BRATISLAVA. SMK sa lúči s parlamentom a hľadá nového lídra. Vedenie strany včera po prehratých voľbách ponúklo demisiu. So ziskom 4,33 percenta zostali mimo parlamentu. „Je to citlivá prehra, ktorá nemôže zostať bez dôsledkov. Dnešným dňom podáme celé predsedníctvo demisiu,“ vyhlásil už včera predpoludním predseda SMK Pál Csáky.
O jeho osude rozhodne republiková rada, zasadnúť má už tento týždeň. Nasledovať bude kongres. ,,Náš návrh je taký, že sa gro nášho pôsobenia presunie do komunálnej politiky,“ hovorí Csáky.
Odchod Bugára neľutuje
Csáky vidí neúspech SMK v tom, že spoločnosť chcela zmenu. „Pravdepodobne sa vytvoril odpor voči starším stranám. Tak si vysvetľujeme aj pozitívny výsledok SaS, ktorý sme neočakávali.“ Rozchod s Bélom Bugárom, ktorý sa dostal do Národnej rady s vyše ôsmimi percentami, Csáky neľutuje. ,,Malo to svoje dôvody a tie pretrvávajú.“
Čítajte komentáre k výsledkom volieb:
- Spánombohom? Ťažko, myslí si Lukáš Fila.
- Csáky porazil sám seba, komentuje Peter Morvay
- To, čo spadlo SDKÚ a KDH do náručia, je milosť, nie dôvera, píše Peter Schutz.
- Bolo to o chlp, myslí si Ivan Štulajter.
- Slovensko klame telom. píše Matúš Kostolný.
Prehra SMK však môže mať oveľa väčšie dôsledky ako to, že skúsení poslanci musia vypratať parlamentné lavice. Podpredseda József Berényi už teraz hovorí, že parlamentný výsledok môže ovplyvniť aj jesenné komunálne voľby. SMK by mohla prísť o primátorov a starostov. ,,Nemám ilúzie. Je možné, že časť členskej základne odíde z MostaHíd.“
Csáky podcenil televízie
Väčšina bývalých poslancov SMK, ktorí sa už do poslaneckých kresiel nevrátia, sa včera odmlčala. Mobil nezdvíhali podpredseda Miklós Duray ani šéf parlamentného klubu Gyula Bárdos.
Exminister László Szigeti telefón zložil. Rovnako aj exposlanec László Kötöles. ,,Ľutujem, ale šoférujem a už sa na mňa nevzťahuje imunita.“ Bývalá poslankyňa Klára Sarközy si myslí, že strane ublížilo aj správanie predsedu. ,,Bol to chybný krok, keď nešiel do diskusných relácií a nezúčastnil sa na okrúhlych stoloch.“ Csáky to podľa nej v strane ani nevysvetlil.
Sarközy si myslí, že voliči sa nechali pomýliť. „Mysleli si, že SMK sa do parlamentu určite dostane, a tak asi radšej dali hlasy Mostu. Lenže SMK tam nie je a v Moste je polovica Slovákov.“
Most ľudí z SMK neťahá
MostHíd tvrdí, že nemá chuť lanáriť členov SMK. Nejestvuje dôvod robiť to, tvrdí Zsolt Simon z Mosta. ,,Doteraz sme pre nich boli zradcami.“ Za neúspechom SMK vidí konfrontačnú politiku Duraya a Csákyho. „Títo dvaja môžu za to, že 90tisíc hlasov SMK bolo prerozdelených medzi SNS a Smer.“
Analytik Ján Baránek volebný výsledok Strany maďarskej koalície vníma ako koniec éry Pála Csákyho. ,,Fénix vstal z popola, ale Csáky nevstane. Je to jeho totálne zlyhanie.“ Voliči maďarskej národnosti pritom podľa Baránka vnímajú takéto zlyhania oveľa emotívnejšie a citlivejšie.
Baránek vidí budúcnosť SMK iba v spojení s MostomHíd a Bélom Bugárom. ,,Strany totálne poškodilo rozdelenie, cesta je iba v jej opätovnej integrácii.“ Spojenie s MostomHíd zatiaľ politici SMK vylučujú. Iba Sarközy pripustila, že rozdelenie na dve strany bolo chybou. ,,Vtedy sme na to upozorňovali viacerí a ukázalo sa, že sme predvídali správne.“
Kampaň odradila voličov
Podpredseda SMK JÓZSEF BERÉNYI naznačil, že bolo chybou útočiť na MostHíd. Berényi bol podľa informácií SME proti kampani, ktorú viedol Pál Csáky.
Ako si vysvetľujete prepad?
Chybami , ktoré sme robili v kampani a v komunikácii v posledných troch týždňoch. Tie sa vypomstili, tisíce hlasov, čo sme potrebovali, sme nedostali.“
Máte na mysli útoky proti MostuHíd zo strany Pála Csákyho?
Nechcem sa vyjadrovať pred republikovou radou. Čo som ja zažil, na tých päť percent máme. Ja som mal tiež vyjadrenia, kde som síce neútočil, ale poukazoval na to, že Most-Híd nie je lepšie riešenie. Ja nemám útočný štýl.
Prepokladáte odchod členov z SMK do MostaHíd a straty v komunálnych voľbách?
Nevylučujem to. Určite sú ohrozené aj naše doterajšie pozície v komunálnych voľbách. Aj keď pre voliča MostaHíd maďarskej národnosti bude veľkým vytriezvením, že zo 14 poslancov Národnej rady je len sedem maďarskej národnosti. Od roku 1990 je to najnižší počet poslancov maďarskej národnosti, taký nízky ešte nebol. Neviem, či to bude stačiť pre MostHíd napríklad na zmenu jazykového zákona.
Neľutujete, že ste sa rozišli s Bugárom?
Nie. Budeme konštruktívnym kritikom tejto vlády. Hoci z mimoparlamentnej pozície to bude ťažké. Našim cieľom bude vrátiť sa do parlamentu v roku 2014. Nakoniec jednej strane sa to teraz podarilo a to OKS.“
Budete sa uchádzať o kreslo predsedu SMK?
Najprv si musíme urobiť analýzu výsledkov. Líder mimoparlamentnej SMK to bude mať zložité.“Zuzana Petková

Beata
Balogová
