SME

Bloger Sulík nalákal sklamaných

Strana, ktorej pomohol internet, má 300 členov, ale na Facebooku tisícky priaznivcov.

(Zdroj: TASR)

Predseda SaS Richard Sulík pôsobí navonok neohrabane, čo je však mnohým sympatické.

BRATISLAVA. Úspešný podnikateľ Richard Sulík začal pred niekoľkými rokmi písať blogy, ktoré časom oslovili tisícky ľudí. Do verejného priestoru vstúpil s krédom: „Som síce ekonóm, ale väčšina mojich blogov bude venovaná politike.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo februári 2009 založil stranu, ktorú mnohí označovali len ako internetovú. Dnes je Sloboda a solidarita treťou najsilnejšou stranou na Slovensku. Ako sa to podarilo?

Z ministerstva na internet

Sulíkova rodina za komunizmu emigrovala do západného Nemecka. Po návrate na Slovensko začal podnikať, obchodoval s tlačiarenskou technikou aj komunálnym odpadom.

SkryťVypnúť reklamu

Po voľbách 2002 sa zoznámil s ministrom financií Ivanom Miklošom z SDKÚ, ktorému ponúkol, že mu bude robiť poradcu pre daňovú reformu. Keď koalícia presadila rovnú daň, z ministerstva odišiel, po voľbách 2006 sa však vrátil – ako poradca Jána Počiatka zo Smeru. Rovnú daň síce nová koalícia nezrušila, ale odvodový bonus sa mu presadiť nepodarilo.

Keď odišiel Sulík z ministerstva druhýkrát, začal písať blogy. Jeho články čítalo stále viac ľudí, ktorých zrejme oslovil aj drzým slovníkom.

Začal koketovať s SDKÚ, prekážal mu však jej šéf Mikuláš Dzurinda. Na jar 2009 si napokon založil vlastnú stranu, ktorej jadro tvoria podnikatelia ako Jozef Mihál či Juraj Miškov. SaS začala získavať priaznivcov na sociálnych sieťach ako Facebook, ktoré dnes využíva ako hlavný komunikačný prostriedok väčšina mladých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorých zrejme oslovila aj témami ako dekriminalizácia marihuany či registrované partnerstvá homosexuálov. Pre stranu je však dodnes kľúčová reforma odvodov.

Bez komunistov a eštebákov

SaS začala odoberať voličov SDKÚ, sklamaných zo škandálov s financovaním strany, ale aj bývalých voličov Smeru, znechutených mierou korupcie počas Ficovej vlády. Sulík sa zviditeľnil aj petíciou za referendum o zrušení koncesionárskych poplatkov, znížení počtu poslancov či zrušení ich imunity.

Strane napriek tomu dával šancu málokto. Nie je masovou stranou s klasickými štruktúrami, má len 300 členov. Zlom nastal až voľbami do Európskeho parlamentu, kde získala viac ako 4,7 percenta hlasov. Na úspech to nestačilo, no internetová komunita ukázala, že vie prejaviť názor aj inak ako za monitorom počítača. Sulík si získal sympatie aj zavedením pravidla, že členmi strany nemôžu byť bývalí komunisti ani eštebáci.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidáti do parlamentu musia povinne predkladať aj majetkové priznania. Na rast preferencií malo zrejme vplyv aj rozhodnutie nevytvoriť spoločnú volebnú koalíciu s SDKÚ, ak bude jej volebným lídrom Dzurinda.

Pred voľbami strana posielala tisícky e­mailov a esemesiek, nezabudla ani na klasické mítingy. Kandidáti SaS prešli celé Slovensko, strane sa podarilo získať aj známu tvár – bývalého televízneho moderátora Daniela Krajcera. Zaujali aj bilbordy so spermiami ako budúcimi generáciami, ktoré volia SaS, či so Sulíkom ako supermanom.

Zaujal drzou tlačovkou

„Nie som fešák, ale hrám fér,“ bol jeden z prvých sloganov, ktorým sa snažil Sulík upútať. Predseda SaS nie je zdatný diskutér, čo je pri vplyve televízie na formovanie vkusu voličov obrovská nevýhoda. Spočiatku pôsobil v diskusiách dosť neisto.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko dní pred voľbami však zvolal tlačovku, na ktorej reagoval na Ficove obvinenia o údajne netransparentnej kúpe mestských pozemkov jeho bývalou firmou. Dovtedy pôsobil pred kamerami placho, ale zrazu rozhadzoval rukami a Ficovi odkázal, že je zbabelec, ktorý sa bojí konfrontácie s oponentmi. Neohrabanosť, s akou ukázal Ficovi symbolický vztýčený prostredník, mu zrejme priniesla ďalšie sympatie mladých ľudí.

