Profesorka sociológie mala problém byť v kampani k svojmu oponentovi tvrdá. K spolupracovníkom však tvrdá byť vie. A to, keď ich rady ignoruje.
BRATISLAVA. Pán čistý, tak prezývali v Česku novinári lídra ODS Petra Nečasa. Politik bez škandálov a korupčnej minulosti bude novým premiérom. Podobné prirovnanie sedí aj na pravdepodobnú budúcu slovenskú premiérku Ivetu Radičovú. S Nečasom si v noci zo soboty na nedeľu esemeskovali.
Radičovej minulosť je bez škandálov a keď urobila chybu pri hlasovaní v parlamente, vzdala sa mandátu, čo je nevídaný úkaz politickej kultúry. Kedysi začínala ako hovorkyňa VPN.
Slušnosť nadovšetko Slovo slušnosť spomenula v kampani asi každý deň. Bola až taká slušná, že tým rozčuľovala aj vlastných sympatizantov. Najmä keď nedokázala vlani v prezidentskej kampani a ani teraz pred voľbami rozhodne povedať Ivanovi Gašparovičovi alebo Robertovi Ficovi, čo sú zač.
Prvýkrát sa jej to trochu podarilo v rozhlasovom dueli s Ficom tesne pred voľbami. Nie však preto, že by dala na rady svojho volebného štábu, ktorý chcel, aby pritvrdila. Radičovú rozčúlilo niečo iné.
Debata v rozhlase, vysielaná minulý týždeň napoludnie, mala byť nahrávaná pôvodne v piatok. Fico termín preložil na sobotu na desiatu hodinu pre povodne.
Radičová prišla do rozhlasu na desiatu, Fico nechodil. Zvolal na ôsmu vládu a v čase, keď mal už nahrávať duel, nadával na Radičovú na tlačovej besede na Úrade vlády. Do rozhlasu dorazil bez ospravedlnenia až na dvanástu, čo ju po dvoch hodinách čakania tak nahnevalo, že mu to dala v debate patrične najavo.
Naše percentá nepovažujem za úspech, hovorí v rozhovore pre SME Iveta Radičová
Závratná kariéra Médiami často citovaná sociologička vstúpila do politiky až v roku 2005. V koalícii nebude najmenej skúsená, väčším nováčikom je Richard Sulík.
Na politiku ju presvedčil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda v čase, keď odvolal z funkcie ministra Ľudovíta Kaníka. Odvtedy Dzurindovi ukázala, na čo má talent, a začala mu prerastať cez hlavu. Už vo voľbách v roku 2006 po úspešnom pôsobení vo funkcii ministerky súhlasila, že bude na kandidátke SDKÚ na treťom mieste. Dzurinda si s ňou chcel pomôcť v čase, keď jeho strana čelila po ôsmich rokoch vlády viacerým škandálom.
Hlavné úlohy zostaviť vládu; prijať opatrenia proti nezamestnanosti, zastaviť zadlžovanie Slovenska; zastaviť korupciu a klientelizmus pri verejných zákazkách; zabezpečiť nezávislé súdnictvo; upokojiť vzťahy s Maďarskom; transparentné rozdeľovanie eurofondov.
Radičová uspela natoľko, že sa stala jednotkou SDKÚ a Dzurindu prekrúžkovala. Keď rok pred voľbami vyšiel prieskum MVK s možnými prezidentskými kandidátmi, začala uvažovať o kandidatúre. Presvedčila celú opozíciu, aby ju spoločne podporila. Vrátane KDH a napriek jej nešťastnému výroku, ktorý pobúril cirkev.
„To, čo je morálne alebo nemorálne v spoločnosti, to je vec spoločenskej dohody tej-ktorej spoločnosti,“ povedala v jednom rozhovore. Biskupa Rudolfa Baláža to tak rozhnevalo, že ju prirovnal k Hitlerovi. Biskup povedal, že aj vraždenie Židov a Rómov počas druhej svetovej vojny bolo dôsledkom spoločenskej dohody v nacistickom Nemecku.
Čítajte komentáre k výsledkom volieb:
- Spánombohom? Ťažko, myslí si Lukáš Fila.
- Csáky porazil sám seba, komentuje Peter Morvay
- To, čo spadlo SDKÚ a KDH do náručia, je milosť, nie dôvera, píše Peter Schutz.
- Bolo to o chlp, myslí si Ivan Štulajter.
- Slovensko klame telom. píše Matúš Kostolný.
Radičová však prišla k biskupovi na dlhý rozhovor, po ktorom konštatovali, že medzi nimi nie je žiaden rozpor. Voľby však nevyhrala, Ivan Gašparovič ju porazil. Cítila sa však po nich ešte silnejšia ako kedykoľvek predtým. „Priatelia, takmer milión hlasov,“ kričala emotívne vo volebnú prezidentskú noc.
Ani následná studená sprcha v SDKÚ, po ktorej jej strana povedala, že o ňu ani po takomto úspechu nemá ako o líderku SDKÚ záujem, ju však nezastavila.
Iveta Radičová pred svojimi straníckymi kolegami. FOTO: TASR
Na zloženie zbraní to vyzeralo iba raz. Keď v parlamente omylom a pod stresom hlasovala za kolegyňu Tatianu Rosovú. Vzdala sa mandátu a uvažovala, že v politike skončí. A vtedy jej paradoxne k funkcii premiérky pomohol Robert Fico. Napadol SDKÚ pre dodnes nevysvetlené a sporné financovanie spred desiatich rokov. Fico priniesol nové dokumenty a informácie, ktoré dovtedy médiá nemali a ktoré prinútili Mikuláša Dzurindu vzdať sa funkcie lídra, ak chcel stranu ešte akotak zachrániť.
Vtedy nastala Radičovej chvíla, ktorú šikovne využila. Oznámila, že sa bude uchádzať v primárkach o post volebnej líderky a v súboji s Dzurindovým spojencom Ivanom Miklošom uspela.
Premiérka? Len to nie Viacerí členovia SDKÚ boli pri hlasovaní v zvláštnom rozpoložení. Vedeli, že Radičová môže stranu zachrániť pred volebným fiaskom, zároveň sa však hrozili toho, že by sa stala premiérkou. A to pre vlastnosti, ktoré bežný človek v televízii nikdy neuvidí.
„Je hysterická a tvrdohlavá. Nedá sa s ňou spolupracovať,“ hovoria tí, čo s ňou spolupracovali. Nevedia si predstaviť, ako zvládne funkciu premiérky so svojím pretlakom emócií, ktoré ukazovala hlavne v prezidentskej kampani.
„Bez emócií to neviem,“ tvrdila Radičová. V médiách často spomína na svojho mŕtveho manžela, humoristu Stana Radiča. Ochotná bola rozoberať aj svoj nevydarený vzťah s Jánom Riapošom. Za emócie sa nehanbí.
Vo volebnú noc nimi však šetrila. Tak predbežné, ako aj konečné výsledky komentovala s chladnou hlavou a netradične bez sĺz v očiach.
Hovorí sa, že ľudia rastú s funkciami. Radičová už možno rásť začala. Predovšetkým, tak začína profesorka veľa svojich viet. Syndrómu prednášateľa sa stále nezbavila. Predovšetkým bude mať Iveta Radičová čo robiť, aby presvedčila, že na funkciu naozaj má.

Beata
Balogová
