku 2006
za štyri roky si polepšil o 12 kresiel
voliči najviac krúžkovali Fica, dali mu takmer 570tisíc preferenčných hlasov. Nasledovali Robert Kaliňák a Pavol Paška.
z parlamentu odídu viacerí, napríklad Ján Kvorka a starosta bratislavskej Rače Ján Zvonár.
Ján Figeľ z KDH hovorí, že je ich povinnosťou ponúknuť voličom iba reálnu zostavu. „O nej chceme rokovať. Nie o inom.“ „Viackrát som dostal otázku, či by sme išli do vlády so Smerom. Povedal som nie a to platí,“ zopakoval Béla Bugár z Mosta.
Gašparovič mieni Fica, ktorý ho podporoval v prezidentských voľbách, poveriť aj napriek jasnej situácii. „Už pred voľbami som vyhlásil, že zostavením vlády poverím víťaza volieb.“ To je podľa neho morálny postoj.
Podobný pokus chcela urobiť pred dvoma týždňami aj Ficova sesterská ČSSD, hoci po českých voľbách tiež nemala dosť hlasov a partnerov. Prezident Václav Klaus však na rozdiel od Gašparoviča poveril hľadaním dohody lídra ODS Petra Nečasa, aby sa vznik koalície nezdržoval.
Fico v minulosti hovoril, že ak Smer nedokáže zostaviť vládu, nechce byť opozičným poslancom. Na otázku, či svoje predsavzatie dodrží, odpovedal: „My sme suverénnym spôsobom vyhrali voľby, pán kolega. Smer má takmer 35 percent hlasov.“ Všetko ostatné vraj bude komentovať až potom, keď sa Smeru nepodarí zostaviť vládu.
Rokuje sa neoficiálneSkutočné rokovania o budúcej koalícii zatiaľ prebiehajú neoficiálne – medzi Radičovou a šéfmi SaS, KDH a Mosta.
Prvé kolo rokovaní bolo v nedeľu. Témou neformálnych rozhovorov bol iba vznik trojčlenných vyjednávacích tímov, ktoré rozbehnú konkrétnejšie rokovania o zostavení vlády. Pokračovať by mali ešte tento týždeň.
Premiérom bude ešte pár dní
Robert Fico bude určite ešte nejaký čas predsedom vlády. Do vymenovania nového premiéra mu zostávajú všetky právomoci. Platí to aj o ministroch.
Prezident Ivan Gašparovič chce poveriť vyjedávaním o vláde Smer. Kým Ficova strana osloví ostatné parlamentné strany a tie formálne odmietnu stretnutie, môže prejsť niekoľko dní.
Skutočné rokovania o pravicovej koalícii môžu trvať akokoľvek dlho, prezident nemá žiadne časové obmedzenie ani na vymenovanie nového kabinetu.
V roku 2006 boli voľby 17. júna, Fico vystriedal Dzurindu 4. júla, po 17 dňoch.
(knm
Smer vycical HZDS a SNS. Skončil v opozícii
Taktika priniesla Ficovi 62 poslancov. Nestačia však na to, aby zostavil vládu. Zobral ich spojencom.
BRATISLAVA. Ešte pred pol rokom sa zdalo, že koalíciu Smer, SNS, HZDS nič neohrozí. Po víkende je všetko inak.
Smer síce zvíťazil s takmer 20percentným náskokom pred SDKÚ, no nenašiel partnerov na vytvorenie vlády.
Mečiar so Slotom boli v tieni Smeru sa podarila počas štyroch rokov výnimočná vec. V priebehu vládnutia si svoje preferencie zvýšil až na viac než 45 percent.
Podľa prieskumov posilňovanie Ficovej strany išlo jednoznačne na úkor HZDS a SNS. Ľudia z vedenia Smeru sa ani netajili tým, že chcú postupne preberať voličov Vladimíra Mečiara a Jána Slotu.
Pásky strihal bez partnerov
Otváranie diaľnic, rozhodovanie o trinástom dôchodku, slávnostný vstup do eurozóny, pílenie schengenských závor, odhaľovanie sochy Svätopluka. To všetko prebiehalo v réžii Smeru.
SNS a HZDS Fico k najväčším úspechom svojej vlády nezavolal a body si pripisoval sám. Naopak škandály, ktoré sa netýkali jeho strany, nechal výhradne na koaličných partnerov. A tí sa sťažovali na dvojaký meter. Kým na ľavicových voličov HZDS platila sociálna agenda, SNS odobral pred voľbami väčšinu z náboja maďarskej karty.
V tieni boli aj samotní Mečiar a Slota. Ešte pred vznikom koalície si Smer presadil, že nemôžu dostať nijaké funkcie. A jedným z mála momentov, kde sa mohli blysnúť, boli občasné koaličné rady.
„Smer nás postupne vyciciaval aj v regiónoch. A tým vycical aj sám seba, lebo musí do opozície,“ hovorí poslanec za HZDS Jozef Halecký.
Predseda klubu SNS Rafael Rafaj vidí preberanie agendy SNS Smerom len ako jednu z príčin. Neúspech koalície je podľa neho hlavne zásluhou médií. „A opozícia sa len zviezla.“
Zavrel si cestu k pravici
Krajne pravicová vláda, sociálny netvor, takéto výrazy používal Fico na adresu opozície. Pred voľbami rozbehol kauzu financovania SDKÚ, ktorú označil za pranie špinavých peňazí. Jeho bilbordová kampaň patrila k najtvrdším za posledné roky. SaS, SDKÚ a po nich aj KDH a Most napokon definitívne povedali, že so Smerom do vlády nepôjdu.
Ficovi muselo byť už niekoľko mesiacov jasné, že má šancu vládnuť iba s SNS a HZDS. Aj niektorí členovia najužšieho vedenia Smeru potichu hovorili, že sa neúspechu Mečiara a Slotu obávajú rovnako ako svojho. „Sami sa teraz presvedčili, že nadbiehania KDH boli science fiction,“ tvrdí Rafaj. Smer mal podľa neho jasne hovoriť, s kým chce vládnuť.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