Ako sa bude SaS správať v prípadnej vláde, dá sa ťažko predpovedať – v strane je síce dosť podnikateľov, ktorí rozumejú verejným financiám, o jej postojoch v iných oblastiach či odborníkoch na iné oblasti však vieme málo. Problémom môže byť aj neskúsenosť, ktorá sa môže prejaviť pri formovaní ťažkých politických rozhodnutí.

Čítajte komentáre k výsledkom volieb:

SkryťVypnúť reklamu

- Spánombohom? Ťažko, myslí si Lukáš Fila.

- Csáky porazil sám seba, komentuje Peter Morvay

- To, čo spadlo SDKÚ a KDH do náručia, je milosť, nie dôvera, píše Peter Schutz.

- Bolo to o chlp, myslí si Ivan Štulajter.

- Slovensko klame telom. píše Matúš Kostolný.

Zažiarili a prepadli

Aj SOP a ANO začínali sľubne, aby napokon rýchlo skončili v zabudnutí.

BRATISLAVA. Podobný nástup ako SaS mali kedysi aj Strana občianskeho porozumenia (SOP) a Aliancia nového občana (ANO). Po štyroch rokoch vypadli z parlamentu, dnes už ani jedna neexistuje.

SOP založil pred voľbami 1998 primátor Košíc Rudolf Schuster, ktorý bol aj jej prvým predsedom. Strana, ktorú podporoval aj operný spevák Peter Dvorský, sa vďaka Pavlovi Ruskovi a jeho televízii Markíza dostala aj do parlamentu. Vo voľbách dostala viac ako osem percent. Rýchlo sa však ukázalo, že SOP bola len výťahom Rudolfa Schustera ku kreslu prezidenta republiky, ktorým sa stal v roku 1999.

SkryťVypnúť reklamu

Novým predsedom sa stal Pavol Hamžík, neskorší vicepremiér pre európsku integráciu. SOP bola vo vláde s SDK, SMK a SDĽ najslabšou stranou. Jej poslanci boli nevýrazní, strana doplatila aj na vnútorné rozpory. Vo voľbách 2002 už nekandidovala, o rok neskôr sa zlúčila so Smerom.

Na SOP sa snažila nadviazať ANO, ktorá vznikla pred voľbami 2002. Založil ju Rusko ako riaditeľ Markízy. Vďaka jej podpore sa dostala strana do parlamentu, podobne ako SOP získala okolo osem percent. Do ANO prešli aj viacerí ľudia, ktorí boli predtým v SOP, vrátane straníckych štruktúr.

Aj ANO doplatila na vnútorné rozpory, ktoré sa naplno prejavili po kauze zmenky. Rusko si už ako minister hospodárstva požičal od podnikateľa Ľubomíra Blaška viac ako 100 miliónov korún, ktoré nevedel zdokladovať.
Keď Ruska odvolali z funkcie ministra, strana sa rozdelila. Novým ministrom sa stal jeho kritik Jirko Malchárek. Ruskovo krídlo išlo do opozície, Malchárkovo hlasovalo s koalíciou. Vo voľbách 2006 dostala ANO len necelých 1,5 percenta.

Marek Vagovič

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Smutní hokejisti Česka po prehre s Kanadou vo štvrťfinále MS hráčov do 18 rokov 2025.

Švédi nedali v severskom derby žiadnu šancu Fínom.


Basketbalisti Los Angeles Lakers - Luka Dončič (vľavo) a LeBron James.

Los Angeles Lakers nestačili v piatich zápasoch na Minnesotu.


TASR
Luka Radivojevič a Tomáš Chrenko v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si kanadské bodovanie na MS v hokeji U18 2025. Koľko bodov nazbierali Slováci a aké je poradie v TOP 10?


Šarvátka v zápase HC Košice - HK Nitra v 7. finále play-off Tipos extraligy.

Stanica bola počas tretej tretiny jednotkou na trhu.


SkryťZatvoriť reklamu